Tudy půjdeš, Česko! Politici nabízejí tři vize budoucna

Petr Holub
19. 11. 2009 12:20
Přečtěte si na jednom místě, co by si přáli ODS, ČSSD a exprezident Václav Havel

Praha - Do dalších dvaceti let svobody povede Čechy nová vize.

Shodnou se na tom ODS, ČSSD i Václav Havel. Všichni zmínění předkládají svou vlastní verzi během oslav dvacátého výročí sametové revoluce.

Občanští demokraté zveřejní vizi pro rok 2020 na nedělním kongresu. ČSSD už cestu do roku 2025 popsala a deník Aktuálně.cz má pracovní verzi k dispozici. Exprezident Havel doporučil politické změny pro příštích dvacet let v televizním rozhovoru.

ODS: Udržet a dokončit

Hlavní autor programu ODS, místopředseda strany Petr Nečas chce pokračovat v cestě dosavadním směrem. Češi však musí dát do pořádku, co dosud zanedbali. Do deseti let musí být vyrovnaný rozpočet, lepší kvalitu zdravotnictví zajistí spoluúčast pacientů, mladá generace posílí své šance na dobrý důchod spořením u soukromých fondů.

Foto: Jan Langer

"Musíme najít odvahu říct už dnes mladým lidem, že budou-li se jen pasivně spoléhat na průběžný důchodový systém, prožijí důchod v chudobě," řekl Nečas v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Bezpečné prostředí pro soukromý život i podnikání zajistí ODS tím, že udrží stávající pravidla. Daně se nebudou zvyšovat a dávky rodinám se nesníží, pokud stát nenabídne rodinám s malými dětmi dostatečně kvalitní sociální služby.

Zachovány zůstanou všechny svobody, které Češi získali sametovou revolucí. "Větší rizika vidím pro individuální svobodu. Došlo k vývoji technologií, dnes máte všude kamerové systémy, mobilní telefony. Jednoduše lze zjistit, komu a kdy jste volal, komu smskujete, mapovat lze i e-maily," varuje Nečas.

ČSSD: Nejlepší v Evropské unii

Sociální demokraté mají větší ambice. "Jde nám o odstartování české cesty k celonárodnímu blahobytu," slibuje v úvodu vize pro rok 2025 Valtr Komárek, který program sepsal pro ČSSD.

Česko ztrojnásobí svůj export, o 5-6 procent ročně porostou reálné mzdy a tím i spotřeba, ekonomický růst se v příštích patnácti letech udrží na 4-5 procentech ročně.

"Cílem je zařadit Českou republiku mezi prvních 10 zemí Evropské unie s nejvyšší životní úrovní a kvalitou života," zdůraznil předseda strany Jiří Paroubek.

Foto: Ludvík Hradilek

Vzestup zaručí především zahraniční investice. Cizí firmy totiž budou chtít využít kvalifikovanou pracovní sílu, která podle Komárka patří k nejvzdělanějším na světě.

"Novou etapu přílivu zahraničních investic měli směřovat k technologickým a kvalifikačně náročnějším podnikům s vysokou produktivitou a přidanou hodnotou opírající se především o české, relativně vzdělané lidské zdroje a ne levné manuální pracovníky dovážené ze zahraničí," vysvětluje svou prognózu polistopadový vicepremiér federální vlády.

Stát nemusí šetřit, protože zásluhou ekonomického růstu bude možné zaplatit kvalitní důchody, moderní zdravotnictví i vyšší tarifní platy pro učitele. V případě důchodu Komárek připouští zvýšení pojistného o dvě procenta. 

Havel: Dejte šanci slušnosti

ODS chystá obranu individuálních svobod, ČSSD chce zvýšit materiální blahobyt, exprezident Václav Havel doporučuje dokončit obnovu společnosti zdevastované čtyřiceti lety komunismu.

"Chceme hrát hru, ale bojíme se jí dát pravidla. Slušnosti ubývá, krade se, a když někdo řekne, že se krást nemá, sklidí posměch," řekl v jedné z emotivních vět svého televizního projevu.

Václav Havel na Národní s folkařkou Joan Baezovou. Zazpívala Jednou budem dál.
Václav Havel na Národní s folkařkou Joan Baezovou. Zazpívala Jednou budem dál. | Foto: Reuters

Vedle postupného zavádění nepsaných pravidel je možné měnit i zákony počínaje od ústavy. Ta jasněji než dosud stanoví práva a povinnosti politiků. Speciální zákon zaručí kontrolu stranických financí.

Stát zaručí větší příjmy neziskovému sektoru hlavně principem tzv. daňových asignací: občan bude smět část svých daní poslat přímo vybranému občanskému sdružení nebo církvi.

Ochranu zaslouží příroda, a proto lidé omezí svou spotřebu energie, aby nebylo nutné stavět nové elektrárny.

Na rozdíl od stranických programů se Havlova vize víc otevírá do zahraničí. Exprezident trvá na rychlém přijetí eura, Česko by mělo podporovat boj za svobodu v zemích, kde je dosud omezována.

"Dokud považujeme lidskou svobodu a lidská práva za pouhou nadstavbu materiální základny, nejsme na tom jako společnost dobře. To se změní, protože se to musí změnit," prozrazuje exprezident svou liberální inspiraci.

Ochrana proti globalizaci

Tři vize dávají největší šanci do budoucnosti evergreenu českých volebních programů, shodnou se totiž na vyšší podpoře vzdělání.

ODS, ČSSD i Havel jednotně doporučují, že stát musí podporovat menší české podniky a živnosti, především je musí chránit před úskalím globalizace.

"Stačí jedno kliknutí myší ve firemní centrále stovky nebo tisíce kilometrů daleko a ze dne na den stovky či tisíce lidí přijdou o práci, která se přesunuje stále více na východ.," upozorňuje Petr Nečas.

"Je tu tvrdá konkurence na východ od nás včetně nových členů EU Rumunska a Bulharska. Tam jsou mzdové náklady oproti našim méně než poloviční a v Indii a Číně dosahují pouhých 10 až 15 procent," souhlasí s ním Komárek.

Na další rizika globalizace upozorňuje Havel: "Mohl bych mluvit o pozvolném upadání kvality masově vyráběných produktů zahaleném do hávu zdánlivě pestré nabídky, o nenápadném rdoušení malých soukromých živností a obchůdků, této tradiční bašty sociální sebekontroly i skutečné originality zboží."

Jako řešení nabízejí všichni vzdělanost, která zvýší hodnotu tuzemské pracovní síly i domácích výrobků.

Vzdělání však chápou různým způsobem, od Havlova posílení duchovního rozměru veřejného života po Komárkovu renesanci technických škol včetně učilišť.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy