Taxify se u soudu bránila zejména argumentem, že není taxislužbou, nýbrž pouze provozovatelem mobilní aplikace, skrze kterou se vzájemně propojují řidiči a cestující. Pasovala se tak do role vývojáře, který za využití aplikace nenese odpovědnost. Tyto argumenty však soudkyně Zuzana Čížková nepřijala a ztotožnila se s argumentací soudu v Barceloně, který řešil obdobný spor se společností Uber.
"Primární účel služby aplikace je zprostředkování přepravy, nikoliv, jak se domnívá žalovaný, zprostředkování kontaktu mezi řidičem a jednotlivými cestujícími, a proto nelze tuto činnost považovat za službu informační společnosti," uvedla soudkyně Čížková a dodala, že nebýt aplikace Taxify, řidiči by se se zákazníky nikdy vzájemně nespojili.
"Řidiči jezdící pro žalovaného nevykonávají vlastní podnikatelskou činnost, jež by mohla existovat nezávisle na této platformě, ba naopak tato činnost je na mobilní aplikaci žalovaného zcela závislá a jen díky ní může existovat," poznamenala soudkyně.
Soud neuznal ani tvrzení Taxify, že je služba spolujízdou, s odkazem na to, že spolujízda spočívá ve sdílení společné cesty, kterou určuje řidič a nikoliv spolujezdec, který navíc platí jen část nákladů vynaložených řidičem.
Taxify podle soudkyně musí dodržovat všechny podmínky jako každý jiný přepravce. Společnosti vytýkala například to, že její řidiči nemají potřebná oprávnění a licence, jejich vozy nejsou označeny svítilnou, zapsané v evidenci magistrátu či vybavené taxametrem.
Společnost Taxify se má nicméně v plánu odvolat. "S rozsudkem spokojeni nejsme, ale šlo o prvoinstanční rozhodnutí. Osobně si myslím, že kvůli složitosti této věci se dostaneme minimálně k Nejvyššímu soudu," uvedl advokát Taxify Matěj Krupa s tím, že společnost bude v Praze působit i nadále. Nesouhlasil zejména s tím, že soudkyně firmu několikrát přirovnala k Uberu.
"Soud v podstatě poskytl právní ochranu nároku taxikářské lobby, která nereflektuje vývoj v moderních technologiích, který tady nastal v poslední době. Přirovnal bych to k rozbíjení strojů za dob průmyslové revoluce," řekl Krupa. Taxikáři a teď i soud se podle něj snaží zachovat určitý status quo, který na trhu poskytování městské dopravy dlouhodobě trvá. "Myslíme si, že naše služba je natolik pokroková, že není možné dál lpět na starých pořádcích," dodal Krupa.
Taxify se v posledních letech daří růst a mohla si letos dovolit dříve nevídaný krok - expanzi do regionů. Nově tak řidiči začali zákazníky rozvážet ve jménu Taxify i v Plzni, Olomouci, Českých Budějovicích a Ostravě. Ani to si však někteří taxikáři nedali líbit a na rozdíl od svých kolegů, kteří pravidelně protestují v ulicích, se věc rozhodli řešit právní cestou. K soudu podali žádost o předběžné opatření, které mělo expanzi Taxify zastavit.
Nakonec jim první říjnový den soudce vyhověl a amatérskou přepravu zakázal. Jenže jen v regionech. V Praze, na nejdůležitějším trhu, podniká Taxify v nezměněné podobě dál − nehledě na ústupky Uberu i na protesty taxikářů. Na předběžná opatření je tu už pozdě.
Navíc ani v regionech Taxify rozhodnutí soudu nerespektuje. Dva měsíce od vydání předběžného rozhodnutí tam jeho řidiči vozí klienty dál. Firma totiž tvrdí, že taxislužbu nezprostředkovává, a tudíž jí soud neměl co zakázat.
"Jsme přesvědčeni, že žádnou z činností, kterých by se měla služba Taxify na základě předběžného opatření zdržet, společnost neprovozuje, a tudíž je toto soudní rozhodnutí nesplnitelné a nevykonatelné," uvedl Jan Novosad, mluvčí Taxify. Za maření úředního rozhodnutí přitom hrozí firmě podle advokáta Jaroslava Ortmana statisícové pokuty a v krajním případě i exekuce včetně obstavení účtu.
Podle advokáta Marka Hejduka, který ve sporu zastupoval taxikáře, už exekutor uložil Taxify za nedodržování předběžného opatření dvě pokuty celkem v hodnotě 590 tisíc korun. Také vůči zahájení exekučního řízení se společnost Taxify odvolala.