Brno - Šéf Krajské veterinární správy v Brně Jaroslav Salava potvrdil, že také v těle labutě, která byla včera nalezena mrtvá u rybníka poblíž Lednice, je smrtelný virus ptačí chřipky typu H5N1. Ukázaly to dnešní laboratorní testy.
Virus, který zatím pokaždé přinesl zkázu pro chovatele drůbeže, ale v Česku dosud nikdy zdravotní problémy lidem, se tak dostal do dalšího kraje. Po východních Čechách museli veterináři vyhlásit přísná opatření na jižní Moravě.
Postup je vždy stejný: stejně jako na východě Čech, kde se v minulých dnech objevila patogenní varianta ptačí chřipky poprvé v chovné farmě, se vyznačí dva okruhy kolem místa nálezu. Tříkilometrové a desetikilometrové pásmo, v nichž platí zvláštní předpisy, slouží k tomu, aby se zastavilo zbytečné šíření nákazy.
Tentokrát náhoda?
Oba minulé případy z východních Čech se týkají zemědělského obchodního družstva Zálší, v jehož farmách byl virus H5N1 potvrzen.
O nejnovějším nálezu z Lednice veterináři říkají, že je to spíše otázka náhody. Labuť přivál k rybníku na jih Moravy nejspíš silný vítr v minulých dnech a pták, oslabený nákazou, nedokázal odolávat.
V zakázané zóně je všechno mrtvé. Zbývá 200 slepic
VIDEO: Reportéři Aktuálně.cz na místě nákazy
FOTO: Jak se vybíjí drůbež? Podívejte
Veterináři budou zítra se starosty obcí, které tu leží - tedy Hlohovce, Sedlece a Lednice - jednat a dalším postupu.
Ptačí chřipka je zatím vždy pohromou pro chovatele drůbeže (a nakonec i papoušků). Zdraví lidí neohrožuje, přesto experti důrazně varují před tím, aby se lidé jakkoliv dotýkali mrtvých ptáků.
Nákaza člověka je spíše nepravděpodobná.
Zatím, varují vědci: viry každé chřipky se vždy vyvíjejí v tělech ptáků, zpravidla vodních a nejčastěji kachen, jimž v té chvíli neškodí. Někdy však zmutují tak, že začnou být nebezpečné i pro opeřence, jako případě H5N1. Anebo se později vyvinou do formy, která ohrožuje člověka.