Chovanec chce podat žalobu kvůli evropské směrnici o zbraních, na jednání sněmovny si přinesl pušku

ČTK ČTK
12. 4. 2017 15:35
Kvůli směrnici Evropské unie ohledně držení zbraní ministr vnitra Milan Chovanec podá žalobu. Cílem směrnice je zabránit teroristům ve vyzbrojování, podle kritiků ale hlavně omezuje trh s legálně drženými zbraněmi a zasahuje tak do vnitřních záležitostí státu. O žalobě by vláda měla rozhodnout v červnu.
Milan Chovanec při ukázce zbraní v Poslanecké sněmovně.
Milan Chovanec při ukázce zbraní v Poslanecké sněmovně. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce přinést žalobu proti směrnici EU ke zbraním na vládu v červnu. V tomto měsíci by měla být směrnice zapsána ve věstníku EU a začne platit. Podle Chovance existuje i možnost, že evropská směrnice nebude vůbec zavedena do českého práva.

Řekl to na tiskové konferenci ve sněmovně, kde proběhla i názorná ukázka maket zbraní a způsobu jejich nabíjení. Poslanci budou v prvním čtení projednávat novelu ústavního zákona, jež má umožnit majitelům legálně držených zbraní nařízení obejít.

Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině března. Jejím cílem bylo zabránit teroristům ve vyzbrojování, podle kritiků ale hlavně omezuje trh s legálně drženými zbraněmi a zasahuje do vnitřních záležitostí státu, což je v rozporu s právem EU.

V Česku se proti ní vzedmula vlna odporu. Podle Chovance není například známý jediný případ, kdy by teroristé k útoku použili legálně drženou zbraň. "Žaloba je ve finální fázi, v současné době to konzultujeme s pracovníky ministerstva zahraničí, kteří by zastupovali Českou republiku u Evropského soudního dvoru v této věci," řekl Chovanec.

Problém je podle něj v tom, že po zapsání směrnice do věstníku EU začne běžet lhůta 15 měsíců, ve kterých jednotlivé státy musí směrnici implementovat do svých zákonů. "Přijdeme i s návrhem nějakým způsobem tu implementaci nerealizovat," řekl Chovanec.

Nošení zbraní k větší bezpečnosti země

Podle něj se totiž nemůže čekat až na výsledkem soudního sporu, který může trvat několik let a mezitím směrnici zavést do tuzemských zákonů. Poukázal například na případ žaloby Slovenska směřující proti kvótám na přerozdělování uprchlíků, o které dosud nebylo rozhodnuto.

Za novelou ústavního zákona stojí vedle Chovance dalších 34 poslanců. Vedle sociálních demokratů jde o členy klubů ANO, KSČM a ODS. Cílem podle autorů není zakotvit držení zbraní jako základní právo, ale lidé by mohli převzít bezpečnostní povinnosti ve větším rozsahu. Česko by tím uznalo, že legální držení a nošení zbraní je součástí zajišťování bezpečnosti země.

"Nemáme zájem jakýmkoliv způsobem usnadňovat cestu ke zbraním," zdůraznil Chovanec. Podle něj má naše země jedny z nejpřísnějších zákonů, které se měnit nebudou. Předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) uvedl, že změna ústavního zákona není namířena proti směrnici. "V České republice je jiný trend než v Evropě. Evropa říká: Odzbrojme obyvatelstvo, pak bude bezpečněji. My naopak říkáme, že obyvatelé by se měli podílet i na obraně své země," řekl Váňa.

Aby novela ústavního zákona prošla, musí jí schválit obě komory třípětinovou většinou hlasů. Ve sněmovně podle Chovance všechny kluby s výjimkou TOP 09 zvažují, že zákon podpoří. "Není to pouhé plácnutí do vody. Naší ambicí je ten zákon prosadit a zakotvit do ústavního pořádku," řekl Chovanec.

 

Právě se děje

Další zprávy