reklama
 
 

Fotbal a korupce? První pravomocný trest

4. 1. 2006 15:36
Praha/Kroměříž - Rozhodčí Vladimír Pastyřík je prvním člověkem, který odešel od soudu s pravomocným trestem kvůli korupci ve fotbalové lize.

Pastyřík byl dnes potrestán podmíněným trestem a pokutou za to, že si nechal slíbit 30 tisíc korun jako úplatek za ovlivnění předloňského utkání mezi Žižkovem a Brnem ve prospěch pražského klubu.

Pražský městský soud potvrdil Pastyříkovi osmiměsíční podmíněný trest s odkladem na dva roky, pokutu 30 000 korun a také tříletý zákaz výkonu funkce rozhodčího. Pastyřík, který je policista a nyní je postaven mimo službu, chce podat dovolání k Nejvyšším soudu.

Usvědčen pomocí odposlechu

Hlavním důkazem byl odposlech telefonního hovoru mezi Pastyříkem a bývalým sportovním ředitelem Viktorie Žižkov Ivanem Horníkem. Ten mu podle obžaloby nabídl dva dny před utkáním třicetitisícový úplatek.

Pražskému klubu tehdy hrozil sestup a Horník v telefonátu uvedl, že zápas s Brnem je poslední šancí. "Zachovej mi přízeň a třicetník je tam pro tebe," řekl Horník. "Jasně, uvidíme se v neděli," reagoval v rozhovoru Pastyřík. U soudu dnes tvrdil, že nabídku od Horníka neslyšel, soud mu ale neuvěřil.

Za korupci ve fotbalové lize jsou stíhány desítky lidí. Jenom v kauze Viktorie Žižkov je stíháno dalších dvanáct lidí v čele s bývalým sportovním manažerem klubu Ivanem Horníkem. Pastyříkův případ byl projednáván samostatně, protože Pastyřík  jako policista podléhal zvláštnímu režimu vyšetřování.

Horníka čeká hlavní líčení

Obvodní soud pro Prahu 3 už vydal trestní příkazy, kterými všechny kromě Horníka potrestal podmínkami za to, že si nechali slíbit úplatek. Horník je v obžalobě viněn z přísnějších deliktů, soud proto musel nařídit hlavní líčení. Rozhodčí a delegáti Českomoravského fotbalového svazu ale proti podmínkám podali odpor a 16. ledna tak stanou před soudem po Horníkově boku.

V případu uplácení při zápasech 1. FC Synot (nyní 1. FC Slovácko) stojí před soudem v Kroměříži deset lidí. Obžalobě čelí tři bývalí představitelé klubu Ivo Valenta, Jaroslav Hastík, Igor Štefanko a sedm rozhodčích: Václav Zejda, Stanislav Hruška, Jaromír Hlaváč, Eduard Cichý, Petr Řehoř, Josef Dvořáček a Bohuslav Krátký.

Za podplácení až dva roky

Za podplácení nebo přijímání úplatku jim hrozí tresty do výše dvou let. Soud, který začal už v dubnu, zatím o jejich vině nerozhodl.

Soud už naopak zprostil obžaloby z podplácení a přijetí úplatku dva rozhodčí a předsedu klubu 1. HFK Olomouc. Městský soud v Brně zbavil obžaloby také sudího Václava Zejdu v případě ovlivnění zápasu Chomutov - Dolní Kounice za čtyřicet tisíc korun. Žaloba neprokázala, že by s úplatkem souhlasil.

Korupce při fotbalových zápasech se z Česka přesunula i na Slovensko. Policie podala státnímu zástupci návrh na obžalobu Lubomíra Pučka, bývalého rozhodčího a nyní manažera Slavie a dalšího sudího Jiřího Vodičky kvůli uplácení při zápase slovenské fotbalové ligy mezi Banskou Bystricí a Púchovem před dvěma roky. (Podrobnější informace NAJDETE ZDE.)

autor: Tomáš Fránek | 4. 1. 2006 15:36

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama