V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz to uvedl hlavní hygienik Michael Vít.
"Dnes jsme novou situaci konzultovali v EU. Společné resumé je, že zatím není důvod přijímat nová opatření," uvedl Vít.
O dnešní situaci v Turecku čtěte ZDE.
Hygienici chystají pokyny
Úřad hlavního hygienika přesto připravuje pokyny, jimiž chce jednak uklidnit obyvatele republiky, jednak jim dát jasné pokyny, co dělat.
"Materiál dokončujeme, zítra jej zveřejníme. Jde především o různé rady," řekl Vít. "Například chceme občany požádat, aby zvážili své cesty do rizikových oblastí a pokud nejsou nutné, raději je odložili. Dále chceme dát rady, jak se v zemích s výskytem viru ptačí chřipky pohybovat a jaká dodržovat opatření."
Podobná doporučení hygienici vydali naposledy v říjnu. Tehdy nabádali cestovatele, míříci do Vietnamu, Thajska, Kambodže, Indonésie, Číny, Mongolska, Kazachstánu, Ruska, Turecka a Rumunska, ke zvýšené opatrnosti.
Experti radili, aby se lidé vyvarovali návštěv ptačích trhů a drůbežích farem, rovněž také kontaktu s povrchy, kontaminovanými ptačími fekáliemi. "Nepokoušejte se přivést živou drůbež a vejce do EU," stálo také v dokumentu.
Otázky a odpovědi na téma ptačí chřipka čtěte ZDE.
V Česku zatím není důvod k obavám. I běžná chřipka je hluboko pod hranicí epidemie.
V prvním týdnu letošního roku bylo zaznamenáno 1338 případů akutních respiračních infekcí na 100 tisíc obyvatel. "V porovnání s předešlým týdnem nemocnost stoupla asi o 30 procent," řekl hlavní hygienik. Upozornil však, že tento nárůst je do jisté míry umělý, protože ve svátečních dnech na konci roku řada lidí k lékaři nešla.
Epidemie chřipky? Možná koncem ledna
Epidemii charakterizuje výskyt o více než tisíc nemocných vyšší; 2500 až 3000 případů na 100 tisíc obyvatel. "Epidemie chřipky zpravidla propukají mezi čtvrtým a osmým týdnem každého nového roku. Je ale možné, že chladné počasí a absence plískanic může epidemii omezit.
Chřipku provázejí vysoké teploty kolem 40 stupňů Celsia, zchvácenost, bolest hlavy, svalů a kloubů. Je pro ni typický suchý dráždivý kašel a pálení na prsou. Tím se odlišuje od jiných viróz, které mohou mít sice podobný průběh, ale obvykle je provází rýma. Odborníci lidem radí chřipku nepřecházet a vyležet.
Česko je ostatně letos na běžnou chřipku připraveno lépe než kdykoli dříve. V minulých letech totiž nebyl mezi Čechy o očkování příliš zájem a Česká republika vykazovala jeden z nejnižších počtů očkovaných v Evropě. Celkově bylo letos očkováno - kvůli strachu z ptačí chřipky - asi o deset procent lidí více než loni. Byť vakcína proti chřipce není proti ptačí chřipce účinná.#reklama