Budete kandidovat na předsedu ČSSD, a kdy oznámíte své rozhodnutí?
Nemůžu to vyloučit, rozhodnu se příští týden. Chci, aby bylo jasno před začátkem krajských konferencí ČSSD, které budou rozhodovat o nominacích. Není důvod nikoho další týdny napínat.
A uvažujete spíše o kandidatuře na předsedu, nebo jednoho z místopředsedů?
Být předsedou sociální demokracie nebyl nikdy můj životní cíl. Mým cílem bylo stát se advokátem a to se podařilo. Já už mám z hlediska svých priorit splněno.
Máte pocit, že sociální demokraté chtějí změnu?
Určitě je v sociální demokracii touha po změně. Já se snažím, aby ta změna byla především programová.
A myslíte si, že ta změna byste mohl být vy? Nejde předseda Bohuslav Sobotka v posledních dnech a týdnech po volbách vstříc takovým změnách, jak o nich mluvíte a jak po nich volají i někteří další členové ČSSD? Vy sám jste se na sociálních sítích zmínil, že například kritický dopis, který napsal členům, je něco, po čem jste volal...
Jsem rád, že mé názory a doporučení jsou brána v potaz i předsedou strany. Po volbách zaznívalo z vedení, že za velmi špatný výsledek v krajských a senátních volbách mohou voliči, kteří se k volbám nedostavili. Chtěl jsem poukázat na to, že změnit se musíme především my a že začít musíme u sebe. Těší mě, že mi pan předseda v některých věcech dal za pravdu.
V čem například?
Při jednání posledního předsednictva ČSSD opustil svou snahu vést sociální demokracii čelem k liberálním voličům a přibližování se pirátům. Tedy cestu, kterou jsem jednoznačně odmítl, když poprvé tuto myšlenku vyslovil. Dnes on sám, po debatě uvnitř sociální demokracie, jasně říká: Neztrácejme naše tradiční voliče, sociální demokracie je levicová a my se musíme otočit doleva. S touto reflexí jsem spokojen. Byl bych rád, kdybychom tento směr udrželi i po sjezdu. A byl bych také rád, kdyby tyto potřebné změny k lepšímu nebyly jen vynucené.
Cítíte teď po krajských a senátních volbách, že má předseda Sobotka ve straně stále většinou podporu?
Nemám chuť spekulovat o tom, jaká je nálada uvnitř ČSSD. Uvidíme na sjezdu.
Dřívější předseda ČSSD Jiří Paroubek vás v minulosti označil, například společně s Bohuslavem Sobotkou, za ty, kteří by měli tvořit novou, modernější, sociální demokracii. Nemáte pocit, že vaše návrhy a vaše představa ČSSD, směřuje k něčemu jinému?
Je otázka, jak má vypadat nová sociální demokracie. Je to příliš obecný pojem, abychom si dokázali definovat, kdo splňuje nebo nesplňuje požadavky být novým sociálním demokratem.
A myslíte si, že k tomu máte blíže vy nebo předseda Sobotka?
Vyvíjíme se my, vyvíjí se především společnost, a samozřejmě výzvy, které tady byly před deseti, pěti lety, jsou nahrazeny výzvami novými. Od migrace, přes digitální ekonomiku a další. V tomto se určitě každý měníme, já i Bohuslav Sobotka, protože nás tvarují zkušenosti i další věci. Nedá se definovat, kdo je mladý a kdo starý ve smyslu "nové" ČSSD.
Je ale evidentní, že každý máte nějakou jinou představu u budoucí ČSSD...
Určitě se shodneme na tom základním, na solidaritě s lidmi. Nehledal bych ani tak rozdíly, ale stavěl bych na tom, co je pro ČSSD společné.
To jsou hodně diplomatická slova. Určitě se už nedá říci, že byste patřil do skupiny Bohuslava Sobotky jako kdysi v minulosti...
Já jsem měl vždy svůj názor, nikdy jsem slepě nevykonával pokyny ani Bohuslava Sobotky, ani Michala Haška, ani nikoho jiného. Možná jsem v tomto jeden z těch, kteří si vždy zachovávali svobodnou volbu. Na stranu Bohuslava Sobotky jsem se v minulosti přidal ve chvíli, kdy jeho šance na zvolení předsedou strany byla podstatně menší než Michala Haška. Nerozhoduji se podle toho, co je v které chvíli výhodné. A kdybych se po volbách v roce 2013 rozhodl nic nedělat a mlčet, popřít svůj názor, tak jsem byl ministr vnitra.
Proč jste tehdy podporoval místo pana Haška pana Sobotku?
Vždy jsem měl svůj názor, nikdy jsem slepě nevykonával pokyny ani Bohuslava Sobotky, ani Michala Haška, ani nikoho jiného. Možná jsem v tomto jeden z těch, kteří si vždy zachovávali svobodnou volbu. Na stranu Bohuslava Sobotky jsem se v minulosti přidal ve chvíli, kdy jeho šance na zvolení předsedou strany byla podstatně menší než šance Michala Haška. Nerozhoduji se podle toho, co je v té které chvíli pro mě výhodné. Kdybych se po volbách v roce 2013 rozhodl nic nedělat a mlčet, popřít svůj názor, tak jsem byl ministr vnitra.
Kromě vás vystupuje zřejmě nejvíce kriticky proti Bohuslavu Sobotkovi hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, který svou kritiku týden od týdne víc stupňuje. Řekl byste, že máte k němu názorově blízko, telefonujete si například, setkáváte se?
V posledních dvou či třech letech s ním žádné debaty nevedu. Nedokáži říct, jestli teď k sobě máme nebo nemáme blízko.
Jak často spolu komunikujete?
Přiznám se, že v posledních letech jsme moc debat opravdu nevedli, protože on se věnoval regionální politice a já celostátní.
Nedomlouváte se nějak vzájemně na dalším postupu? Třeba, že vy byste kandidoval na předsedu a on na místopředsedu, nebo naopak?
Určitě společně nepostupujeme. Chci se s ním ale potkat. Myslím, že je potřeba, abychom si řekli, jak každý z nás vidí budoucnost sociální demokracie. Rozhodně to ale není tak, že bychom se teď na něčem domlouvali. Byť chápu, že to tak může vypadat.
On tvrdí, že ČSSD zažívá volný pád a on ve vedení strany žádnou dynamiku nevidí. Navrhuje také, aby ČSSD měla jednoho člověka jako předsedu strany a druhého jako premiéra. Souhlasíte s těmito jeho návrhy?
Řekl bych, že poté, co jsem se po letošních volbách ozval já i Jiří Zimola, tak předseda stany i první místopředseda Milan Chovanec začínají přicházet s návrhy, takže nějaké dynamiky se vedení nyní dostává. A pokud jde o oddělení funkcí předsedy a premiéra, nejsem si jistý, zda by to bylo dobré řešení pro současnou situaci ČSSD. Vyloučit se to nedá. V tuto chvíli by bylo složité vysvětlit voličům, že někdo je premiérem a někdo jiný předsedou ČSSD a kandidátem na premiéra. Možné by to bylo, kdyby to podporoval současný předseda a premiér. Obávám se, že rozdělit tyto funkce pod tlakem by mohlo přinést více škody než užitku.
Musíme oslovit mladé, ale ne voliče pirátů
Proč jste přesvědčený, že vaše cesta k tradičním voličům má větší šanci na úspěch? Kdyby se ČSSD tak neupínala k prezidentu Zemanovi a k tradičním voličům, neměla by větší šanci?
ČSSD určitě novou skupinu lidí oslovila. Je ale otázkou, jestli tato skupina skutečně přišla ČSSD volit. Pro můj názor jasně mluví zkušenosti a čísla z minulosti. V posledních letech jsme se programově rozkročili a získali jsme méně voličů. Proto se snažím o to, abychom neztráceli voliče, kteří nám zajišťovali třicetiprocentní podporu.
To neznamená, že bychom neměli oslovovat další skupiny a přicházet s dalšími tématy. Chci, abychom oslovili i mladé lidi, ale ne voliče pirátů, kteří jsou například pro legalizaci drog. To není něco, co by ČSSD měla podporovat.
Často mluvíte o tom, že by se ČSSD měla vrátit k tématu zdanění církevních restitucí nebo k více „vyváženému“ názoru na dění mezi Ukrajinou a Ruskem...
Abychom dokázali ČSSD léčit jako nemocného pacienta, musíme stanovit správnou diagnózu. Musíme pojmenovat chyby. Některé jsou nevratné, jako chyby při mediální prezentaci reorganizace policie, jiné se dle mého názoru ještě napravit dají. To je podle mě otázka revize církevních restitucí.
Není možné, abychom lidovcům, kteří nám v posledním měsíci dávají jednu ránu za druhou, pořád nastavovali druhou tvář. Zdanění církevních restitucí bychom měli prosadit. Nikoliv natruc lidovcům, ale protože je to věc potřebná a má podporu veřejnosti. ČSSD by neměla brát takové ohledy na koaliční partnery, když ti se chovají přesně naopak a žádné ohledy na nás neberou.
Jiní členové ČSSD, včetně lidí z vedení, ale argumentují, že ČSSD dělala maximum proti církevním restitucím a teď už je zbytečné cokoliv dělat. Zvlášť když vás omezuje i koaliční smlouva.
Ten argument, že jsme udělali maximum a skutečně jsme nasadili veškeré prostředky, abychom schválení zákona v podobě, jaké byl přijat, zabránili, je určitě pravdivý. Na druhou stranu to neznamená, že se nemohou udělat alespoň částečné úpravy restitucí formou zdanění. Touto cestou můžeme jít.
Jsou důležitější věci než azyl nebo restituce
Liberálnější voliči přivítali příklon předsedy strany k liberálnějším postojům, a teď zklamaně pozorují změnu. Jak vnímáte nevoli této části společnosti?
Často jsem se setkával s výrokem: Líbí se mi názory vašeho předsedy, ale volit ČSSD nikdy nebudu. Měli bychom oslovovat ty, kteří půjdou skutečně volit ČSSD, a ne ty, kteří volí TOP 09 a zelené a jen sympatizují s postoji některých politiků ČSSD. Ti žádné hlasy na hromádku pro ČSSD nepřidají. Mým cílem je, aby se ČSSD mohla opřít o voliče, kteří se nakonec rozhodnou jít k volbám.
Nevedou ale útoky na církevní restituce nebo na azylovou politiku k tomu, že ve společnosti roste jen napětí až nenávist?
Pokud předkládám jakýkoliv návrh, předkládám ho z přesvědčení o jeho užitečnosti, nikoliv proto, že je populární. Myslím, že napětí nepřinesou mé návrhy, ale to, že před některými problémy budeme zavírat oči a nenabídneme řešení.
Sociální demokracie se samozřejmě musí zabývat i důležitějšími věcmi, než je právo na azyl nebo církevní restituce. Nemohou být našimi vlajkovými loďmi do příštích voleb.
A co by to mělo být?
Když bylo v roce 2014 první vnitrostranické referendum v ČSSD, navrhoval jsem mimo jiné, abychom rozhodli, jestli chceme nebo nechceme danit velké monopolní, energetické či finanční korporace. Bohuslav Sobotka k mému překvapení tuto otázku do referenda odmítl zařadit. Jsem rád, že nakonec se ČSSD bude zdaněním zabývat. ČSSD by měla zabránit vyvážení peněz z České republiky. Proto bychom měli například podpořit výrazné daňové odpisy do investic vytvářejících kvalifikovaná pracovní místa. Ta se totiž hůře přesunují do dalších zemí.
Nevíme, co se s migrační vlnou stane příští rok
Vy jste nyní přišel s novelou Ústavy a dalšími změnami na zpřísnění azylového zákona, které jistě mnozí členové a nečlenové ČSSD uvítají. Potřebuje ale naše země něco takového? A neděláte to právě kvůli zvýšení své popularity?
Rozhodně to proto nedělám. Usiluji o to, abychom možné problémy s udělováním azylu řešili ještě předtím, než nastanou v takové šíři, že je nebudeme schopni zvládnout. Změna zákona trvá přinejmenším několik měsíců, a my nevíme, co se stane s migrační vlnou na jaře, v létě příštího roku.
Ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by bylo nutné azylový zákon měnit...
Nikdo ale neví, co se stane, když by Německo začalo chránit hranice tak, jako jsme je začali velmi správně chránit my minulé léto.
Ale neobešli bychom se bez takového návrhu?
Můj návrh neříká nic jiného než to, že dodržíme naše mezinárodní závazky. Nicméně ubráníme se tomu, aby se zhroutil náš soudní systém, pokud by počet žadatelů stoupl například na patnáct tisíc. Také zajistíme, aby tento systém nebyl zneužívaný těmi, kteří žádné právo na azyl nemají, ale jen se snaží našeho nedokonalého systému zneužít.
Ve vaší straně vyvolal návrh kritiku některých předních členů, včetně samotného předsedy Sobotky. Co teď s návrhem uděláte?
Návrh je legislativně připraven. S ohledem na stanovisko pana premiéra tento návrh ale zatím nevložím do elektronického systému sněmovny, čímž by se z něj stal návrh zákona. Věřím, že přesvědčím delegáty sjezdu, případně vedení ČSSD, které vzejde ze sjezdu, o potřebnosti tohoto opatření, které není v rozporu se solidaritou ani mezinárodními závazky.
Ale možnost, že tady bude mnohem více azylantů, které bychom případně nezvládali, je jen hypotetická...
Určitě to je hypotetické. Ale v Maďarsku nebo Rakousku si také před třemi lety nedokázali představit, co je čeká, a dnes čelí realitě. A v Německu vidíme, jak se den ode dne zpřísňují azylové zákony. Myslím, že by Němci byli rádi, kdyby byli na takovou situaci připraveni. Nevidím důvod, proč bychom se neměli připravit my.
Není však toto přesně jeden z těch bodů, u kterého víte, že získáte u delegátů sjezdu podporu, a tím zvýšíte například šance být předsedou nebo místopředsedou, pokud byste kandidoval?
Nevím, co budou a nebudou delegáti sjezdu podporovat. Pro mě je podstatné, abych navrhoval věci, které dokážu věrohodně obhájit. A tento návrh k nim patří. Ale samozřejmě cokoliv nyní navrhnu, bude posuzováno s podezřením, že si chci naklonit členy a delegáty sjezdu ČSSD. To bych ale musel až do sjezdu mlčet, a to rozhodně nehodlám.
A co chystáte dalšího?
Chystám další návrhy, které si nechávám pod pokličkou.
Jeden příklad?
Chci navrhnout, abychom zpřísnili postih těch, kteří pravidelně užívají drogy a současně řídí motorová vozidla. Doufám, že alespoň toto je věc, na které bychom se mohli shodnout. Tento návrh je v podstatě hotov, do měsíce bych ho chtěl předložit.
Zeman je dobrý prezident
Vy jste dlouhodobě příznivcem nynějšího prezidenta Miloše Zemana. Vítáte množící se názory ve vedení ČSSD, že by strana měla najít k prezidentovi cestu a podpořit ho, pokud bude kandidovat?
Z mého pohledu je důležité, aby se ČSSD chovala k prezidentovi korektně. To znamená neurážet ho a současně mu nenadbíhat ve všem, co vyřkne. Tento postoj zastávám celou dobu. Nechci hodnotit postoje jednotlivých členů vedení ČSSD ani to, kdo a jak dospěl či nedospěl ke změně názoru. Pokud jde o podporu ČSSD Miloši Zemanovi na prezidenta, je to předčasné. Měli bychom počkat, jestli bude kandidovat. Teprve potom bychom měli zhodnotit, jestli má ČSSD na to, aby postavila vlastního kandidáta, či zda je vůbec správné protikandidáta stávajícímu prezidentovi stavět.
Není ale Miloš Zeman spíše prezident, který společnost štěpí, přináší do ní napětí, přispívá k řadě konfliktních situací? Nemyslíte si, že by byl dobrý jiný kandidát, který by občany více spojoval?
Miloš Zeman je silná osobnost. Vždycky patřil a bude patřit k těm, kteří budí emoce. Ať pozitivní, nebo negativní. To, že jsme zavedli volbu prezidenta občany, znamená, že jsme se do určité míry vzdali prezidentů, kteří nikomu nevadí a jsou nad věcí. Přímá volba může generovat kandidáty, kteří polarizují společnost, protože jinak by v přímé volbě neuspěli.
Ale prospívá takový prezident zemi a svým občanům?
I když ne všechny názory a činy Miloše Zemana mě přivedly k nadšení, nemyslím si, že je to člověk, který by stál o konflikt ve společnosti. Po zhodnocení všech pro a proti jej považuji za dobrého prezidenta.