Třetí svědek proti Vítu Bártovi: Byly to jasné úplatky

Martina Machová Martina Machová
9. 6. 2011 5:00
Rozhovor s někdejší zaměstnankyní Věcí veřejných o důkazech proti lídrovi strany
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policie se chystá obvinit Víta Bártu z uplácení dvou poslanců Věcí veřejných.

Jak ve středu upozornilo Aktuálně.cz, vyšetřovatelé jsou o síle důkazů přesvědčeni.

Kromě Kristýny Kočí, která policii řekla, že její loajalitu ocenil faktický šéf VV na půl milionu korun, a Jaroslava Škárky (tvrdí, že dostal úplatkem 170 tisíc korun), staví vyšetřovatelé také na výpovědi dalšího svědka - bývalé PR manažerky "véčkařských" poslanců Aleny Maršálkové.

Právě ona slova poslanců potvrzuje. A že Bárta uplácel, mají doložit i SMS zprávy, které si Kočí s Maršálkovou v té době poslaly.

Stojí v nich mimo jiné, že Kočí dostala obálku a prosí svou spolupracovnici ze sněmovny o pomoc.

A.cz: Podle informací Aktuálně.cz se chystá obvinění v případě uplácení poslanců VV. Máte vy od policie nějaké zprávy?

Alena Maršálková: Byla jsem podat vysvětlení. Nejsem účastník řízení, nemám tedy informace od policie.

A.cz: Jste nicméně stále v blízkém kontaktu s Kristýnou Kočí, určitě se o tom bavíte. Máte tedy od ní nějaké zprávy?

Pokud vím, tak Kristýna dostala jen vyrozumění, že se to vyšetřuje.

Někdejší šéfka
Někdejší šéfka | Foto: Jan Langer

A.cz: Jste jeden z hlavních svědků celé kauzy. Můžete popsat, jak jste se stala součástí tohoto příběhu?

Byla jsem člověk, který se o tom dozvěděl první. Byla jsem PR manažerkou poslanců a díky tomu, že jsem s nimi byla v blízkém kontaktu, dozvídala jsem se o jejich nespokojenosti a o nátlaku Víta Bárty.

Inkriminovaný den, 29. března, jsem se dozvěděla díky SMS od Kristýny Kočí, že dostala obálku při přípravě na jednání K9. Přesné znění SMS mám stále v mobilu. Tu jsem policii nadiktovala, vidět jí policie nechtěla.

Pak mi poslala druhou SMS, jestli jsem ještě v Poslanecké sněmovně, že ty peníze potřebuje někam uložit.

Pro mne je ještě zásadní SMS z 5. dubna, tedy z doby, kdy jsme v Horních Počernicích zastavili a Jaroslav Škárka byl podat trestní oznámení. Kristýna Kočí v té době byla pozvána na pravidelnou poradu k Vítu Bártovi na ministerstvo dopravy a napsala mi: "Je to tu hrozné, ale držím, dělám, že nic nevím".

A.cz: Proč jste nešli na policii hned a peníze dali do úschovy?

Bývalý první místopředseda Jaroslav Škárka.
Bývalý první místopředseda Jaroslav Škárka. | Foto: Jan Langer

Oni se té policie báli. Byli svědky více porad a věděli, jak to chodí. Vít Bárta řídil policii, Vít Bárta řídil porady na ministerstvu vnitra místo Radka Johna. Já jim několikrát vysvětlovala, že na policii musíme... Řekla jsem Kristýně, že má na to týden a pokud to neudělá ona, půjdu to trestní oznámení podat já.

A.cz: Jste přesvědčena, že šlo o úplatek?

Jestli jsem přesvědčena, že šlo o úplatek, není důležité. Důležité je, aby to vyšetřila policie. Jestli se mne ptáte, zda věřím Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí, tak můžu říci, že věřím. Ty peníze, které jim Vít Bárta dal, to nebyl dar, nebyla to půjčka, nebylo to dorovnání. Bylo to pro ně, aby Jaroslav Škárka stranu podporoval a Kristýna Kočí srovnala poslanecký klub.

A.cz: Jste přesvědčena, že s vámi momentálně někdo nemanipuluje?

Jestli si myslíte, že Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí tu iniciovali puč, já znova opakuji: je to největší nesmysl roku.

A.cz: Hovořila jste o tom, že jste se báli jít na policii. Máte nyní nějaké indicie, že by vyšetřování neprobíhalo tak, jak má?

Nechci věřit tomu, že se to manipuluje a zdržuje.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Ve věku 89 let zemřel divadelní teoretik a učitel Jan Císař

Ve věku 89 let ve středu zemřel divadelní teoretik, kritik, historik a pedagog Jan Císař. Na svém facebooku o tom informovala Divadelní fakulta Akademie múzických umění, se kterou byl spjat sedm desítek let. Poté, co na škole počátkem 50. let vystudoval divadelní vědu, začal brzy působit na DAMU jako pedagog, krátce byl i jejím děkanem. Vedl některá regionální divadla, byl dramaturgem Národního divadla a dlouhá léta se věnoval amatérské scéně.

Jan Císař se narodil 28. ledna 1932 v Hradci Králové. V roce 1951 odmaturoval na gymnáziu a po absolutoriu na DAMU a skončení aspirantury odešel do Vesnického divadla, kde do roku 1960 působil jako dramaturg. Učit začal externě - estetiku a dějiny českého divadla, což byl předmět, kterému vedle dramaturgie a teorie divadla zůstal věrný až do podzimu 2019.

V dalších letech pracoval v redakci časopisu Divadlo a v roce 1963 se stal šéfredaktorem Divadelních novin, které se za jeho vedení rozšířily na Divadelní a filmové noviny. Své články věnované teorii divadla a divadelní kritice začal publikovat i jinde.

V letech normalizace se Jan Císař začal také intenzivně věnovat významné části českého divadla, divadlu amatérskému, jehož se stal všeobecně uznávaným patronem. "Působení profesora Jana Císaře v českém divadle bylo mnohostranně záslužné. V mnoha ohledech představoval kontinuitu české divadelní kultury a také kontinuitu českého vysokého divadelního školství. A představoval také nejlepší vzdělanecké tradice této kontinuity, které se tu i v těžkých dobách přece jen aspoň v dosahu jeho působení udržovaly a i dnes udržují," uvádí vedení fakulty.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
Další zprávy