TOP 09 chce prosazovat ekologická témata, radí jí tři exministři životního prostředí včetně Bursíka

Kristýna Šopfová
7. 9. 2017 16:16
Trojice exministrů životního prostředí - Martin Bursík, Ladislav Miko a Bedřich Moldan - vypracovali pro TOP 09 memorandum o ochraně životního prostředí. Materiál představili necelý týden poté, co Andrej Babiš ve volebním programu uvedl, že chce rušit ministerstvo životního prostředí. Bursík s Mikou stojí v čele Liberálně ekologické strany (LES), která má vyslala na kandidátky TOP 09 sedm svých zástupců. Chtějí tak oslovit ekologicky smýšlející voliče a upozornit na důležitost ochrany životního prostředí.
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a předseda LES Martin Bursík
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a předseda LES Martin Bursík | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Životní prostředí se stane jednou z priorit TOP 09, pokud se strana dostane do budoucí vlády. Předseda strany Miroslav Kalousek to oznámil při převzetí memoranda o ochraně životního prostředí, na kterém se podíleli tři bývalí ministři životního prostředí. Zásadní problémy vidí v nedostatku vody, povodních, znečištění ovzduší, úbytku půdy a mizení některých druhů rostlin a zvířat.

Martin Bursík spojí síly s Miroslavem Kalouskem. Do voleb půjdou jejich strany spolu | Video: Radek Bartoníček

Ani ne týden poté, co předseda ANO Andrej Babiš ve svém volebním programu přiznal, že chce rušit ministerstvo životního prostředí a spojit jej s ministerstvem zemědělství, přichází TOP 09 s materiálem, který poukazuje na základní resty v oblasti životního prostředí. Podle Kalouska je to generační odpovědnost.

"Ochrana životního prostředí je pro budoucí generace konzervativní téma. Je to mezigenerační odpovědnost, abychom dalším generacím předali zemi, když už ne v lepším, tak alespoň ne v horším stavu, než jsme ji dostali," řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Materiál vznikl z iniciativy exministra Martina Bursíka, jehož Liberálně ekologická strana (LES) podpoří TOP 09 ve sněmovních volbách. Problematika životního prostředí je podle něj marginalizována a nemusí být jen agendou levicových stran. Oslovit tedy chtějí ekologicky smýšlející voliče.

"Země udělala veliký pokrok od dob komunismu. Podařilo se ji vyčistit od největšího znečištění. Najednou má ale veřejnost pocit, že je všechno dobré. Tak to ale není," uvedl Bursík. Ministerstvo životního prostředí je podle něj upozaďováno, a to i kvůli postojům jeho současného šéfa Richarda Brabce (ANO).

"Nedaří se udělat z MŽP silného partnera ministerstvům jako je třeba průmysl nebo zemědělství. Je to zejména proto, že je ministrem Brabec z ANO, kdy má hnutí primárně zájmy v oblasti průmyslu a zemědělství," řekl Bursík.

TOP 09 láká ekologické voliče 

Na Memorandu se podíleli i další bývalí ministři životního prostředí - Ladislav Miko, který je místopředsedou LES, a Bedřich Moldan (nestraník za TOP 09).

"Zákon o národních parcích je příkladem reálné politiky, nikoliv snů. Nelíbí se mi ale, jak bylo naloženo s právy jedinců vyjadřovat se k velkým stavbám," reagoval na politiku současného ministra Ladislav Miko, exministr a náměstek pro zdraví a bezpečnost potravin v Evropské komisi. 

Memorandum o životním prostředí má nabídnout konkrétní kroky, jak napravit a doplnit dosavadní legislativu a opatření. Největší prioritou je podle expertů, kteří materiál tvořili, ochrana půdy. Zároveň chtějí prosadit ochranu lučních biotopů, rozšířit soustavu národních parků o NP Křivoklátsko a NP pro říční krajinu Litevského Pomoraví, upravit dotační politiku i zajistit odstavení uhelných elektráren a tepláren.

Podle Kalouska je TOP 09 k ochraně životního prostřední ve sněmovně nejkvalifikovanější. Opírá se o analýzu organizace Zelený kruh, která stranu označila za nejaktivnější v hlasování o zelené politice. Za ní jsou komunisté a hnutí ANO.

Myšlenky obsažené v memorandu chce strana podle předsedy klubu Michala Kučery přetvářet do legislativních změn.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy