Internet rozzářily desetitisíce svíček za 17. listopad

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 11. 2009 8:25
Oslava dvaceti let svobody rozsvítila svíčky na Facebooku

Praha - Je vám líto, že lidí, kteří zapalují každý rok svíčky u památníku 17. listopadu na Národní třídě, tak ubývá? Rozsviťte svíčku i za ně - alespoň na internetu!

Tak zněla jednoduchá výzva, kterou jsme nabídli vám, čtenářům Aktuálně.cz, v předvečer dvaceti let od Sametové revoluce.

Jen za první půlden - do úterních 13:00 - si na Facebooku svíčku zapálilo 16 469 uživatelů. Tedy bezmála 17 tisíc lidí, kteří stejně jako redakce Aktuálně.cz usoudili, že Listopad je dobře si připomínat.

Do konce svátečního dne přibyly další tisíce, aktuální počet dosahuje 30 tisíc.

"Že se během pár hodin rozzáří internetem tolik svíček, jsme upřímně nečekali. Zdá se, že Listopad 89 pořád pro hodně lidí hodně znamená," myslí si Jakub Unger, šéfredaktor Aktuálně.cz.

Pokud chcete zažehnout plamínek za svobodu slova a oběti totalitní moci, učiňte tak - zde.

Aplikace bude dostupná během celého „revolučního“ týdne.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy