Policie je přesvědčena, že Bárta uplácel. Chce obvinění

Detektivové se kloní k verzi, že statisíce v obálkách byly úplatek za loajalitu
Zavře policie dveře za Bártovou politickou kariérou?
Zavře policie dveře za Bártovou politickou kariérou? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policie je připravena obvinit faktického šéfa nejmenší koaliční strany Víta Bártu.

Stíhat ho chce za případ s obálkami, v nichž Bárta před dvěma měsíci předal svým bývalým stranickým kolegům z Věcí veřejných Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí statisíce korun.

Deníku Aktuálně.cz to sdělily dva na sobě nezávislé zdroje detailně obeznámené s případem.

Detektivové se kloní k verzi odpadlíků VV, že statisíce v obálce byly skutečně úplatkem za jejich loajalitu. Naopak Bártovu tvrzení, že šlo o kamarádskou výpomoc ve formě půjčky, neuvěřili. Mimo jiné proto, že o půjčce neexistuje žádný záznam.

"Vyšetřování směřuje k obvinění z podplácení, ale i za trestný čin z daňové oblasti," uvedl pro Aktuálně.cz jeden ze dvou výše zmíněných zdrojů.

Oč v příběhu jde?

Vyjadřování nedůvěry vládě Petra Nečase

  • Jaroslav Škárka v dubnu oznamuje, že mu Vít Bárta předal obálku se 170 tisíci korunami. Peníze označil za úplatek.
  • Se stejným obviněním přichází o několik dní později Kristýna Kočí, v jejím případě jde o půl milionu.
  • Bárta předání peněz nepopírá. Trvá ale na tom, že šlo o půjčku. Smlouvu ale nemá.
  • Policie se po dvou měsících vyšetřování kloní k názoru, že šlo skutečně o úplatek, a chce Bártu stíhat.
  • I nadále se ale vyšetřuje role Škárky a Kočí, a to kvůli podezření, že od Bárty brali peníze i v minulosti.

Jasno bude do prázdnin

Protikorupční služba tyto informace oficiálně nekomentuje. "Vyšetřování ještě nebylo ukončeno a k jeho průběhu se v tuto chvíli nebudeme vyjadřovat," prohlásil šéf služby Tomáš Martinec.

Vyšetřovací tým má na Bártovu kauzu lhůtu do půli července, podle zjištění Aktuálně.cz však chce případ předat žalobcům s návrhem na obvinění už do konce června.

Právě žalobci pak budou mít ohledně Bártova stíhání definitivní slovo. Jak rozhodnou a zda návrhu policie vyhoví, v tuto chvíli prozrazovat nechtějí.

"Vyšetřování ukončeno nebylo. Ještě jsou naplánovány výslechy dalších osob," tlumočila stanovisko Městského státního zastupitelství v Praze jeho mluvčí Štěpánka Zenklová.

No comment

Sám Bárta se k nejnovějšímu posunu ve vyšetřování případu zatím nechtěl nijak vyjadřovat.

"Já to nebudu nijak komentovat. Mám informace a názory na to různé, i protichůdné," sdělil Aktuálně.cz

Už dříve ale veškerá podezření popřel s už uvedeným vysvětlením, že peníze pro Škárku a Kočí byly půjčky.

A proč si coby ostřílený byznysmen nejistil své peníze smlouvami? "Je to chování, na které jsem zvyklý. U mne platí čestné slovo. Těm lidem jsem věřil," odpověděl před časem v České televizi.

Kočí v ohrožení

Ačkoli Škárka i Kočí podali na Bártu kvůli obálkám trestní oznámení, sami nemají vyhráno. Ani jim se stíhání nakonec nemusí vyhnout.

Zákon totiž v případě korupce od loňského ledna nepamatuje na takzvanou účinnou lítost, a obviněn tak má být i ten, kdo úplatek přijal. Poslanec i poslankyně navíc po přijetí peněz otáleli několik dní, než se na policii vůbec obrátili.

Detektivové také stále prověřují informace, že Škárka a Kočí brali od Bárty peníze i v jiných případech, než je ten, který oznámili. Pokud by pro to policisté získali důkazy, oběma poslancům by hrozilo rovněž stíhání za daňový únik.

Škárkův balanc

Škárka přitom v uplynulých týdnech sám mluvil o tom, že peníze od Bárty dostával i dříve, a to už od loňského října. Podle jeho tvrzení šlo o několik padesátitisícových částek.

Na otázku, proč ty předchozí peníze nepovažoval za úplatek a posledních 170 tisíc ano, Škárka v rozhovoru pro Aktuálně.cz před časem odpověděl:  „Zmíněné padesátitisícové částky jsem považoval za příspěvek na náklady výkonného místopředsedy, částka 170 tisíc ve mně vyvolala dojem úplatku. Právě proto, že byla spojena s prosazováním zájmu pana Bárty v Plzeňském kraji."

Právě plzeňská buňka VV byla Škárkovou domovskou organizací a blokovala spolupráci s bývalým primátorem za ODS Pavlem Rödlem.

Případ s obálkami počátkem dubna odstartoval zatím nejvážnější koaliční krizi v kabinetu Petra Nečase. Vít Bárta se kvůli tomu posléze vzdal postu ministra dopravy a vzápětí oznámil, že nebude kandidovat ani na předsednický post Věcí veřejných.

Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí jejich bývalí kolegové ze strany vyloučili. Oba zůstali ve sněmovně jako nezařazení poslanci.

 

Právě se děje

Další zprávy