Tatraktor, nový hit z Kopřivnice? Silnější a rychlejší

Radek Pecák Radek Pecák
3. 2. 2014 14:40
Agrotahač už má dealera, výroba stroje začne ve druhém pololetí
Foto: Tatra

Kopřivnice - Silnější a rychlejší než běžný traktor má být chystaná novinka z kopřivnické automobilky Tatra. Pod oficiálním názvem Tatra Agrotahač 6x6 bude k vidění na brněnském veletrhu Techagrom na přelomu března a dubna.

Oficiální výroba vozu přezdívaného Tatraktor začne letos ve druhém pololetí.

Stroj vychází z tradiční koncepce nákladních aut značky Tatra. Má tedy centrální nosnou rouru a na ní upevněné výkyvné polonápravy, všechny vzduchově odpružené. Oproti modelu Phoenix, který byl technickým základem, má zkrácený rozvor na 304 centimetrů a navíc řiditelnou zadní nápravu až do rychlosti 40 kilometrů v hodině.

Agrotahač je homologovaný jako traktor. V porovnání s ním se však pohybuje vyšší rychlostí jak v terénu, tak i na silnici. Jeho výhodou je také menší zatěžování orné půdy. Pohání jej motor Paccar Mx s výkonem 340 kW.

Kopřivnickou automobilku od března 2013 vlastní podnikatelé Jaroslav Strnad a René Matera. Jejich akciová společnost Tatra Trucks získala podnik v dražbě kvůli nesplácení dluhů.

Hlásí se první dealeři

Na prodej Tatraktoru se bude specializovat firma P&L Biskupice, která sídlí u Luhačovic na Zlínsku. Mezi tuzemské dealery nákladních automobilů Tatra přibyla v lednu, jinak se už dvacet let specializuje na obchod se zemědělskou technikou.

Agrotahač mají nabízet také někteří další tuzemští dealeři Tatry, například Serviscentrum Vysočina.

"Ne všichni dealeři ale mají o tento produkt zájem, protože jejich zákazníci pocházejí ze zcela jiných odvětví, než je zemědělství, případně lesnictví," vysvětluje mluvčí Tatry Andrej Čírtek. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 4 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy