Fotbal a korupce? První pravomocný trest

Tomáš Fránek
4. 1. 2006 15:36
Praha/Kroměříž - Rozhodčí Vladimír Pastyřík je prvním člověkem, který odešel od soudu s pravomocným trestem kvůli korupci ve fotbalové lize.

Pastyřík byl dnes potrestán podmíněným trestem a pokutou za to, že si nechal slíbit 30 tisíc korun jako úplatek za ovlivnění předloňského utkání mezi Žižkovem a Brnem ve prospěch pražského klubu.

Pražský městský soud potvrdil Pastyříkovi osmiměsíční podmíněný trest s odkladem na dva roky, pokutu 30 000 korun a také tříletý zákaz výkonu funkce rozhodčího. Pastyřík, který je policista a nyní je postaven mimo službu, chce podat dovolání k Nejvyšším soudu.

Usvědčen pomocí odposlechu

Hlavním důkazem byl odposlech telefonního hovoru mezi Pastyříkem a bývalým sportovním ředitelem Viktorie Žižkov Ivanem Horníkem. Ten mu podle obžaloby nabídl dva dny před utkáním třicetitisícový úplatek.

Pražskému klubu tehdy hrozil sestup a Horník v telefonátu uvedl, že zápas s Brnem je poslední šancí. "Zachovej mi přízeň a třicetník je tam pro tebe," řekl Horník. "Jasně, uvidíme se v neděli," reagoval v rozhovoru Pastyřík. U soudu dnes tvrdil, že nabídku od Horníka neslyšel, soud mu ale neuvěřil.

Za korupci ve fotbalové lize jsou stíhány desítky lidí. Jenom v kauze Viktorie Žižkov je stíháno dalších dvanáct lidí v čele s bývalým sportovním manažerem klubu Ivanem Horníkem. Pastyříkův případ byl projednáván samostatně, protože Pastyřík  jako policista podléhal zvláštnímu režimu vyšetřování.

Horníka čeká hlavní líčení

Obvodní soud pro Prahu 3 už vydal trestní příkazy, kterými všechny kromě Horníka potrestal podmínkami za to, že si nechali slíbit úplatek. Horník je v obžalobě viněn z přísnějších deliktů, soud proto musel nařídit hlavní líčení. Rozhodčí a delegáti Českomoravského fotbalového svazu ale proti podmínkám podali odpor a 16. ledna tak stanou před soudem po Horníkově boku.

V případu uplácení při zápasech 1. FC Synot (nyní 1. FC Slovácko) stojí před soudem v Kroměříži deset lidí. Obžalobě čelí tři bývalí představitelé klubu Ivo Valenta, Jaroslav Hastík, Igor Štefanko a sedm rozhodčích: Václav Zejda, Stanislav Hruška, Jaromír Hlaváč, Eduard Cichý, Petr Řehoř, Josef Dvořáček a Bohuslav Krátký.

Za podplácení až dva roky

Za podplácení nebo přijímání úplatku jim hrozí tresty do výše dvou let. Soud, který začal už v dubnu, zatím o jejich vině nerozhodl.

Soud už naopak zprostil obžaloby z podplácení a přijetí úplatku dva rozhodčí a předsedu klubu 1. HFK Olomouc. Městský soud v Brně zbavil obžaloby také sudího Václava Zejdu v případě ovlivnění zápasu Chomutov - Dolní Kounice za čtyřicet tisíc korun. Žaloba neprokázala, že by s úplatkem souhlasil.

Korupce při fotbalových zápasech se z Česka přesunula i na Slovensko. Policie podala státnímu zástupci návrh na obžalobu Lubomíra Pučka, bývalého rozhodčího a nyní manažera Slavie a dalšího sudího Jiřího Vodičky kvůli uplácení při zápase slovenské fotbalové ligy mezi Banskou Bystricí a Púchovem před dvěma roky. (Podrobnější informace NAJDETE ZDE.)

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy