Zbraně v ústavě Chovancovi nepomůžou. Na evropský soud novela zvláštní dojem neudělá, říká právník

Radek Dragoun Radek Dragoun
28. 6. 2017 16:57
Ve středu prošla sněmovnou změna ústavy, která do ní zakotvuje právo občanů držet zbraně. Novela byla připravena jako reakce na evropskou směrnici, která držení některých typů zbraní omezuje. Ministr vnitra Milan Chovanec doufá, že přijatá legislativa může pomoci České republice u evropského soudu, na který se kvůli směrnici obrátil. Ústavní právník Jan Kysela se ale domnívá, že se soudce kvůli této novele na stranu Česka nepřikloní. "Nejsem jistý, jestli to na evropský soudní dvůr udělá nějaký zvláštní dojem," myslí si.
Ústavní právník Jan Kysela.
Ústavní právník Jan Kysela. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Už jen souhlas Senátu dělí Čechy od toho, aby měli ústavně zakotvené právo držet a nosit zbraně a podílet se tak na zajišťování bezpečnosti své země. Novela, kterou ve středu schválila sněmovna, byla připravena jako reakce na evropskou směrnici, jejímž cílem je omezit držení některých typů střelných zbraní.

Ministr vnitra Milan Chovanec podal kvůli směrnici žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie. A doufá, že sněmovnou schválená novela dopomůže k tomu, aby žaloba byla úspěšná.

"Ten zákon nám může pomoci. Jak v implementaci té směrnice, tak jako signál směrem k evropským orgánům v případě naší žaloby," vysvětloval zavedení nového právní normy Chovanec. Ústavní právník Jan Kysela ale považuje za "krajně nepravděpodobné", že by se Česku kvůli schválené změně ústavy vyhnula povinnost tuto směrnici dodržovat.

"Podstatné jsou okolnosti přijetí," upozorňuje ale Kysela s tím, že soud bude jinak přistupovat k zákonu, který platí již desítky let, a jinak k zákonu, který byl schválen jako reakce na evropskou směrnici.

"Nejsem jistý, jestli na evropský soudní dvůr udělá nějaký zvláštní dojem, že jsme si dodatečně vymysleli argument tohoto typu," myslí si. Navíc podle Kysely půjde evropskému soudu zejména o skutečný stav věcí, ne o to, jestli to má Česko takové právo zakotvené v ústavě nebo v zákoně.

Česká republika však u soudu nemusí užívat jen argument vnitra, že ozbrojování je součástí naší kulturní tradice. Vlastní bezpečnost patří do výhradní pravomoci každého členského státu. A z nově schválené úpravy vyplývá, že ozbrojení občané budou státu vypomáhat se zajišťováním bezpečnosti.

"Můžeme se teď pokoušet tvrdit, že občané, kteří mají zbraně, je ve skutečnosti nedrží tak úplně ke své ochraně, ale jako nějaké pomocné armádní sbory nebo pomocné policejní sbory. Je otázka, jestli se podaří evropský soudní dvůr o něčem takovém přesvědčit, když to podle mého soudu není pravda," nevěří Kysela v úspěch ani tohoto argumentu.

Pokud novela skutečně projde i horní komorou, žádný reálný dopad na občany mít nebude. Nezavádí nic nového, nemění zákon o zbraních a střelivu, naopak se snaží zamezit případným omezením držení zbraní. "V důsledku přijetí této právní úpravy nebude nutné prováděcí zákon přepisovat, ale naopak se patrně bude ministerstvo vnitra tvářit, že při provádění transpozice evropské směrnice prostě některé věci udělat nemůže, protože tomu brání česká ústavní úprava," vysvětluje smysl novely ústavní právník.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy