Trest pro "vora v zakoně" platí, odsedí si 22 let

ČTK ČTK
15. 10. 2013 16:27
Muž si podle obžaloby objednal vraždu arménského podnikatele

Praha - Vrchní soud v Praze v úterý s definitivní platností potvrdil údajnému "vorovi v zakoně" Andraniku Soghojanovi, který si podle obžaloby objednal vraždu arménského podnikatele, dvaadvacetiletý trest vězení.

Muž, který byl po prvním osvobozujícím rozsudku propuštěn z vazby, je v zahraničí. Odvolací soud v úterý také potvrdil tresty od 12 do 18 let dalším čtyřem jeho spoluobžalovaným.

Při Soghojanem organizovaném vražedném honu byl podle spisu omylem zavražděn jiný člověk a další byl pobodán.

Ani jeden z obžalovaných se k soudu nedostavil. Někteří, včetně Soghojana, se omluvili ze zdravotních důvodů, jiní požádali o konání jednání v nepřítomnosti.

Soghojanův advokát Eduard Bruna po vyslechnutí verdiktu novinářům sdělil, že hodlá podat dovolání k Nejvyššímu soudu, případně i stížnost k Ústavnímu soudu. Právník také vyjádřil pochybnosti nad tím, že by Soghojan dobrovolně nastoupil do vězení. "Já o tom asi pochybuju, protože bude čekat, jak dopadne dovolání," uvedl advokát.

Soghojan je podle policie "vorem v zakoně", tedy vysokou kriminální autoritou zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Najatý vrah se dvakrát spletl

Vraždu podnikatele si údajně objednal v roce 2007. Najatý vrah podle spisu nejprve omylem na Václavském náměstí v Praze pobodal jiného muže a o několik dnů později, opět omylem, usmrtil řidiče společnosti Sazka.

Na likvidaci arménského podnikatele se prý dohodl Soghojan s Gilanim Alijevem. Ten pak zajištěním vraždy pověřil Magomeda Alijeva, který si na čin zjednal Ukrajince Timura Treťjakova a 13. listopadu 2007 ho dovezl na Václavské náměstí. Tam Treťjakov napadl nožem jiného Arména, kterému nakonec zachránil život rychlý lékařský zákrok.

O 14 dní později se Treťjakov pokusil provést vraždu znovu. Od Magomeda Alijeva údajně dostal střelnou zbraň a od Arsena Arakeljana a Arsena Kakosjana informaci, že nepohodlný Armén bydlí na Vinohradech a jezdí luxusním vozem Bentley.

Treťjakov se ale i tentokrát spletl a zastřelil pětadvacetiletého otce dvou dětí, který na Vinohrady shodou okolností přijel s luxusním vozem ředitele společnosti Sazka. Najatého vraha Treťjakova soudy potrestaly 22 lety vězení.

"Máme za to, že skutková zjištění učiněná v napadeném rozsudku jsou správná a úplná, svědčí o účasti všech obžalovaných na spáchání trestného činu a jednoznačně na základě těchto skutkových zjištění lze přičlenit i správnou právní kvalifikaci," zdůvodnil předseda trestního senátu Martin Zelenka, proč soud zamítl odvolání obžalovaných i státní zástupkyně, která žádala přísnější tresty.

Rozsudek padl až v únoru

Soghojana a Gilani Alijeva potrestal soud za vydírání a organizování vraždy, činy ostatních kvalifikoval jako pomoc k vraždě. Gilani Alijev by měl podle verdiktu ve vězení strávit 18 let, Magomed Alijev stejně jako Kakosjan 13,5 roku, Arakeljan pak o rok a půl méně. Soghojana a Gilani Alijeva soud také na neurčito vyhostil.

Odvolací soud se také ztotožnil s názorem Městského soudu v Praze v tom, že výpověď korunního svědka obžaloby Tagira Tarsžojeva, který byl nejen informátorem Bezpečnostní informační služby (BIS), ale i odsouzeným v této kauze, je věrohodná. Jeho tvrzení prý dokládaly i další důkazy - výpovědi dalších svědků nebo utajovaná zpráva BIS.

"Výpověď svědka Taržojeva je věrohodná, je ve své podstatě stále shodná a osoby obžalovaných jako pachatelů trestné činnosti svědek Taržojev jednoznačně označil při rekognici hned zpočátku řízení," dodal soudce.

Prvostupňový soud Soghojana a další čtyři muže již dvakrát osvobodil, odvolací soud však případ vždy vrátil k novému projednání. Odsuzující rozsudek si pětice obžalovaných vyslechla až letos v únoru poté, co kauzu dostal na starosti jiný soudce.

"Věc byla odňata zákonnému soudci proto, že soud prvního stupně na pokyny Vrchního soudu v Praze prakticky vůbec nereagoval," vysvětil změnu Zelenka.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy