Šéfem Senátu se stal opět Štěch z ČSSD. Prohlášení k Číně jeho pozici nakonec neohrozilo

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 16. 11. 2016 11:53
Bývalý šéf odborářů Milan Štěch si i udržel místo předsedy Senátu, který se ve středu dopoledne poprvé sešel ve novém složení. Štěchovi sice hrozilo, že jej senátoři nezvolí, ale nakonec se většina nechala slyšet, že mu nadále důvěřují. Přesto nedostal hlas zdaleka všech členů horní parlamentní komory, proti byli zejména někteří nezávislí senátoři a zástupci KDU-ČSL.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Senát povede i v dalším funkčním období sociální demokrat Milan Štěch. V tajné volbě jej podpořilo 54 ze 78 hlasujících senátorů. Mezi místopředsedy už ale nebude známý sociální demokrat Zdeněk Škromach, který svůj mandát neobhájil. Naopak novým místopředsedou se stane další známý senátor, Jaroslav Kubera z ODS.   

"Doufám, že vás, kteří jste mi v tuto chvíli hlas nedali z jakýchkoli důvodů, přesvědčím, že moje práce bude ve prospěch tohoto Senátu," řekl po zvolení staronový předseda horní komory.

Štěch získal výraznou podporu, přestože jeho znovuzvolení Štěcha odmítali mimo jiné lidovci a starostové, a to kvůli jeho podpisu pod říjnovým pročínským prohlášením.

"Bude-li navržen Milan Štěch na předsedu Senátu, od našich členů hlas nezíská," avizoval předseda senátního klubu KDU-ČSL Petr Šilar, kterého podpořil i šéf klubu Starostů a nezávislých Jan Horník. "Důvodem je jeho vstřícné až servilní prohlášení vůči Číně kvůli přijetí tibetského dalajlámy, které jako jeden ze čtyř nejvyšších ústavních činitelů podpořil," uvedl Horník.

Tomu se nelíbilo především tom, že si Štěch nadále za prohlášením stojí a nepřipustil žádné pochopení pro kritiky prohlášení. "Očekával jsem, že na základě reakce veřejnosti a velké části politického spektra dojde k určité sebereflexi signatářů prohlášení nebo alespoň pana předsedy Štěcha," vysvětlil Horník. 

Další významné kluby ale za Štěchem stály, ať už jde o sociální demokraty, nebo i ODS. Předseda jejich klubu Jaroslav Kubera se odvolal na dřívější dohodu, že předsedou bude zástupce nejsilnější frakce – a ČSSD jako nejsilnější nominovala Štěcha.

"Dohody se mají ctít. My tu dohodu budeme respektovat," uvedl Kubera s tím, že ODS ji dodržovala od vzniku Senátu. Kluby KDU-ČSL a Starostů by si podle něj měly uvědomit, že by jim nebylo příjemné, pokud by jim někdo diktoval, koho mají nominovat.   

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy