Takto komunisté špehovali nevinné. Unikátní kniha je tu

Pavel Baroch
14. 5. 2009 12:36
Vychází publikace s názvem Praha objektivem tajné policie. Autoři ji právě představují na knižním veletrhu
Karel Širhal, jak ho zvěčnila StB před prodejnou Ovoce-zelenina v pražské ulici V cibulkách 30. ledna 1985 ve čtvrt na čtyři
Karel Širhal, jak ho zvěčnila StB před prodejnou Ovoce-zelenina v pražské ulici V cibulkách 30. ledna 1985 ve čtvrt na čtyři | Foto: Praha objektivem tajné policie

Praha - Kromě známých disidentů sledovala StB před listopadem 1989 také stovky zcela neznámých osob.

Část z nich se objeví v unikátní knize Praha objektivem tajné policie, kterou dnes na veletrhu Svět knihy představí Ústav pro studium totalitních režimů spolu s Archivem bezpečnostních složek.

"Agenti Státní bezpečnosti sledovali významné osoby, disidenty, církevní hodnostáře, ale také lidi, kteří jsou z dnešního pohledu neznámí," řekl Aktuálně.cz mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl.

"U mnohých z nich ani nevíme, proč je komunistická tajná policie sledovala. A vlastně ani nevíme, jestli to vůbec někdy zjistíme," dodal Reichl, podle něhož StB spoustu dokumentů například skartovala.

Kniha je poskládána ze snímků StB, která je pořídila v hlavním městě v 70. a 80. letech minulého století. Kromě sledovaných osob příslušníci tajné policie zároveň specifickým způsobem zachytili i podobu Prahy v této době.

Poznali jste se na fotce? Přihlaste se

Na dnešní prezentaci knihy se představí i lidé, kteří se na snímcích StB objevili. Mezi hosty budou i "neznámí" lidé, které tajná policie vyfotografovala.

Mluvčí Jiří Reichl uvedl, že ústav uvítá, pokud se mu ozvou lidé, kteří na fotografiích poznají sebe nebo svého příbuzného či známého. O spoustě tváří na historických snímcích totiž ústav prakticky nic neví.

"Kdyby se někdo poznal, ať se přihlásí," vyzval veřejnost mluvčí Reichl. Lidé mohou psát na email [email protected].

Ústav pro studium totalitních režimů už první výtisky knihy, kterou vydává v českém a anglickém jazyce, představil na stejnojmenné výstavě v Bruselu, jejíž součástí je i videozáznam ze sledování exilového spisovatele Pavla Kohouta ze 17. listopadu 1982, kdy přiletěl do Prahy a okamžitě byl pod dohledem kamer StB.

 

Právě se děje

Další zprávy