Tradici v držení zbraní nemáme, jde o švejkovskou karikaturu, kritizují senátoři novelu o zbraních

ČTK ČTK
11. 7. 2017 14:14
Senátní ústavní komise označila novelu o legálním držení zbraní za zbytečnou. Podle ní k národní bezpečnosti nepřispěje a může být spíše škodlivá, říká předsedkyně komise Eliška Wagnerová. Zákon, podle nějž by držení zbraně mělo být ústavním právem, již schválila Poslanecká sněmovna. "Právo na držení a nošení zbraně je vztaženo pouze k účelu ochrany republiky. Kdo bude chtít mít zbraň pro vlastní obranu, tomuto základnímu právu podléhat nebude," upozornila Wagnerová.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Archiv Aktuálně.cz

Praha - Za nepotřebnou označila senátní ústavní komise ústavní novelu o legálním držení zbraní. Může být podle komise i škodlivá a ke zvýšení národní bezpečnosti by nepomohla, řekla předsedkyně komise Eliška Wagnerová (za Zelené).

"Nevíme, jaký má skutečný účel," podotkla Wagnerová k předloze, podle níž by majitelé legálně držených zbraní dostali právo zasáhnout v případě potřeby k zajištění bezpečnosti Česka. Sněmovna novelu už schválila, nyní ji bude posuzovat horní komora.

Wagnerová uvedla, že ústavní právo držet zbraň mají jen Spojené státy, od nichž se inspirovaly Guatemala, Mexiko a Haiti. V Česku podle ní nemůže být o tradici držet zbraň řeč, takové argumenty jsou podle ní "karikaturou rázu švejkovského".

Komise také upozornila na určitou dvoukolejnost, kterou by předloha přinesla. "Právo na držení a nošení zbraně a střeliva je vztaženo pouze a jenom k účelu ochrany republiky. Kdo bude chtít mít zbraň pro vlastní obranu, tomuto základnímu právu podléhat nebude," uvedla Wagnerová.

Cílem novely, jak napsali autoři z řad ČSSD, ANO, KSČM a ODS ve zdůvodnění, není zakotvení držení zbraní jako základního práva. Lidé by mohli převzít bezpečnostní povinnosti ve větším rozsahu, než mohou být uloženy všem. Česko by výslovně uznalo, že držení a nošení zbraní, pokud je v souladu se zákonem, je součástí zajišťování jeho bezpečnosti.

Motivem pro sepsání novely byla i změna evropské směrnice, která zpřísňuje držení zbraní. Podle zákonodárců ji ale nezvrátí. Česko proti směrnici podá žalobu.

Ústavní předloha konkrétně uvádí, že čeští občané mají právo nabývat, držet a nosit zbraně k naplňování úkolů při zajišťování bezpečnosti státu. Podmínky a omezení tohoto práva může přinést běžný zákon, "je-li to nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých, veřejného pořádku a bezpečnosti, životů a zdraví nebo pro předcházení trestným činům".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy