Trestat korupci ve fotbale? Ale kdeže

Tomáš Fránek
26. 1. 2006 18:02
ANALÝZA - Zatímco v Česku trestají soudy fotbalovou korupci velmi mírně, v Německu kvůli témuž padaly nepodmíněné tresty a doživotní zákazy činnosti ve fotbale.

V Německu se rozhodčí Robert Hoyzer přiznal, že v roce 2004 ovlivnil několik zápasů nižších lig nebo úvodního kola Německého poháru.

Hoyzer na úplatcích za ovlivňování zápasů vydělal celkem 67 tisíc euro, ale v celé organizaci byl jen pěšákem.

A přestože s vyšetřovateli spolupracoval, soud jeho i organizátora uplácení tvrdě potrestal.

Hoyzer byl loni v listopadu odsouzen ke dvěma letům a pěti měsícům ve vězení. Mozek sázkařského gangu Ante Sapina vyfasoval ještě o šest měsíců tvrdší trest. Ve fotbale nesmí působit doživotně.

Pár uplacených zápasů...

To čeští rozhodčí kvůli tomu, že brali úplatky při zápasech první ligy, do vězení nemíří ani náhodou.

Soud v Kroměříži jim rozdal pokuty ve výši sto nebo padesát tisíc korun. Tedy částky, které si mohli sudí vydělat jenom za několik uplacených zápasů.

Žádný z odsouzených navíc ani na chvíli nepřipustil, že by dělal něco špatného. U soudu tak zazněly i těžko uvěřitelné historky a výmluvy. "Nevěděl jsem o čem se mluví, nerozuměl jsem, úplatky mi nikdo nikdy nenabízel," říkali rozhodčí.

Soudce v Kroměříži nevyslyšel ani žádosti státního zástupce, aby jim alespoň udělil podmíněné tresty.

"Myslím se, že kombinovat peněžité a podmíněné tresty je zbytečné. Ty podmínky, které státní zástupce navrhoval, byly stejně natolik zanedbatelné, že peněžité tresty spojené se zákazem jsou daleko výchovnější," odpověděl soudce Karel Rašín na otázku, proč raději zvolil možnost peněžitých trestů spojených se zákazem činnosti.

...a na pokutu je vyděláno

Zatím jediným, kdo v Česku kvůli korupci odešel alespoň s podmíněným trestem, byl někdejší policista a sudí Vladimír Pastyřík.

Loni v září dostal osmiměsíční podmíněný trest s odkladem na dva roky, pokutu 30 tisíc korun a tříletý zákaz výkonu funkce rozhodčího.Jeho odvolání bylo zamítnuto.

Fotbalový svaz rozdal sankce pěti klubům, devíti funkcionářům, čtrnácti rozhodčím a pěti delegátům. Týmům bylo také odebráno 45 bodů, byly uloženy finanční postihy v celkové výši skoro čtyř milionů korun a tresty zákazu činnosti v celkovém rozpětí 62,5 roku.

Svaz: O kapřících nechcem slyšet

Liknavý přístup svazu, který nejprve o "kapřících nebo hruškách" v telefonních rozhovorech funkcionářů a rozhodčích  nechtěl ani slyšet, kritizovali jak lidé z fotbalového prostředí, tak odborníci.

A ti, kteří slibovali tvrdý postup proti korupci jako třeba Ivan Hašek, ve volbách do vedení svazu neuspěli.

A teprve až byla korupční aféra v plné proudu, zavedl svaz tvrdší disciplinární řád. Kluby zapletené do korupce tak nyní mohou dostat až desetimilionovou pokutu, svaz jim  může odebrat až dvacet soutěžních bodů. Vyšší jsou i tresty pro fotbalové funkcionáře.

I soudce Rašín uvedl, že přístup svazu k řešení úplatkářské aféry nebyl v pořádku.

"Přístup svazu ke korupci byl po dlouhou dobu velmi vlažný, byla tady řada kauz. Svaz měl spíše snahu to zametat pod koberec a nevytahovat špínu na veřejnost. Nárok na náhradu škody bylo jen velké plácnutí do vody," řekl po rozsudku Rašín.

Svaz totiž vyčíslil škodu způsobenou úplatkářskou aférou na padesát čtyři milionů korun, soud se ale tímto nárokem odmítl zabývat.

Příliš málo ulovených ryb

Vyšetřování korupce v českém fotbale navíc skončilo na půl cestě.

Telefonní odposlechy sice podle státních zástupců i soudců prokázaly, že se ve vrcholovém fotbale uplácí, odkud ale peníze na úplatky šly, policie nezjistila.

Možná i proto, že se příliš soustředila na to chytit co nejvíce "úplatných a uplácejících" hříšníků.

"Bohužel se domnívám, že policie se snažila ulovit 'těch ryb' mnoho. Když věděli o nějaké schůzce, mohli razantně zakročit, výsledky mohly být sice u méně obžalovaných, ale daleko přesvědčivější," řekl soudce Karel Rašín.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy