Praha - Úřady loni povolily rekordní počet slunečních elektráren a letos očekávají další nápor žádostí. Zatím však neřeší, co s černými panely, až doslouží a stane se z nich nebezpečný odpad.
I ministerstvo životního prostředí přitom uznává, že existuje způsob, jak se mohou majitelé solárních elektráren vyhnout tomu, aby se o vysloužilá zařízení postarali.
Žádný zákon na ekologickou likvidaci panelů nepamatuje, vztahuje se na ně obecně pouze stavební zákon.
"Hrozí nebezpečí, že investor může poslat sám sebe do konkurzu, a vyhnout se tak odstraňování stavby," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. V takovém případě by se musel o "sluneční šrot" postarat stát, respektive obec, na jejímž katastru zařízení stojí.
Po předpisech volají i firmy
Po předpisech, které povedou k odpovědnému chování s vysloužilými panely, volají i zástupci solárního průmyslu.
"Fotovoltaické elektrárny nesmí skončit jako ekologická zátěž na bedrech státu, jako je tomu u jiných průmyslových provozů," řekl Jaromír Řehák, předseda představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace.
Evropské solární firmy zároveň usilují o to, aby se recyklací fotovoltaických článků zabývala i legislativa Evropské komise.
Dobrovolná recyklace
Sdružení evropských výrobců fotovoltaických článků PV Cycle zároveň nechce čekat na přijetí nových předpisů a sama rozjíždí systém dobrovolné recyklace a likvidace vysloužilých solárních panelů.
Už v listopadu vyhlásilo sdružení výběrové řízení na zpětný odběr a likvidaci vysloužilých panelů, zatím pro 3 tisíce tun ročně.
Podle prezidenta PV Cycle Karstena Wampacha je cílem postupem času odebrat až 65 procent solárních panelů instalovaných v Evropě od roku 1990 a recyklovat z nich 85 procent materiálů. Panely obsahují velké množství skla a hliníku, které se mohou znovu použít.
Za 5 let bude potřeba zlikvidovat 35 tisíc tun
Recyklace slunečních elektráren byla zatím spíše na okraji zájmu, protože jich bylo málo. Kvůli nebývalému rozmachu tohoto odvětví však bude vysloužilých zařízení rychle přibývat.
V současnosti se v celé Evropě likviduje jen několik stovek tun panelů ročně, v roce 2015 se ovšem očekává nárůst na zhruba 35 tisíc tun a roce 2030 dokonce na 132 tisíc tun.
V Česku se zatím nerecykluje
Česko má na řešení otázky, co s vysloužilými elektrárnami, relativně čas, protože panelů začalo masivně přibývat teprve před několika lety. V zemi zatím není místo, kde by se články recyklovaly. Vadné a poškozené kusy se vrací do zahraničí.
Česká fotovoltaická průmyslová asociace ovšem doporučuje, aby se země připravila včas. "Otázku likvidace fotovoltaických elektráren je nutné řešit," konstatoval zástupce asociace Jaromír Řehák.
Sluneční elektrárny v Česku mají za sebou další rekordní rok. Podle Energetického regulačního úřadu stály na konci prosince v zemi panely o výkonu 441 megawatt.
"To znamená, že v roce 2009 byly uvedeny do provozu fotovoltaické elektrárny o výkonu přes 350 megawatt," uvedl Bronislav Bechník ze sdružení Czech RE Agency, která se zabývá i propagací obnovitelných zdrojů.