U mezinárodní trati se propadl tunel, vlaky do SR stály

Zpravodajská směna
15. 11. 2009 17:26
Podle dostupných informací se nikomu nic nestalo
Tunel u Jablunkova
Tunel u Jablunkova | Foto: Aktuálně.cz

Mosty u Jablunkova - Zřícený strop tunelu zastavil v neděli na severu Moravy vlaky mířící na Slovensko.

Nehoda se stala krátce před sedmou hodinou na stavbě železničního tunelu v Mostech u Jablunkova jen kousek od místa, kde jiným tunelem projíždějí mezinárodní rychlíky i lokální spoje. Nikomu se naštěstí nic nestalo. Doprava se však téměř na celý den zastavila.

Místo s obřím kráterem celou neděli zkoumali specialisté, škoda podle prvních odhadů jde do desítek milionů korun. Policisté případ vyšetřují jako obecné ohrožení.

Zastavené vlaky

Podzemní stavba dosahující délky 540 metrů je zavalena zhruba z jedné osminy. Nad místem propadu vznikl obří kráter o rozměrech 150 krát 50 metrů. "Na místě zasahují policisté i báňská záchranná služba," popsal situaci pro Aktuálně.cz v neděli dopoledne mluvčí frýdecko-místecké policie Ivan Žurovec.

Dodal, že podle něj není pravděpodobné, že by sutiny někoho zasypaly. "Statik zjišťuje stav jen několik metrů vzdáleného dalšího tunelu, kterým projíždějí vlaky na Slovensko. Doprava byla zastavena," vysvětlil v neděli dopoledne komplikace.

Policie i vyšetřovatelé pak začali zjišťovat, proč ke zřícení stropu došlo. "Věc bude šetřena jako podezření z trestného činu obecného ohrožení," doplnil policejní mluvčí.

Začalo se to drolit. A už jsme utíkali

Dělníci, kteří na místě pracovali novinářů řekli, že se země kolem nich začala pohybovat v neděli brzo ráno. Tou dobou se právě střídala noční a ranní směna. "Začalo se to drolit a sypat. Utekli jsme pryč, všechno nářadí i techniku jsme tam nechali. Vše bude zasypané," popsal jeden z dělníků.

Podle mluvčího správy železniční dopravní cesty Pavla Hally se prý podobné komplikace na stavbě daly čekat: "Od začátku stavby jsme o problematickém nadloží věděli."

Mluvčí firmy Subterra, která tunel razí, pak potvrdil, že se podobná situace odehrála už na jaře. "Byly ale rozsahem nesrovnatelně menší," uvedl pro ČTK. Škody experti předběžně odhadují na desítky milionů korun, náklady půjdou do odstranění trosek i následné sanace půdy kolem tunelu.

Jestli tak nedělní událost zpozdí uvedení 600 metrů dlouhého tunelu do provozu není zatím jasné. Podle původních plánů měl začít fungovat za dva roky.

Náhradní cesta do Čadce

Kolaps tunelu znesnadnil život stovkám cestujících. Celodenní omezení postihlo i většinu nedělních rychlíkových spojů.

"Byla zavedena náhradní autobusová doprava na trati Jablunkov - Návsí - Čadca," vysvětlila Aktuálně.cz mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Původně se počítalo s tím, že výluka skončí v poledne. Kvůli komplikacím na místě si však statici vyžádali odklad až do pozdního odpoledne.

Událost se tak dotkla deseti vlaků - sedmi mezinárodních rychlíků a tří regionálních spojů.

Doprava byla nakonec obnovena před pátou hodinou odpoledne. Jako první tunelem velmi pomalu projela prázdná souprava. "Nyní už budou jezdit vlaky i s lidmi," řekla ČTK mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

 

Právě se děje

Další zprávy