Tondu Blaníka nepustili do TýTý. Internet prý není televize

Eliška Nová
8. 3. 2015 15:34
Seriály produkované na internetu zatím v Česku na ceny nedosáhnou – protože je nevysílají klasické televize.
Ze sitcomu Blaník.
Ze sitcomu Blaník. | Foto: stream.cz

Praha - Má průměrnou sledovanost 300 tisíc diváků a přes 15 tisíc fanoušků na Facebooku. Populární satirický seriál Kancelář Blaník se za krátkou dobu stal fenoménem. Není divu, že ho tvůrci "přihlásili" do divácké ankety TýTý. Už teď je ale jasné, že nevyhraje. Jak informovaly Hospodářské noviny, pořadatelé jeho účast nedovolí.

"Parametry soutěže TýTý účast internetové televize zatím nedovolují," řekla pro HN manažerka Bauer Media Ivana Sochůrková. Právě pod Bauer Media patří Týdeník Televize, který anketu o nejoblíbenější tváře televize vyhlašuje od roku 1991.

Pravidla soutěže přitom přesně nespecifikují, pro které osobnosti a pořady lidé můžou hlasovat. "Je pouze na vás, pro koho se rozhodnete. Nezapomeňte, že vybíráte pouze z českých osobností, seriálů a pořadů," píše se v pravidlech.

Jsme plnohodnotní, říkají tvůrci

I proto vyzvali producenti internetové televize Stream.cz, aby diváci posílali hlasy několika pořadům, které Stream.cz vysílá. "Všechny tyto premisy naše pořady splňují. Chtěli jsme upozornit na to, že jsou plnohodnotnou alternativou ke klasickým televizím," říká šéfproducent Stream.cz Lukáš Záhoř.

A podobně se na to dívá i Marek Daniel, tedy představitel fiktivního lobbisty Tondy Blaníka. "Do jisté míry je mi to jedno. Kdybychom tu cenu dostali, budu rád. Ale není mi jedno vnímání společnosti, protože je to stejně hodnotné dílo – a teď nemyslím, jestli je to dobré nebo špatné - jako když někdo udělá něco do televize," říká Daniel.

Tvůrcům Blaníku se už podařilo rozpoutat debatu o tom, proč klasické televizní stanice nevysílají politickou satiru. Spolu s přihlášením do televizní ankety Týtý teď rozpoutali další.

Co je a není televizní seriál

"David Fincher dělá seriál pro Netflix a Woody Allen oznámil, že bude dělat seriál pro Amazon, což už ani není internetová televize, ale úložiště. Je jasné, že doba se mění, a u nás si to klasické televize odmítají připouštět," říká spoluautor Kanceláře Blaník Tomáš Hodan.

Pořad o fiktivním lobbistovi Tondovi Blaníkovi, který reaguje na aktuální politické kauzy, přitom parametry klasického seriálu má.

"To, jak je ten pořad udělaný scenáristicky, režisérsky, výstavbou děje, je to televizní seriál," říká o Blaníku mediální odborník Petr Bednařík z Fakulty sociálních věd.

7:18
Co vedlo tvůrce k natočení politického sitcomu? Z jakých materiálů čerpali? A zaznamenali reakce od politiků? Odpovídá režisér seriálu Blaník Marek Najbrt. | Video: DVTV

Podle něj má fakt, že Tonda Blaník v anketě nebude, dva důvody. "Počátek problému je to, kdo tu anketu organizuje. Dělá to Týdeník Televize a když se podíváte do jeho programu, tak je vyloženě nastavený na klasické televizní stanice a internetovým televizím se vůbec nevěnuje,“ vysvětluje Bednařík.

Konzervativní Česko

Druhý problém je podle Bednaříka to, že Česko je konzervativní a jako televizní pořad je bráno jen to, co vysílá televize. A jestli bude chtít TýTý zaujmout v budoucnu i mladší diváky, budou organizátoři muset stejně přemýšlet o tom, že vytvoří kategorii pro internetové pořady.

Bauer Media dnes připouští, že to bude v budoucnu řešit. "Nám nešlo o to, jít si tam vyzvednout zrcátko, nás bavila představa, že upozorníme na to, že televize evidentně nejsou schopné vyrábět některé typy pořadů, které lidi zajímají," dodává Hodan.

 

Právě se děje

Další zprávy