Tragický velikonoční víkend. Na silnicích zemřelo 11 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 4. 2015 20:52
Jedná se o nejvyšší počet mrtvých od roku 2011. Velikonoční svátky patří mezi nejrizikovější období celého roku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Královéhradeckého kraje

Praha – O prodlouženém velikonočním víkendu zemřelo na silnicích od pátku do dnešního rána již jedenáct lidí. Je to dvakrát více než loni a jedná se o nejvyšší počet mrtvých od roku 2011, kdy zahynulo při dopravních nehodách 13 lidí.

Počet mrtvých na silnicích za prodloužený velikonoční víkend

 • 2015 10 (předběžný údaj)
 • 2014 5
 • 2013 3
 • 2012 5
 • 2011 13
 • 2010 6
 • 2009 15
 • 2008 8
 • 2007 13
 • 2006 9
 • 2005 11
 • 2004 12

Dlouhé jízdy za příbuznými a známými či na dovolené, řada svátečních řidičů na cestách, pití alkoholu a mnohdy ještě špatné počasí - to vše dělá z Velikonoc jedno z nejtragičtějších období roku, pokud jde o počet zraněných a mrtvých při nehodách. Výjimkou není ani letošní rok.

V pátek zemřel na silnicích jeden člověk, v sobotu tři, a v neděli dokonce pět. Dnes se počet úmrtí ještě rozšířil po ranní čelní srážce dvou aut na Opavsku, při které jeden člověk zemřel a dalších pět bylo zraněno, a večerním úmrtí cyklisty, kterého v Šumperku srazil vlak na železničním přejezdu.

Na tragických nehodách se podle mluvčího policejního prezidia Bocána podílela hlavně vysoká rychlost. "U naprosté většiny smrtelných nehod se to týkalo mladých řidičů, ve věku okolo 20 let," řekl. Většina nehod se také podle něj stala v noci, nebo brzy ráno, takže roli mohly hrát počasí i stav řidiče, tedy únava či alkohol.

Loni bylo mrtvých o Velikonocích dohromady pět. Šlo o jeden z nejméně tragických velikonočních víkendů posledních let. Od roku 2000 jen výjimečně zemřelo při nehodách o Velikonocích méně než deset lidí. Nejhorší byl prodloužený velikonoční víkend v roce 2003, kdy zahynulo celkem 25 lidí.

O letošních Velikonocích dohlížejí na bezpečnost na silnicích zhruba tři tisícovky policistů.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy