TOP 09 Brno řídí lobbista. Prověřím, říká Schwarzenberg

Eliška Bártová Eliška Bártová
18. 11. 2009 17:07
Jan Levíček spoluvlastní lobbistickou firmu s utajeným společníkem
Jan Levíček na brněnském sjezdu TOP 09, kde byl zvolen předsedou
Jan Levíček na brněnském sjezdu TOP 09, kde byl zvolen předsedou | Foto: TOP 09

Brno - Nová strana na politické scéně TOP 09, která ve veřejné prezentaci klade důraz na mravnost a morální aspekty, otevřeně propojila svět lobbingu a politiky.

Do čela své brněnské organizace si zvolila vlivného lobbistu Jana Levíčka, který u politiků prosazoval mimo jiné zájmy stravenkového gigantu Sodexo Pass.

Levíček, o němž je řeč, je od ledna letošního roku také spolumajitelem lobbistické firmy CEC Government Relations, jejiž majoritní vlastník však není - vzhledem k tomu, že je registrován v daňovém ráji na Kypru - dohledatelný.

Deník Aktuálně.cz letos upozornil, jak Levíček aktivně lobboval za zmíněnou firmu Sodexo. Podrobně jsme popsali příběh, kdy tento muž ovlivňoval zákulisí novely zákona, jež otevřela stravenkové firmě dveře ke státní zakázce.

Předseda strany Karel Schwarzenberg na dotaz Aktuálně.cz reagoval překvapeně, je to prý pro něj nová informace. "Nevěděl jsem o tom. Určitě si toho člověka nyní prověřím."

Brutální poukázky

Až bude Schwarzenberg brněnského lídra prověřovat, může svou pozornost obrátit třeba do letošního června.

Jan Levíček coby lobbista v Senátu při projednávání novely zákona
Jan Levíček coby lobbista v Senátu při projednávání novely zákona | Foto: Ludvík Hradilek

To se Jan Levíček jako lobbista snažil zajistit, aby sněmovnou i senátem prošla novela zákona o sociálních službách. Byla nenápadná, ale otevírala stravenkové firmě cestu k novým příjmům. Zaváděla totiž nový způsob, jak vyplácet peníze lidem s postižením - bude se dít právě formou poukázek.

Levíček tehdy lobboval za to, aby se do novely dostalo ustanovení, že ministerstvo vypíše na dodavatele poukázek pouze jeden celostátní tendr. S tím také nakonec novela prošla.

Otázky bez odpovědí

Jan Levíček své působení coby lobbisty na jedné straně a politika v čele brněnské organizace nevnímá jako problematické.

Redakce Aktuálně.cz se na něj obrátila, aby mohl osvětlit, jak chce skloubit politickou kariéru a své podnikání.

"V tuto chvíli nemám žádnou funkci ani ve státní správě," říká na to Levíček. "V okamžiku, kdyby tato situace měla nastat, prodám podíl ve firmě."

Na další otázky - například, zda a jak je schopen oddělit práci lobbisty, který hájí zájmy firem, od práce politika, který má hájit zájmy občanů a strany - už odpovídat nechtěl.

"Řekněte mi ještě jednou vaše jméno. Jo, vy jste ta slečna, co mě fotila v Senátu," naráží na to, jak vznikla článek o jeho angažmá za tendr na poukázky. "To nebylo seriózní, vím, kdo vás na mě poslala," říká. "Nechováte se korektně. Nashledanou."

"Lobbistický tlak stravenkových firem byl enormní a tak brutální, že mu některé zájmové organizace a někteří poslanci podlehli," řekl tehdy Aktuálně.cz bývalý ministr práce a sociálních věci Petr Nečas z ODS. "Byl tak silný, že kdybychom se nedohodli na nějaké variantě, byl by ten zákon shozen ze stolu."

Značné zkušenosti

Jan Levíček byl původně členem KDU-ČSL. Krátce poté, co u lidovců nastal rozkol a Miroslav Kalousek založil vlastní stranu, Levíček přešel do nové partaje.

Údajně proto, jak se nechal slyšet, že lidovci jsou "zahledění sami do sebe", kdežto nová strana "umožní uplatňovat hodnoty, na kterých mu záleží".

Sám přitom nezastírá, že se považuje za zkušeného a schopného lobbistu.

Hodnotí se jako muž "značnými zkušenostmi v oblasti, která představuje vztahy mezi vládou a zájmy četných firemních klientů a obchodních sdružení v celé řadě průmyslových odvětví."

Aspoň tak zní jeho prezentace na webových stránkách společnosti CEC Government Relations, v níž od letoška vlastní třicetiprocentní podíl.

Zbytek patří společnosti registrované v daňovém ráji na Kypru, jenž je mezi podnikateli oblíben nejen kvůli daňovým úlevám, které poskytuje, ale především kvůli možnosti skrýt svoji identitu.

Lobbing místo politiky

Světu lobbingu mohl Jan Levíček nabízet také známosti z politiky. Působil jako poradce lidoveckého místopředsedy parlamentu Jana Kasala, v roce 2005 byl zvolen starostou brněnské části Ořešín.

K předsedovi KDU-ČSL Svobodovi chodil Levíček jen lobbovat
K předsedovi KDU-ČSL Svobodovi chodil Levíček jen lobbovat | Foto: Jan Langer

"Vzpomínám si na něj velmi dobře," říká současný předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. "Ani když byl naším členem, nevystupoval jako politik, ale jako lobbista. Za mnou přicházel, jen když lobboval za nějakou firmu," dodává muž, jenž stojí v čele strany, které právě TOP 09 může ubrat potřebné voličské hlasy.

Když Levíček odešel do TOP 09, zprvu tvrdil, že o žádnou funkci ve straně neusiluje. "Po straně, jako je TOP 09, jsem celý život toužil," uvedl tehdy v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Nešel jsem do ní za funkcemi. Pomohu jen připravit kampaň."

Něco se však změnilo, a Levíček už je stranickým funkcionářem. Spekuluje se o něm dokonce jako o možném volebním lídrovi Jihomoravského kraje.

V Národním nebo u tyče?

Ačkoli je Jan Levíček v politickém zákulisí známou a protřelou postavou, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg byl jeho lobbistickou minulostí zaskočen.

"Pokud si brněnská organizace zvolí vedení, já jsem to nemohl ovlivnit," uvedl. "Ty souvislosti ale přezkoumám a podívám se nato."

Podle lídra TOP 09 by orientaci v takovýchto situacích ulehčilo, kdyby byl v Česku zaveden registr lobbistů.

"Lobbing je velmi rozlišný. Je otázka, jak to pan Levíček dělá," dodává Schwarzenberg. "U lobbistů je to jako u tanečnic: máte napsáno, že jste tanečnice, ale je rozdíl, zda tančíte v Národním divadlu, nebo u tyče. Bohužel stále nemáme registr lobbistů, konečně by měl přijít zákon, který by to upravoval."

 

Právě se děje

Další zprávy