Trest pro "vora v zakoně" platí, odsedí si 22 let

ČTK ČTK
15. 10. 2013 16:27
Muž si podle obžaloby objednal vraždu arménského podnikatele

Praha - Vrchní soud v Praze v úterý s definitivní platností potvrdil údajnému "vorovi v zakoně" Andraniku Soghojanovi, který si podle obžaloby objednal vraždu arménského podnikatele, dvaadvacetiletý trest vězení.

Muž, který byl po prvním osvobozujícím rozsudku propuštěn z vazby, je v zahraničí. Odvolací soud v úterý také potvrdil tresty od 12 do 18 let dalším čtyřem jeho spoluobžalovaným.

Při Soghojanem organizovaném vražedném honu byl podle spisu omylem zavražděn jiný člověk a další byl pobodán.

Ani jeden z obžalovaných se k soudu nedostavil. Někteří, včetně Soghojana, se omluvili ze zdravotních důvodů, jiní požádali o konání jednání v nepřítomnosti.

Soghojanův advokát Eduard Bruna po vyslechnutí verdiktu novinářům sdělil, že hodlá podat dovolání k Nejvyššímu soudu, případně i stížnost k Ústavnímu soudu. Právník také vyjádřil pochybnosti nad tím, že by Soghojan dobrovolně nastoupil do vězení. "Já o tom asi pochybuju, protože bude čekat, jak dopadne dovolání," uvedl advokát.

Soghojan je podle policie "vorem v zakoně", tedy vysokou kriminální autoritou zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Najatý vrah se dvakrát spletl

Vraždu podnikatele si údajně objednal v roce 2007. Najatý vrah podle spisu nejprve omylem na Václavském náměstí v Praze pobodal jiného muže a o několik dnů později, opět omylem, usmrtil řidiče společnosti Sazka.

Na likvidaci arménského podnikatele se prý dohodl Soghojan s Gilanim Alijevem. Ten pak zajištěním vraždy pověřil Magomeda Alijeva, který si na čin zjednal Ukrajince Timura Treťjakova a 13. listopadu 2007 ho dovezl na Václavské náměstí. Tam Treťjakov napadl nožem jiného Arména, kterému nakonec zachránil život rychlý lékařský zákrok.

O 14 dní později se Treťjakov pokusil provést vraždu znovu. Od Magomeda Alijeva údajně dostal střelnou zbraň a od Arsena Arakeljana a Arsena Kakosjana informaci, že nepohodlný Armén bydlí na Vinohradech a jezdí luxusním vozem Bentley.

Treťjakov se ale i tentokrát spletl a zastřelil pětadvacetiletého otce dvou dětí, který na Vinohrady shodou okolností přijel s luxusním vozem ředitele společnosti Sazka. Najatého vraha Treťjakova soudy potrestaly 22 lety vězení.

"Máme za to, že skutková zjištění učiněná v napadeném rozsudku jsou správná a úplná, svědčí o účasti všech obžalovaných na spáchání trestného činu a jednoznačně na základě těchto skutkových zjištění lze přičlenit i správnou právní kvalifikaci," zdůvodnil předseda trestního senátu Martin Zelenka, proč soud zamítl odvolání obžalovaných i státní zástupkyně, která žádala přísnější tresty.

Rozsudek padl až v únoru

Soghojana a Gilani Alijeva potrestal soud za vydírání a organizování vraždy, činy ostatních kvalifikoval jako pomoc k vraždě. Gilani Alijev by měl podle verdiktu ve vězení strávit 18 let, Magomed Alijev stejně jako Kakosjan 13,5 roku, Arakeljan pak o rok a půl méně. Soghojana a Gilani Alijeva soud také na neurčito vyhostil.

Odvolací soud se také ztotožnil s názorem Městského soudu v Praze v tom, že výpověď korunního svědka obžaloby Tagira Tarsžojeva, který byl nejen informátorem Bezpečnostní informační služby (BIS), ale i odsouzeným v této kauze, je věrohodná. Jeho tvrzení prý dokládaly i další důkazy - výpovědi dalších svědků nebo utajovaná zpráva BIS.

"Výpověď svědka Taržojeva je věrohodná, je ve své podstatě stále shodná a osoby obžalovaných jako pachatelů trestné činnosti svědek Taržojev jednoznačně označil při rekognici hned zpočátku řízení," dodal soudce.

Prvostupňový soud Soghojana a další čtyři muže již dvakrát osvobodil, odvolací soud však případ vždy vrátil k novému projednání. Odsuzující rozsudek si pětice obžalovaných vyslechla až letos v únoru poté, co kauzu dostal na starosti jiný soudce.

"Věc byla odňata zákonnému soudci proto, že soud prvního stupně na pokyny Vrchního soudu v Praze prakticky vůbec nereagoval," vysvětil změnu Zelenka.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy