Telefony v ČR odposlouchávají dvě neznámá zařízení

ČTK ČTK
14. 5. 2012 14:04
Experti odhadují, že podobných strojů může být v rukou soukromníků až deset
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Telefony v Česku nelegálně sledují podle policie minimálně dvě speciální zařízení v rukou neznámých soukromníků.

Uvedly to pondělní Lidové noviny (LN), podle nichž policisté přišli na zařízení, když sami prováděli odposlech. Komu patří, detektivové zatím ale nezjistili.

Odposlouchávací zařízení - takzvaná Agáta, vypadá jako notebook, je ale vybavena programem v hodnotě až 20 milionů korun, díky němuž lze odposlechnout hovor či lokalizovat telefon.

"Víme zcela prokazatelně, že tu takto operuje jedna, možná dvě Agáty," řekl LN ředitel Útvaru zvláštních činností Tomáš Almer.

Odposlouchávacích zařízení může být až deset

Podle deníku experti dokonce odhadují, že zařízení typu Agáta je v Česku až deset. "Jsou především ve vlastnictví velkých finančních skupin či detektivních agentur," řekl listu ředitel jedné z bezpečnostních agentur, který si nepřál být jmenován.

"Nám se použití Agáty sice podaří zachytit, jde ale jen o poznatek. Nemá cenu dávat podnět dál. Nemáme v ruce důkaz, kterým bychom to mohli doložit. Navíc pokud není poškozený, tak nejde o trestný čin," uvedl Almer.

Agátu používá v Česku legálně jen policie a Bezpečnostní informační služba. Důstojníci z tajné služby však nikdy její držení oficiálně nepotvrdili, stejně tak nechtějí říct, zda tuší, kdo všechno v Česku přístroj má.

Policisté zneužívali informace

Začátkem května jedno takové zařízení detektivové údajně našli v domě Vladimíra Svobody, kterého v minulosti prověřovala policie kvůli jeho kontaktům na zavražděného podnikatele Františka Mrázka. Svoboda je podle médií jedním obviněným ze šesti civilistů a pěti policistů v kauze zneužití pravomoci a vydírání.

Policisté prý získané informace na objednávku zpřístupňovali a vyzrazovali lidem zabývajícím se detektivními a vymahačskými aktivitami. Obvinění civilisté podle policie chtěli získat výhodu při obchodu s pohonnými hmotami a využívali přitom kontaktů na policisty, kteří jim za úplatu poskytovali informace.

 

Právě se děje

Další zprávy