Byl mužem revoluce. 20 let poté Zemana nikam nepozvali

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
18. 11. 2009 20:01
Bývalý premiér nečekaně chyběl na oslavách konce totality
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Miloš Zeman si jako jeden z prvních v srpnu 1989 troufnul veřejně kritizovat vedení socialistického Československa a směr, kam se země ubírá. Média byla svého času zvyklá ptát se jej na názory téměř na cokoli, na sklonku 90. let byl jedním z nejmocnějších ve státě.

Nyní, ve dnech oslav 20 let od sametové revoluce, zůstal nečekaně opomenut.

Nezúčastnil se žádné z velkých akcí na oslavu výročí, nebyl pozván.

Chyběl v televizních debatách, na konferenci "Cesta z okovů" v Senátu i na koncertě, který pořádal Václav Havel.

"Pana Zemana jsme nezvali. Mezi pozvanými byli převážně disidenti, lidé z okolí Charty 77. Některá místa byla vyhrazena pro sponzory," říká Sabina Tančevová, tajemnice Václava Havla, která se na organizaci podílela.

Podobnou odpověď na otázku, proč nebyl mezi pozvanými Miloš Zeman, má i tajemník Senátu Petr Kostka. "Konference byla určená hlavně pro předsedy parlamentů z postkomunistických zemích. Ostatní řečníky jsme vybírali hlavně podle jejich aktivit v roce 1989," vysvětluje Kostka.

Přijít zavzpomínat přímo na Národní třídu se zase nechtělo samotnému Zemanovi. "Budou tam hlavně lidé, kteří na Národní třídě nebyli," řekl expremiér deníku Právo s tím, že on sám tam tehdy byl.

ČSSR zaostává, napsal 3 měsíce před revolucí

Předseda sdružení Přátel Miloše Zemana a jeho jmenovec Eduard Zeman uznává právo organizátorů pozvat si koho chtějí, Zemanovu absenci nicméně považuje za chybu.

"Podle mých informací nebyl na žádnou ze vzpomínkových akcí pozván. Myslím, že měl být, byl důležitou postavou listopadových událostí," říká Eduard Zeman.

Zemanovi už nikdo nevezme, že začal s kritikou socialismu dřív než většina ostatních. O jeho článku Prognostika a přestavba v srpnovém čísle Technického magazínu se někdy mluví jako o první mediální kritice režimu, která přišla po roce 1968. Článek ovlivnil spíš intelektuály. Jeho projevu na Letenské pláni 25. 11. 1989 už ale tleskal milión lidí.

"Československo, kdysi jedna z vyspělých evropských zemí, se v posledních desetiletích stále rychleji přetváří na zemi v evropských měřítcích zaostalou. Do čela Evropy jsme se propracovali pouze v úmrtnosti obyvatel a ve znečištění životního prostředí, každým rokem se však v evropském i světovém měřítku propadáme v oblasti produktivity práce, životní úrovně, kvalifikace, objemu a struktury volného času, sociální struktury a kultur," napsal do Technického magazínu tehdejší prognostik s dovětkem, že za stav Československa jsou odpovědní vedoucí funkcionáři.

Zeman, člen Občanského fóra, se pak v roce 1990 stal poslancem Federálního shromáždění.

Chladná ČSSD

Bez přítomnosti svého někdejšího premiéra se obešla i jeho dřívější domovská strana. ČSSD přitom slavila dvacet let od obnovení své činnosti.

"Pan Zeman není členem sociální demokracie," odpověděl novinářům předseda Jiří Paroubek na otázku, jestli bývalého předsedu strany pozval.

Zeman se na to nechal slyšet, jak se dalo čekat: I kdyby pozvánka dorazila, stejně bych nepřišel.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy