Blog Mirka Topolánka
Praha - Už půl roku dostává premiér Topolánek otázky od občanů, kteří využívají služeb stránek Panepremiere.cz. Vyslechl si v nich stížnosti na chyby v zákonech, nedodržování programu ODS i prosby o pomoc s rekonstrukcí vesnické restaurace.
Stránky Panepremiere.cz provozuje sdružení eStat, které tak chce usnadnit cestu lidí k předsedovi vlády.
"Na našich stránkách může každý položit dotaz, když se k němu připojí další čtyři lidi, tak otázku pošleme oficiální cestou na Úřad vlády. Premiér má pak povinnost do 30 dnů odpovědět," popisuje provoz stránek Ivo Brokeš z eStatu.
"Na stránkách se za půl roku objevilo 259 dotazů, potřebné podpisy získalo 73 z nich a na 56 už stačil premiér odpovědět," bilancuje Brokeš.
Otázky? Daně, radar i blokády hranic
Otázky podle něj nejčastěji odráží aktuální dění v ČR. "Opakují se dotazy k situaci ve zdravotnictví, k daňové reformě, poplatkům na dálnicích, autorskému zákonu, blokádě hranic s Rakouskem a v poslední době především umístění radaru na českém území," říká Brokeš.
Premiér podle Brokeše odpovídá na dotazy různou rychlostí - někdy hned, někdy až za dva měsíce. Zatím ale na všechny otázky odpověděl.
Podle mluvčí Úřadu vlády Topolánek všechny e-maily skutečně vidí a nenechává práci jenom na svých úřednících. "Pokud se dotaz věcně neshoduje s již jednou zodpovězeným, tak k němu premiér vždy doplní svůj osobní pohled," říká mluvčí vlády Jana Bartošová.
Novou zátěž podle ní dotazy z webu neznamenají. "Mnoho dotazů chodilo už před spuštěním webu, navíc tento způsob veřejné komunikace předseda vlády aktivně využívá," říká vládní mluvčí.
Pane premiére, vy mi poradíte
Na všechny dotazy, které přes web přijdou, se však týkají věcí, které může premiér řešit.
"U nás v obci Bezděz je bývalá hospoda, dnes je to ruina a začíná ohrožovat naše děti ale také turisty, kteří navštěvují hrad. Máme čekat, až to opět někoho pohřbí? Jsem zvědav, jestli někdo pomůže vyřešit tuto věc ku prospěchu nás všech?," píše Topolánkovi například Milan Hervert.
Topolánek však odpověděl i jemu. "Bohužel neuvádíte, jestli je ona bývalá hospoda obecní, či naopak soukromá. Od tohoto faktu se pak odvíjí možné řešení problému. Nejlépe asi bude projednat tuto záležitost na obecním úřadě," napsal mu.
Většina dotazů jsou však seriózní připomínky k problematickým zákonům.
Zákony jsou děravé, stěžují si občané
"Spoluvlastním činžovní dům, ve kterém bydlí regulovaní nájemníci na dobu neurčitou. Mám dvě dospělé děti, které už založily rodiny, ale nemají vlastní bydlení. Rádi bychom jim poskytli byty ve vlastním domě, ale to se jeví jako zcela nemožné. Soud vázal vystěhování nájemníků na zajištění bytové náhrady s regulovaným nájemným. Ty však nedostaneme, museli bychom je snad jen postavit," píše Topolánkovi paní Vítková.
"To je ale absurdní, nájemníci by nám museli platit cca 400 let, aby se nám náklady vrátily. Stát nám tak prakticky brání nakládat svým majetkem," pokračuje dál rozzlobená paní Vítková.
Premiér jí v odpovědi slibuje, že se vláda na problémy majitelů domů podívá. "Vláda připravuje rekodifikaci občanského zákoníku a počítá také s řešením problematiky nájemních bytů. Chtěli bychom prosadit zrušení povinnosti poskytovat náhradní bydlení po skončení nájmu bytu," píše Topolánek.
Tvůrci stránek panepremiere.cz jsou s výsledky projektu zatím spokojení. "Těší nás, že Úřad vlády umístil odkaz a logo Panepremiere.cz na svoje stránky. Je to podle nás jeden z důkazů smysluplnosti projektu a premiérova veskrze pozitivního přístupu k němu," říká Ivo Brokeš za eStat.