Trest policistům za úplatky: Dva roky vězení a podmínky

Domácí Petra Sasínová, Domácí
16. 4. 2009 11:30
Soud usvědčil vratimovské policisty ze zneužívání pravomocí a úplatkářství
Bývalí policisté z Vratimova Drahoslav Josiek, Rostisla Nojzer, Tomáš Omelka, Dalibor Rada, Jiří Raszka, Lumír Zemánek odmítají, že by kdy vzali od řidiče úplatek
Bývalí policisté z Vratimova Drahoslav Josiek, Rostisla Nojzer, Tomáš Omelka, Dalibor Rada, Jiří Raszka, Lumír Zemánek odmítají, že by kdy vzali od řidiče úplatek | Foto: Martin Popelář

Frýdek-Místek - Vratimovští policisté, kteří vymáhali od řidičů úplatky, se dočkali trestu. Až na jednoho, který má jít do vězení,  vyvázli s podmínkami.

Bývalé policisty z Vratimova a jednoho strážníka z Šenova se podařilo odhalit především díky odposlechům instalovaným v jejich služebních autech. Do úplatkářské praxe se zapojila polovina vratimovského policejního oddělení.

Odspolechy policisty vedle výpovědí svědků usvědčují a dokumentují jejich drzost. Posílali si opilé řidiče pro úplatky do bankomatu, jednu řidičku poslali pro láhve alkoholu do obchodu, na některé řidiče si přestupky vymysleli, aby je mohli obrat.

Soudce okresního soudu ve Frýdku-Místku Karel Šigut potrestal deset už bývalých vratimovských policistů a jednoho strážníka za zneužávání pravomoci veřejného činitele a většinu z nich také za přijímání úplatků.

Deset jich vyvázlo s podmínkami, se zákazem práce u policie, někteří i s peněžitými tresty. Jediný Dalibor Rada má jít podle rozsudku na osmadvacet měsíců do věznice s dozorem. Soudce mu také uložil zákaz činnosti na osm let.

"Tento policista se na trestné činnosti podílel zásadním způsobem. Figuroval u většiny případů. Vypadá to, že si z toho udělal vedlejší živnost," uvedl státní zástupce Alois Dlouhý, který pro něho žádal vězení.

Soudce Karel Šigut dodal, že Rada se nepřiznal, neprojevil lítost a choval se velmi suverénně. Zdůraznil také, že policisté brali velmi slušné výplaty, které šly z kapes daňových poplatníků.

Nejmírnější trest má strážník, jenž se přiznal

Naopak nejmírnější trest, osmiměsíční podmínku s odkladem na osmnáct měsíců, dostal bývalý strážník Vlastimil Vavrečka. Jako jediný se během vyšetřování přiznal, že zneužil přenosného radaru svého zaměstnavatele. Policisté z Vratimova, kteří radar neměli, ho občas přizvali do party a pak se ním podělili o to, co vybrali.

"Měřili jsme spolu, moji nadřízení to nevěděli. Oni vybírali peníze a něco mi pak dali. Přemluvili mne," vypověděl Vavrečka před státní zástupkyní. Přiznal, že jednou dostal od policistů za hodinu a čtvrt měření tři tisíce dvě stě korun.

U soudu už odmítl vypovídat. Jeho výpověď na státním zastupitelství ale pomohla usvědčit ostatní. Ti od začátku všechno zapírali, anebo předkládali nevěrohodná vysvětlení a výmluvy. Jejich advokáti žádali jejich osvobození. Argumentovali mimo jiné tím, že u odposlechů chybí protokoly. To ale soudce odmítl.

K soudu přišli jen z tři obžalovaní. Ti se ihned proti rozsudku odvolali. Obhájce Dalibora Rady Tomáš Mutina uvedl, že i on se zřejmě odvolá.

Foto: Martin Popelář

Státní zástupce Alois Dlouhý si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Soudce neuznal kvůli nedostatku důkazů čtyři z devatenácti zdokumentovaných případů. Jde například o případ řidiče, který vypovídal na Inspekci ministra vnitra, ale pak výpověď odmítl a odvolával se na to, že i jemu hrozí stíhání.

Tento řidič popisoval, že ho policisté nachytali jednou časně ráno opilého za volantem Audi A4. Přiznal jim, že do tří rána pil v baru. "Za kolik to vyřešíme?" položili prý policisté obvyklou otázku. Údajně chtěli třicet tisíc, ale on jim dal jen deset. I když jsou odposlechy ze slušebních aut velmi cenné, v některých případech, kdy policisté s řidičem zřejmě od auta poodešli, jsou nesrozumitelné.

Případ začal anonymním oznámením, že policisté z Vratimova vybírají pokuty podle vlastních pravidel a do vlastních kapes. Podle obžaloby si tak vydělali asi 35 tisíc korun. Inspekce ministra vnitra instalovala v srpnu 2007 do jejich služebních aut odposlechy. Během dvou měsíců nasbírala důkazy pro dvě desítky případů, kdy si řekli o úplatek nebo minimálně neřešili přestupek tak, jak měli.

Bývalým policistům, kteří jsou obžalovaní z přijímání úplatků, hrozilo až pět let vězení. Některým, u nichž se neprokázalo, že si řekli o úplatek, jen tři roky odnětí svobody za zneužívání pravomoci veřejného činitele. Pokud by se úplatkářství dopustili o necelý rok později, hrozilo by jim až osm let vězení. Trestní sazba za tento trestný čin se podstatně zpřísnila.

Otázkou zůstává, jak dlouho to policistům z Vratimova procházelo. Případe bude dál řešit Krajský soud v Ostravě.

 

Právě se děje

Další zprávy