reklama
 
 

Soud udělil pokuty za fotbalovou korupci

26. 1. 2006 11:30
Kroměříž - Soud udělil všem deseti obviněným v kauze Synot peněžité tresty od padesáti do tři sta tisíc korun. UVNITŘ: AUDIO.

Nejvyšší pokutu má zaplatit bývalý šéf klubu Synot Ivo Valenta.

Pokud obvinění nezaplatí, hrozí jim vězení. Ovšem jen v rozmezí od dvou do pěti měsíců.

Soud navíc všem odsouzeným - vyjma Valenty - zakázal působit ve fotbale na dobu od tří do pěti let.

Nejvíce, pět let, ve fotbale nesmí působit bývalý manažer Synotu Jaroslav Hastík. Ten se zatím taky jako jediný proti rozhodnutí soudu odvolal.

"Vinu všech obžalovaných prokázaly telefonní odposlechy," uvedl soudce Karel Rašín. Potvrdil, že se dopustili trestného činu podplácení nebo přijímání úplatku. "Je žádoucí hlídat korektnost fotbalu, je nutné přihlédnout k tomu, že je do něj vtažen reklamní trh, je to zdroj příjmů, má vliv na chod samosprávy a měst," uvedl soudce Rašín. Při udělování trestů vzal v potaz, že nikdo z obžalovaných nebyl dosud trestán, neshledal u nich ani ani žádné přitěžující okolnosti.

Na začátku byl právě Synot

Toto soudní rozhodnutí je zatím největším v celé kauze fotbalové korupce.

Případ Synot navíc celou aféru s uplácením - největším v historii českého fotbalu - odstartoval.

Soud začal případ uplácení při zápasech Synotu řešit minulý rok v dubnu, jedenáct měsíců poté, co policie zatkla bývalého funkcionáře Synotu Jaroslava Hastíka.

Obžalobě čelili tři bývalí představitelé klubu Ivo Valenta, Jaroslav Hastík, Igor Štefanko a sedm rozhodčích: Václav Zejda, Stanislav Hruška, Jaromír Hlaváč, Eduard Cichý, Petr Řehoř, Josef Dvořáček a Bohuslav Krátký.

Státní zástupce Pavel Pukovec navrhl ve své závěrečné řeči podmíněné tresty v délce šest až 12 měsíců, peněžité tresty do výše půl miliónu korun a zákaz činnosti na několik let.

Peníze zápasy neovlivnily

Podle státního zástupce se sice prokázalo, že zápasy ovlivněny nebyly, faktem však je, že nikdo z rozhodčích úplatek neodmítl.

V kauze jde podle Pukovce o ochranu čistoty sportu. Sportovní aktivity se navíc dotýkají společenského života lidí.

  

Roční podmíněný trest navrhl státní zástupce pro všechny rozhodčí. Bývalému majiteli hradišťského klubu Ivo Valentovi a bývalému sportovnímu řediteli Jaroslavu Hastíkovi navrhl 10 měsíců podmíněně. Třetí funkcionář Igor Štefanko má dostat šest měsíců rovněž s podmínkou.

Nejvyšší peněžitý trest navrhl Pukovec pro Valentu, protože podle něj navrhoval výši úplatků a rozděloval peníze. Ostatním obžalovaným navrhl trest 50 až 100 tisíc korun.

Funkcionáři by neměli podle obžaloby vykonávat svou práci pět let, rozhodčí od tří do čtyř let.

Fotbal je soukromá záležitost

Obhájci u soudu tvrdili, že fotbal je soukromou aktivitou a stát by do něj neměl zasahovat. Korupce musí podle zákona poškozovat takzvaný obecný zájem.

A ten podle obhájců v ligové kopané, kterou ovládá občanské sdružení Českomoravský fotbalový svaz, není možné najít.

"V České republice žije více než 10 miliónů obyvatel, členů Českého fotbalového svazu je však pouze 625 tisíc. Pokud by byl fotbal veřejným zájmem, muselo by se o něj zajímat těch deset miliónů lidí. Všichni jej nesledují," uvedla  advokátka sudího Jaromíra Hlaváče.

Obhájci se snažili zpochybnit také odposlechy. Podle nich neexistuje důkaz o tom, že by peníze byly někdy předány. Není také dokázáno, že výrazy použité v hovorech, kterými měli obžalovaní údajně domlouvat úplatky, znamenají peníze.

Kapr, poprašek, dvacítka

V odposleších zazněly výrazy "poprašek, kapr, dvacítky, třicítky, jedna a půl, dva". Odposlechy navíc obhájci považují za nezákonné a ze všech telefonních hovorů účelově vybrané.

Pukovec ve své závěrečné řeči zdůraznil, že odposlechy obviněných, ve kterých si podle něj slibují a rozdělují úplatky, jsou stěžejním a přímým důkazem obžaloby, prokazují účast všech obviněných na korupčním jednání.

Policie při zápase mezi Synotem a Spartou zaznamenala rozhovor mezi Jaroslavem Hastíkem a spolumajitelem klubu Ivo Valentou.

"Jardo, zdá se mi trošku, že černoprdelník tlačí káru Spartě," řekl do telefonu v poločase zápasu Valenta.

"Chtělo by to tam skočit za ním dolů a pocentrovat to," pokračoval.

Když se pak Hastík Valenty zeptal jak, odpověděl: "Takové to maximum, co dáváme. Jedna a půl. Jedna."

Policie tvrdí, že měl na mysli sto až sto padesát tisíc korun.#reklama 

autor: Tomáš Fránek | 26. 1. 2006 11:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama