ANO chtělo být průhledné, šéfka v Praze tají odměny z ČEZ

Radek Nohl Marek Pokorný Radek Nohl, Marek Pokorný
12. 11. 2014 6:35
Advokátka Radmila Kleslová, blízká spolupracovnice Andreje Babiše, se zřejmě stane starostkou Prahy 10. Odmítá ovšem dodržet heslo předvolební kampaně hnutí ANO - otevřenost.
Radmila Kleslová tají, kolik inkasuje od ČEZ nebo firmy ČEPRO.
Radmila Kleslová tají, kolik inkasuje od ČEZ nebo firmy ČEPRO. | Foto: Politické hnutí ANO bude líp

Praha - Přestože hnutí ANO ve svém programu během podzimní kampaně slibovalo, že chce být průhledné, horká favoritka na post starostky Prahy 10 Radmila Kleslová se tím neřídí.

Šéfka pražského hnutí ANO, které na Praze 10 vyhrálo komunální volby, i po opakovaných dotazech Aktuálně.cz tají, jaké odměny jako advokátka inkasuje od státních firem.

Není tak úplně zřejmé, jak je prací pro stát vytížená a jak by v případě zvolení starostkou časově náročnou funkci zvládala.

Radmila Kleslová

Jednapadesátiletá rodačka z Vysokého Mýta vystudovala práva na brněnské Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, doktorát získala na Karlově univerzitě v Praze. V 80. letech pracovala v podnicích Centrotex Praha a Zelenina Praha. Před revolucí byla evidována v komunistické Státní bezpečnosti pod krycím jménem Lia. Později pracovala jako advokátka i jako lobbistka pro Agrofert Andreje Babiše. V 90. letech vstoupila do ČSSD, kde dlouhá léta zasedala i v ústředním výboru. Na začátku letošního roku přestoupila do ANO, kde se stala šéfkou pražské organizace. Je místostarostkou na Praze 10 a kandiduje na post starostky.

Kleslová totiž nepracuje jen pro České dráhy za měsíční paušál 40 tisíc korun, jak Aktuálně.cz informovalo koncem října. Blízkou spolupracovnici ministra financí Andreje Babiše si kromě železničního dopravce platí každý měsíc ještě energetický gigant ČEZ a distributor paliv Čepro.

I tyto informace Kleslová původně odmítala zveřejnit, Aktuálně.cz si je ale ověřilo u samotných firem. Jejich mluvčí už ovšem odmítli dodat, jakou částku státní společnosti Kleslové měsíčně posílají.

Odpovědět nechtějí ani na žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím a argumentují tím, že smlouva s Kleslovou jim zveřejnění odměny zakazuje.

Na přímý dotaz pak neodpovídá ani sama Kleslová. "Nemám důvod zveřejňovat advokátní tajemství," tvrdí.

Mladá fronta Dnes v roce 2008 uvedla, že Kleslová pro ČEZ pracovala za měsíční paušál dvacet tisíc korun měsíčně a inkasovala údajně také jednorázové odměny ve výši až několika stovek tisíc korun za případný úspěšný lobbing. Deníku Aktuálně.cz však nyní, po šesti letech, tuto informaci dosud nikdo nepotvrdil.

Na Praze 10, které by měla Kleslová šéfovat, o utajených odměnách vědí i potenciální koaliční partneři vítězného ANO. Třeba v koalici Vlasta (aktivisté, lidovci, LES a s podporou Pirátů) z toho nejsou nadšení, ovšem vyjednávání to podle nich neohrožuje.

"Mně vadí na celé věci to, že tyto státní podniky nezveřejňují informace," říká lídryně Renata Chmelová, která v říjnových komunálních volbách získala nejvíce preferenčních hlasů a v minulosti radnici Prahy 10 včetně Kleslové - současné místostarostky - ostře kritizovala.

Strana TOP 09, další z možných koaličních partnerů, zůstává diplomatická. "Je na paní Kleslové a těch státních firmách, aby to zveřejnily," říká hlavní vyjednavač Radek Lojda.

Monitoruje pro nás legislativu, říkají firmy

Kleslová pracuje pro ČEZ od roku 2000, pro Čepro od roku 2005 a pro České dráhy od roku 2011. Spolupráce tedy začala předtím, než začala šéfovat hnutí ANO v Praze a než se objevil ve vrcholné politice Andrej Babiš. Ten nyní na dotazy týkající se Kleslové neodpověděl.

Jediné, co Kleslová ke svému působení ve státních podnicích uvedla, je náplň práce. Zůstala ale stručná a nekonkrétní. "Každý měsíc rozebírám veškerou přijatou nebo plánovou legislativu a její možný dopad na firmy," řekla Kleslová.

Mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž pak doplnil, že Kleslová má "kontinuálně od roku 2000 na starosti zejména oblast monitoringu a analýz legislativy". Podobnou práci vykonává předsedkyně hnutí ANO také pro Čepro.

"Konkrétní právní servis z její strany spočívá zejména v pravidelném komplexním monitoringu legislativy včetně odpovídajících pravidelných výstupů, ve zpracování analýz k legislativním návrhům různých právních předpisů dopadajících na obchodní činnost Čepro," uvedla mluvčí Čepra Lenka Svobodová.

Dodala, že Radmila Kleslová také koordinuje a připravuje semináře a odborná setkání.  

Přestup z ČSSD

Kleslová do hnutí Andreje Babiše přestoupila z ČSSD začátkem letošního roku a stala se hlavní personalistkou ANO v hlavním městě. Babišovi a jeho holdingu Agrofert pomáhala už v minulosti jako lobbistka.

Využívala kontakty v nejvyšších politických patrech, které nasbírala coby asistentka bývalého poslance ČSSD a nynějšího zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka.

Před revolucí byla evidována v komunistické Státní bezpečnosti pod krycím jménem Lia. V předvolebním rozhovoru pro Aktuálně.cz se hájila tím, že šlo o mladickou nerozvážnost.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy