Troubky stále v ohrožení, poldr je drahý

Martina Macková
21. 11. 2006 17:40
Přerov/Praha - Troubky, symbol povodní v roce 1997, nemají ani deset let po katastrofě žádnou ochranu před velkou vodou.
Zaplavená obec Troubky při povodních v roce 1997
Zaplavená obec Troubky při povodních v roce 1997 | Foto: čtk

Troubkám, jejichž fotografie v roce 1997 dokumentovaly světu ničivou sílu tehdejších povodní v České republice, nepomůže k rychlému nabytí ochrany před velkou vodou nejspíš ani to, když Senát příští týden projedná a schválí půjčku z Evropské investiční banky.

Díky ní by mělo Česko získat peníze i na ochranu proti povodni. Stát si plánuje půjčit 9 miliard korun, celkem by do ochrany před záplavami měl v dalších třech letech dát 15 miliard.

Na velký poldr (suchá nádrž) na horním toku Bečvy, který by ochránil právě Troubky, ale také města Přerov, Lipník nad Bečvou nebo Hranice, zřejmě opět nezbude.

Senátorka Jitka Seitlová dokonce tvrdí, že tato stavba není na seznamu těch, které by se měly z plánované půjčky zaplatit. 

Peníze půjdou jinam

"Podle mých informací se stavba na seznamu akcí neobjeví. A pokud ano, získá z celkového balíku jen mizivou částku. Přitom podmínky pro zařazení na seznam poldr splňuje," řekla Aktuálně.cz Seitlová.

Infobox

POLDR TEPLICE

  • rozloha - 5 800 ha
  • kapacita - 35 milionů kubíků
  • náklady - asi 2 miliardy korun
  • plán realizace - zahájení 2010, dokončení 2012-13

 

Poldr u Teplic nad Bečvou má být největší protipovodňovou stavbou v zemi. Měl by přijít asi na dvě miliardy korun. Přímo ochrání obce s více než sto tisíci obyvateli. Jeho účinek by podle odborníků přibrzdil i hrozící záplavu v Otrokovicích.

Obří stavba se připravuje už od moravských povodní a je mezi prioritami Olomouckého kraje i ve schváleném územním plánu. Zatímco na řece Moravě se udělala mnohá protipovodňová opatření, obce v okolí Bečvy jsou na tom stejně jako před rokem 1997.

"Pokud se na poldr nezískají peníze nyní, bude se čekat dalších šest let," říká Jitka Seitlová. A i kdyby byly na poldr peníze už příští rok, Troubky budou chráněny nejdříve v roce 2013.

Povodí Moravy letos dokončilo poldr Žichlínek v Pardubickém kraji, který zachytí až 6 milionů kubíků vody, a chystá se zahájit stavbu na řece Moravě přímo v Olomouci, kde by se mělo rozšířit koryto. Po úpravách by měla statisícovým městem bez potíží protéci i případná třísetletá voda.

Seznam není, nebo je?

Ministerstvo zemědělství popírá, že by seznam, na kterém jsou stavby placené z půjčky od EIB a kde chybějí Troubky, existoval. "Žádný seznam neexistuje. Senát bude schvalovat pouze celkovou sumu a jen obecně názvy staveb, ne konkrétní stavby. Seznam se bude teprve vytvářet," řekla Aktuálně.cz Táňa Králová z tiskového oddělení ministerstva.

Nové rodinné domky v Troubkách na Přerovsku pomohly řešit bydlení lidem postiženým povodněmi
Nové rodinné domky v Troubkách na Přerovsku pomohly řešit bydlení lidem postiženým povodněmi | Foto: čtk

Generální ředitel Povodí Moravy Pavel Mylbachr ale potvrdil, že konkrétní seznam stát už má. "Poldr na Bečvě v něm je, ovšem je na něj vyčleněna menší částka," řekl s tím, že nechce sumu upřesnit.

Podle informací Aktuálně.cz by poldr chránící Troubky měl z 15 miliard získat 80 až 100 milionů korun. To nestačí ani na zahájení stavby.

"Nebojím se toho, že by stavba nebyla zahájena. Důležité je, aby byla připravena, pak se peníze najdou. Třeba nebude zahájena nějaká jiná akce a peníze se získají odtud," míní Mylbachr.

Podle něj dosud nebyla ani příprava poldru dost razantní. Nyní ale Povodí Moravy chce současně řešit výkupy pozemků pro poldr i projektovou dokumentaci. Zároveň jedná se starosty, kteří by měli pomoci v jednání s vlastníky pozemků.

"Technicky jsme schopni vše vyřešit, největší problém bude s majetkoprávními vztahy. Do konce roku 2010 ale chceme zahájit stavbu poldru, hotov by měl být za dva roky. Ale myslím, že bude dokončený spíš za tři roky," řekl Mylbachr.

Chybí i zákon

Do té doby, než bude poldr hotov, musí zákonodárci také vyřešit jiný problém. Jak nahradit škody zemědělcům, kteří budou v nádrži hospodařit na své půdě, až přijde velká voda. Žádný zákon to dosud neřeší. Novela tzv. vodního zákona, který by měl určovat odškodnění, se teprve připravuje.

Stát totiž nebude vykupovat celé území poldru jako například při stavbě přehrad. V poldru mohou dál zemědělci pěstovat některé druhy plodin nebo chovat dobytek. Počítá se pouze s tím, že v případě povodně by  jeho plocha zadržela vodu, maximálně na dva až tři týdny.

 

Právě se děje

Další zprávy