I stoupenci radaru se ozvali: Děkujeme, Ameriko!

Jakub Antoš
5. 6. 2007 19:52
Přišli Štětina, Vidím i Hučín. A herec Vetchý on air
Organizátor akce - Zbyněk Horváth
Organizátor akce - Zbyněk Horváth | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Praha - Po včerejších protestech odpůrců výstavby radarové základny USA v Česku uspořádali demonstraci i její příznivci.

Sešlo se jich méně, ale ambice měli přinejmenším stejné. Oslovit veřejnost a přesvědčit ji, že je nutné radar vystavět. A také vyjádřit podporu prezidentu Bushovi.

Chvíli před čtvrtou hodinou odpoledne se na černém pódiu pohybovali dva muži, kteří na poslední chvíli připravovali aparaturu. Písničkáři Pepa Nos a Zbyněk Horváth. Posledně jmenovaný byl hlavním pořadatelem.

Demonstranti. Nebo turisté?

Ve čtyři hodiny, tedy v době, kdy akce začínala, postávalo okolo pódia pár desítek lidí. V průběhu demonstrace počet účastníků jen mírně překročil stovku. Mísili se s turisty a kolemjdoucími.

Účastník demonstrace na Václavském náměstí.
Účastník demonstrace na Václavském náměstí. | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Na vše dohlíželi muži i žena zákona. Celkem jich v dolní části náměstí postávalo přes deset. Později přijel překvapivě i automobil s desítkou policistů vybavených tonfami, chrániči a helmami. Zůstali necelou hodinu a poté zase odjeli.

Jako první host vystoupil senátor a bývalý válečný novinář Jaromír Štětina. "Myslím, že podpora radarové základny USA je pro nás dnes osudovou," říkal Štětina do mikrofonu a odkazoval na terorismus a dalších bezpečnostní hrozby.

"Prosím vás, nedejte se zmást tou ideologickou nenávistí, kterou tady rozšiřují především komunisté," vyzval posluchače.
Slova se ujal také hlavní pořadatel Zbyněk Horváth a představil přichystaný program. "Přijde Ondra Vetchý. Ještě před hodinou volal, že přiběhne," lákal Horváth okolostojící půl hodiny po začátku.

Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Přiběhnout nestihl. Demonstranty později podpořil jen přes Horváthův mobilní telefon.

Hučín mluvil o BIS i o hrozbách

Kdo ale vystoupil, byl bývalý důstojník Bezpečnostní a informační služby Hučín. Hovořil o své službě v BIS, o tom, že komunistické Československo podporovalo terorismus i o současných světových hrozbách.

"Já jsem během své zpravodajské činnosti zjistil, že BIS není ani zdaleka schopna sama čelit hrozbám dnešního světa a tudíž potřebujeme silnějšího partneram kterým jsou Spojené státy americké," vysvětlil své důvody pro podporu radaru neúspěšný kandidát do horní komory českého Parlamentu.

Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Horváth dodal, že on považuje hlas pro radar za možnost ukázat, že i my jsme schopní převzít odpovědnost. "Opravdu těžce, při tom našem zápecnictví, nesu různé zprávy o tom, kolik zase padlo amerických vojáků za obranu demokracie ve světě," říká Horváth.

Patnáct minut před avizovaným koncem shromáždění Horváth poděkoval účastníkům, kteří mezi sebou vybrali přes deset tisíc korun na pokrytí nákladů spojených s uspořádáním dnešní akce. "Nejsme placení z Ameriky, platíte nás vy," hřímal do mikrofonu Horváth v narážce na poznámku jednoho z okolostojících, který v úvodu demonstrace vykřikoval: "Kdo vás za to platí? Komu sloužíte?"

A na poslední čtvrthodinu dostal slovo Pepa Nos, aby zahrál poslední píseň a slovy Zbyňka Horvátha "nám nalil do žil trochu optimismu".

 

Právě se děje

před 3 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy