Obhájce: Fotbal je soukromá věc

Tomáš Fránek
24. 1. 2006 14:43
Kroměříž - Je fotbal soukromou záležitostí a stát do toho, co se v něm děje, nemá co zasahovat? Uvnitř: AUDIO.

Také s touto otázkou se do čtvrtka musí vyrovnat soudce kroměřížského soudu Karel Rašín, který posuzuje případ korupce při zápasech fotbalového klubu 1. FC Synot. Právě ve čtvrtek v kauze, která odstartovala největší korupční aféru v českém fotbale, vynese rozsudek.

Obhájce bývalého majitele klubu Ivo Valenty Tomáš Sokol dnes u soudu totiž poukázal na to, že stát nemůže zasahovat do jakéhokoliv dobrovolného sdružení, tedy ani do pořádání a řízení sportovních utkání. Stejně se vyjádřili také další obhájci.

Obžalobě čelí tři bývalí představitelé klubu Ivo Valenta, Jaroslav Hastík, Igor Štefanko a sedm rozhodčích: Václav Zejda, Stanislav Hruška, Jaromír Hlaváč, Eduard Cichý, Petr Řehoř, Josef Dvořáček a Bohuslav Krátký.

Žalobce žádá podmínky

Státní zástupce Pavel Pukovec navrhl dnes ve své závěrečné řeči podmíněné tresty v délce šest až 12 měsíců, peněžité tresty do výše půl milionu korun a zákaz činnosti na několik let. 

Roční podmíněný trest by měli podle státního zástupce dostat všichni rozhodčí. Bývalý majitel hradišťského klubu Ivo Valenta a bývalý sportovní ředitel Jaroslav Hastík 10 měsíců podmíněně. Třetí funkcionář Igor Štefanko šest měsíců rovněž s podmínkou.

Nejvyšší peněžitý trest navrhl Pukovec pro Valentu, protože podle něj navrhoval výši úplatků a rozděloval peníze. Ostatním obžalovaným navrhl trest 50.000 až 100.000 korun. Funkcionáři by neměli podle obžaloby vykonávat svou práci pět let, rozhodčí od tří do čtyř let.

Obhájci proti odposlechům

Obhájci se dnes snažili zpochybnit také odposlechy. Podle nich neexistuje důkaz o tom, že by peníze byly někdy předány. Není také dokázáno, že výrazy použité v hovorech, kterými měli obžalovaní údajně domlouvat úplatky, znamenají peníze.

V odposleších zazněly výrazy "poprašek, kapr, dvacítky, třicítky, jedna a půl, dva". Odposlechy navíc obhájci považují za nezákonné a ze všech telefonních hovorů účelově vybrané.

Pukovec ve své závěrečné řeči zdůraznil, že odposlechy obviněných, ve kterých si podle něj slibují a rozdělují úplatky, jsou stěžejním a přímým důkazem obžaloby, prokazují účast všech
obviněných na korupčním jednání.

Podle státního zástupce se sice prokázalo, že zápasy ovlivněny nebyly, faktem však je, že nikdo z rozhodčích úplatek neodmítl. V kauze jde podle Pukovce o ochranu čistoty sportu. Sportovní aktivity se navíc dotýkají společenského života lidí.#reklama

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy