Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost podnikatele Radovana Krejčíře v kauze Tepláren Otrokovice. Justice mu za podvod s akciemi vyměřila šestiletý trest, který nyní tvoří součást souhrnného trestu 10,5 roku vězení.
Senát ÚS se zpravodajkou Kateřinou Šimáčkovou označil Krejčířovu stížnost za zjevně neopodstatněnou, jak je uvedeno v soudní databázi. Podnikatel před lety uprchl z Česka, nyní je ve vazbě v Jihoafrické republice, kde čelí obvinění z pokusu o vraždu a z únosu.
Námitka o presumpci neviny neobstála
Krejčíř akcie otrokovické teplárny získal jako jednatel firmy Corado Credit z Českého Těšína, a to od firmy Frymis. Podle obžaloby je vylákal pod falešnou záminkou, že je potřebuje pro účetní operace své společnosti. Akcie ale v rozporu s dohodou nevrátil ani nezaplatil. Vzniklou škodu soudy vyčíslily na 75 milionů korun.
Podle ústavní stížnosti justice nerespektovala Krejčířovo právo na spravedlivý proces ani princip presumpce neviny. Podnikatel upozornil na to, že se nepodařilo prokázat motiv a že závěry soudu o celé transakci nemohou obstát. Podle ústavních soudců však Krejčíř tytéž námitky uplatnil už dříve a soudy se s nimi náležitě vypořádaly.
"V této věci obecné soudy dostály svým povinnostem, a proto pouhá skutečnost, že stěžovatel s jejich závěry nesouhlasí, nemůže sama o sobě založit odůvodněnost ústavní stížnosti," stojí v usnesení.
Podvod s akciemi otrokovické teplárny je jen jednou z Krejčířových trestních kauz.
Koncem listopadu mu Vrchní soud v Praze uložil souhrnný trest 10,5 roku ve vězení, přičemž naposledy projednávané provinění se týkalo více než půlmiliardového daňového úniku. U Ústavního soudu leží ještě stížnost v kauze vytunelování společnosti Technology Leasing.
Miliardář policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce, od dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice, kam přicestoval na falešný pas. České úřady se od té doby neúspěšně snaží o jeho vydání. Jihoafrická média spojují Krejčíře s tamním organizovaným zločinem. Minulý týden soud zamítl jeho propuštění na kauci.