Praha - Zdravotnická tripartita jednomyslně podpořila návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) na kompenzace za zrušené poplatky v nemocnicích. Podle odborů by bez nich klesla úroveň zdravotnické péče.
Ministr věří, že jeho materiál vláda v pondělí schválí. Ministr a zástupci odborů to po společném jednání řekli novinářům na tiskové konferenci. Jeho návrh podpořili v pátek hejtmani a podpůrná stanoviska mu zaslaly i přední osobnosti české medicíny.
"Jsem velmi rád, že zdravotnická tripartita naprosto jednomyslně podpořila návrhy k ekonomické stabilizaci zdravotnictví. Sociálním partnerům se dokonce zdály některé návrhy stran ekonomického posílení zdravotnictví nedostatečné," řekl Němeček.
Navrhuje od července zvýšit odvody státu do zdravotního pojištění za děti, nezaměstnané či důchodce ze 780 na 845 korun.
Pokud to vláda schválí, přinese to zdravotnictví za šest měsíců 2,1 miliardy korun. Pojišťovny by je musely rozdělit nemocnicím, uložil by jim to zákon.
Němeček představil první úsporné kroky
"Materiál je zcela v souladu s programovým prohlášením vlády a s koaliční dohodou a pevně věřím, že ho vláda schválí," prohlásil ministr. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nedávno prohlásil, že by státní peníze uvolnil, pokud resort začne šetřit a toky peněz zprůhlední.
Němeček už první úsporné kroky představil. Nákup drahých přístrojů do nemocnic má schvalovat odborná komise a zdravotní pojišťovny musejí zveřejnit smlouvy a úhradové dodatky s nemocnicemi, aby toky peněz byly jasné.
Stokorunový poplatek za den v nemocnici zrušil Ústavní soud a koalice ho už neobnovila. Podle Babiše bylo zrušení poplatku chybou, Němeček ale trvá na platnosti koaliční dohody, která s obnovením poplatků nepočítá a dvoumiliardový výpadek nemocnicím slibuje kompenzovat.
Šéf lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek si myslí, že by vláda měla o obnovení poplatku za pobyt v nemocnici začít diskutovat.
Šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková navržené kompenzace uvítala, současně ale uvedla, že z nemocnic bylo v uplynulých letech vyvedeno nejméně 15 miliard. Například formou zvýšené daně z přidané hodnoty, opatřením České národní banky nebo snížením úhrad nemocnicím.
"Situace není dobrá, pacienti dostávají dnes nejlevnější péči. Takže jednoznačně podporujeme nejen kompenzaci poplatků, ale požadujeme, aby se do zdravotnictví vrátily i finance, které z něj byly vyvedeny v minulých letech," řekla.
Vláda by podle odborů měla schválit také odkup nedobytných pohledávek pojišťoven, na zdravotní péči by tak bylo víc peněz.