Kdyby přišly povodně, zase nás to smete

Pavel Baroch, Martina Macková
26. 2. 2006 0:01
Zálezlice/Troubky - Čtyři roky po katastrofických povodních mnohde chybí protipovodňová opatření. Uvnitř: FOTOGALERIE
Středočeská vesnice Zálezlice se stala jedním ze symbolů povodně v roce 2002. Leží mezi řekami Vltava a Labe, kousek od jejich soutoku u Mělníka.
Středočeská vesnice Zálezlice se stala jedním ze symbolů povodně v roce 2002. Leží mezi řekami Vltava a Labe, kousek od jejich soutoku u Mělníka. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Prezident České protipovodňové asociace Jan Papež přiloží šablonu na betonový sloup a sprejem na něj nastříká červenou barvu.

Kdyby při povodni překročila hladina tuto značku, obyvatelé nedalekých Zálezlic by už měli být pryč ze svých domovů.

Nevelká středočeská obec mezi Vltavou a Labem má s velkou vodou špatné zkušenosti. Před čtyřmi lety povodeň málem vymazala Zálezlice z mapy. Téměř dvě třetiny ze 150 domů byly srovnány se zemí.

"Tady stál dům, támhle taky, tady," ukazuje starosta Josef Šulc na prázdná místa zarostlá trávou. Některé z poničených domů si ale lidé opravili, jiní postavili nový dům na jiném místě v obci. Z bezmála 380 obyvatel se odstěhovaly jen dvě rodiny.

Hráz stále nestojí

Barevné značky na betonovém sloupu kousek od Zálezlic přesně vyměřili geodeti; zelená, žlutá a červená čára jsou součástí protipovodňového plánu. Lidem ukážou, jak se voda přibližuje k jejich vsi, ale jejich domy před povodní neochrání. Na hlavní ochranu před velkou vodou - až třímetrový val - obec stále čeká.

Stavba asi 1650 metrů dlouhé bariéry se zadrhla na tom, že se radnici dosud nepodařilo vykoupit pozemky. Na výzvu přitom nereagovali ani mnozí místní obyvatelé.

"Je tam přes čtyřicet majitelů, místní, někteří třeba i z Prahy. Že nám prodají pozemky, zatím slíbili tři nebo čtyři," říká starosta Josef Šulc.

Proč tak málo? Lidé podle starosty věří, že se velká voda z léta 2002 už nebude opakovat. I když: kdykoli se v televizi hovoří o hrozbě záplav, běží lidé ze Zálezlic k řece a pozorují hladinu. I teď, když se v posledních dnech voda v mnohých řekách nebezpečně zvedla a na některých místech se vylila z břehů.

"Nervozita tady stále je. Povodeň je zkušenost, která se nezapomíná," říká starosta Šulc. "Ale jakmile voda opadne, na povodně se rychle zapomene." Někteří majitelé nechtějí přijít o část svého pole a jiní si myslí, že za své parcely dostanou málo.

"Tady jeden druhému závidí úplně všechno," říká jedna z obyvatelek Zálezlic.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Starosta věří, že se mu pozemky nakonec podaří získat. Jenže plánovaná hráz má stát více než devadesát milionů korun. Bude na ni radnice vůbec mít?

"S rozpočtem necelých tří milionů korun na to samozřejmě nemáme, chceme ale požádat Evropskou unii," říká starosta.

Projekt máme, peníze nejsou

Podobný problém řeší i nedaleká obec Hořín, kde po katastrofálních povodních popadalo skoro šedesát pět domů. Radnice má sice také plány ochranného valu, ale 27 milionů na jeho stavbu zatím nesehnala.

"Lítáme po ministerstvech zemědělství, životního prostředí a dalších úřadech, ale peníze stále nemáme," postěžoval si nedávno v Hospodářských novinách starosta Petr Fous.

Ještě hůř jsou na tom Troubky, které se staly symbolem moravských povodní před osmi lety.

 

Právě se děje

Další zprávy