Ptačí chřipka zabila třetí turecké dítě

ČTK, Reuters, Red Zah
6. 1. 2006 12:41
Ankara - V nemocnici ve východotureckém městě Agri podlehly ptačí chřipce tři děti. Další lidé už jsou v karanténě s podezřením na nákazu smrtícím virusem. Jen v provincii Van je jich 20.
Čtrnáctiletého tureckého chlapce Mehmeta Aliho Kocyigita pohřbili ve středu 4. ledna ve východotureckém městě Dogubeyazit
Čtrnáctiletého tureckého chlapce Mehmeta Aliho Kocyigita pohřbili ve středu 4. ledna ve východotureckém městě Dogubeyazit | Foto: Reuters/dha

Třetí dítě z jedné rodiny zemřelo ve východním Turecku s příznaky ptačí chřipky. Jedenáctiletá dívka byla sestrou dvou prvních tureckých obětí viru.

Minulou neděli už zemřel čtrnáctiletý bratr dívky, ve čtvrtek jejich patnáctiletá sestra. Rodina dětí žila v odlehlé zemědělské oblasti východního Turecka při hranicích s Arménií. Všechny byly převezeny do nemocnice ve provincii Van. Tam je nyní se stejnými příznaky ještě jejich šestiletý bratr.

Nemocnice v Igdiru severně od Agri mezitím přijala dalších šest lidí s podezřením na ptačí chřipku. Úřady už podle informací CNN zlikvidovaly na tři tisíce kusů drůbeže.

OSN: Není důvod k panice

Jedná se o první případy úmrtí na ptačí chřipku mimo jihovýchodní Asii a Čínu. Vyvolaly obavy z toho, že onemocnění lidí tímto virem by se mohlo vyskytnout i v Evropě. Evropská komise oznámila, že již do oblasti posílá veterinárního odborníka.

Co všechno byste měli vědět o ptačí chřipce 

Podle experta Spojených národů na ptačí chřipku Davida Nabarra je výskyt lidské formy ptačí chřipky v Turecku znepokojivá událost, není však zatím důvodem k panice. "Není to začátek pandemie. O ní bude možné hovořit, až dojde k přenosu nemoci z člověka na člověka, a to opakovaně," uvedl Nabarra.

Dvě ohniska ptačí chřipky v Turecku

Příčinu úmrtí čtrnáctiletého chlapce a jeho o rok starší sestry potvrdil lékař z nemocnice ve městě Van, kde byli oba hospitalizováni. "Zemřeli na člověku nebezpečný virus H5N1," uvedl šéflékař nemocnice Hussejn Sahín na tiskové konferenci.

Nákazu potvrdil až druhý test na přítomnost viru ptačí chřipky. Musí se ale ještě definitvně prokázat. "Jsme si téměř jisti, že to je lidský případ H5N1," řekl agentuře Reuters zvláštní poradce Světové zdravotnické organizace Guenael Rodier.

Čtěte: varování Světové zdravotnické organizace před pandemií

Veterináři ve východotureckém městě Erzurum odnášejí z domácností drůbež poté, co zde na ptačí chřipku zemřel již druhý člověk. Je to první případ mimo Jihovýchodní Asii a Čínu, kdy byla tato choroba zaznamenána u člověka.
Veterináři ve východotureckém městě Erzurum odnášejí z domácností drůbež poté, co zde na ptačí chřipku zemřel již druhý člověk. Je to první případ mimo Jihovýchodní Asii a Čínu, kdy byla tato choroba zaznamenána u člověka. | Foto: Reuters

Všichni nemocní pocházeli z vesnice Dogubejazit, která leží u hranic s Íránem. V Turecku byla doposud zjištěna dvě ohniska
ptačí chřipky. První bylo objeveno počátkem října v obci Kiziksa a druhé minulý týden v obci Aralik, pouhých 60 kilometrů od
Dogubejazitu. Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo tamní obyvatele, aby se vyhnuli všem kontaktům s drůbeží.

V Asii už zemřelo přes 70 lidí

Smrtící virus H5N1 si od roku 2003 vyžádal v jihovýchodní Asii více než 70 lidských obětí a vybití stamilionů kusů drůbeže.
Následně se infekce u drůbeže rozšířila do Ruska a do některých dalších evropských zemí.

Přečtěte si chronologii výskytu ptačí chřipky za poslední dva roky #reklama

V Turecku, ležícím na cestě stěhovavých ptáků, kteří údajně vir chřipky rozšiřují, v posledních měsících nemoc dvakrát propukla u drůbeže. Veterináři v celé Evropě byli tehdy v pohotovosti a připravovali se na možnou epidemii. Většina Evropy zakázala dovoz živých ptáků z Turecka, ovšem daná opatření byla později uvolněna.

Experti se obávají, že pokud by pandemie ptačí chřipky propukla u lidí, mohla by se rychle šířit a zabít miliony po celém světě. Virus se u lidí nevyskytuje příliš často, ovšem v případě, že by zmutoval do snadno přenosné formy, jeho rozšíření by mohlo mít nedozírné následky. 

 

Právě se děje

Další zprávy