Thajsko podle tamních médií předá Česku muže zadrženého za šíření viru HIV

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 1. 2017 12:19
Podle thajské policie má být zadržený Čech Zdeněk Pfeifer příští týden předán českým úřadům. "Termín předání českým úřadům ale ještě stanoven nebyl," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Muže policie zadržela pro podezření z vědomého šíření viru HIV. Při vyšetřování policisté zjistili, že v ČR měl styk minimálně s 23 muži. Nejmladšímu z nich bylo v době styku 13 let. Policie už dřív oznámila, že Pfeifera viní z těžké újmy na zdraví a hrozí mu až 12 let vězení.
Zdeněk Pfeifer.
Zdeněk Pfeifer. | Foto: ČTK

Bangkok – Čech Zdeněk Pfeifer, který byl tento týden zatčen v Thajsku pro podezření z vědomého šíření viru HIV, bude předán českým úřadům. Zprávu thajské policie potvrdilo české ministerstvo zahraničí. Podle něj ale zatím není jasno ohledně termínu předání zadržovaného. Thajský list Bangkok Post s odvoláním na místní policii píše, že by Pfeifer měl být českým úřadům vydán příští úterý.

"Z vazby byl převezen do detenčního zařízení v Bangkoku, kde bude čekat na přesun do České republiky. Termín předání českým úřadům ale ještě stanoven nebyl," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Dodala, že v Česku Pfeifera čeká soud. Zadrženého muže navštívil český konzul. "Na podmínky si nestěžoval a ani nežádal žádnou konzulární pomoc," doplnila mluvčí.

Pfeifer byl tento týden zatčen za ostrově Pchúket na základě mezinárodního zatykače. V ČR je obžalován z vědomého šíření viru HIV. Ve čtvrtek mu soud na ostrově Pchúket udělil pokutu za překročení povolené délky pobytu. Pfeiferovi vypršelo vízum v roce 2015 a k nedodržení podmínek pobytu se přiznal. Dostal pokutu ve výši 1000 bátů (717 Kč). Podle bangkokského listu byl Čech také odsouzen k měsíčnímu vězení s jednoročním odkladem.

Thajské úřady začaly po devětačtyřicetiletém Pfeiferovi pátrat po upozornění Interpolu. Podezřelý se údajně dozvěděl v září 2013, že je HIV pozitivní, přesto o tom neinformoval žádného svého sexuálního partnera. Při vyšetřování policisté zjistili, že v ČR měl styk minimálně s 23 muži. Nejmladšímu z nich bylo v době styku 13 let. Policie už dřív oznámila, že Pfeifera viní z těžké újmy na zdraví a hrozí mu až 12 let vězení.

S dalšími partnery měl Pfeifer styk pak v Thajsku. Thajská policie nicméně uvedla, že nikdo z nich zatím nepodal stížnost.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy