Praha - Cizinecká policie řeší na pražském letišti spory mezi taxikáři a řidiči společnosti Uber, sdělila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Před budovou letiště se v pátek odpoledne sešlo zhruba 50 taxikářů, kteří na přijíždějící auta konkurence lepí nálepky, že jde o nelegální transport.
Podle Rendlové se situace obešla bez vážných incidentů, nikoho policisté nemuseli předvést na služebnu.
Na letišti se odpoledne sešlo několik desítek taxikářů, kteří tvrdí, že řidiči konkurenční společnosti porušují zákony. Proto na některá auta lepili samolepky, které upozorňovaly na to, že jde o nelegální činnost. Na situaci dohlížela policie.
Policie podle Rendlové na dnešní akci pohlíží tak, že taxikáři chtějí v médiích zviditelnit svoje názory proti službě Uber. "Zajišťovali jsme veřejný pořádek, aby nikdo nikoho nenapadal a aby auta mohla na letiště přijíždět a odjíždět. Nikdo nikomu neublížil" popsala situaci Rendlová. Dodala, že nenastaly žádné fyzické konflikty a taxikáři se projevovali spíše verbálně. U několika lidí si policisté také opsali údaje o jejich totožnosti. Taxikáři by v dalším protestu mohli pokračovat v pondělí.
Řidičům taxi zejména vadí to, že za Uber jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Často také nemají vozidla označená názvem provozovatele a svítilnou s nápisem.
Chování taxikářů však odsoudila pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). "To, co dělají taxikáři na Letišti Václava Havla, je ostudné a hodně to vypovídá o jejich inteligenci. Celá záležitost kolem Uberu už ale měla být dávno vyřešena vhodnou legislativou, která by stanovila jasná pravidla. To nemůže udělat Praha. My Uber nemůžeme zakázat ani jakkoliv regulovat. Apeluji na příslušná ministerstva, aby přestala strkat hlavu do písku a k celému problému se postavila čelem, protože jinak se to bude stále stupňovat," komentovala dění na letišti.
Služba Uber je alternativou taxi. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Klient pak zaplatí za čas strávený na cestě a ujeté kilometry. Řidiči společnosti jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci. Vydělávají si jízdou ve vlastním autě. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale nabízí spolujízdu v rámci takzvané sdílené ekonomiky.
Společnost Uber v první polovině letošního roku v hlavním městě přepravila o 340 procent více lidí než ve stejném období loni, konkrétní počet uskutečněných jízd nechce sdělit. Uber v Česku působí tři roky, nyní ale pouze v Praze. Původně fungoval i v Brně, kvůli soudům však přerušil činnost. Spory má firma i s pražským magistrátem, podle něhož řidiči Uber porušují zákon.