Praha - Dodnes se o něm ví jen to, že je to muž, před deseti lety byl ženatý a středního věku. Během pár okamžiků se mu život změnil k nepoznání, na účtu mu od společnosti Sazka přistálo téměř 113 milionů korun. Přesně před deseti lety trefil nejvyšší výhru, kterou jednotlivec kdy v Česku v loterii vyhrál.
Sazka totožnost výherců musí tajit, přikazuje jí to zákon. Pokud někdo tuto středu získá takzvaný superjackpot, v němž je zhruba 356 milionů korun, také o něm se dozvíme nejvýše jen to, v jakém kraji vsadil.
"V Sazce znají identitu výherců vysokých částek pouze dva zaměstnanci. Generální ředitel mezi nimi není," řekl Aktuálně.cz mluvčí Sazky Václav Jalovecký.
Nešťastný milionář z Čelákovic
Jen dvakrát v historii jsme se o novopečených milionářích dozvěděli víc. V roce 2011, kdy vrcholil finanční pád staré Sazky, neměl její tehdejší šéf Aleš Hušák na to, aby vyplatil 103 milionů za uhádnutou šestici čísel 6,13,23,25,37,42.
Ministerstvo financí začalo řízení, v němž Sazce reálně hrozilo odnětí licence. Kvůli těmto potížím se smazala - částečně - anonymita výherce. Byl jím mladý pár z jihu Čech, který nakonec své peníze dostal ve splátkách. Každé pondělí mu na konto přistálo několik milionů, tak to šlo několik týdnů.
Jediný skutečně známý výherce velké částky - šlo o 3,3 milionu korun - se odhalil sám. Nešťastník z Čelákovic u Prahy přihlásil svou výhru jako pohledávku za zkrachovalou Sazkou a do insolvenčního rejstříku nadiktoval své jméno i adresu, ačkoliv nemusel. Jeho příbuzná pak volala do redakce Aktuálně.cz a požádala, aby jméno z článku zmizelo (proto v něm dnes najdete jen iniciály M.Ch.).
Velké výhry se vyzvedávají v centrále Sazky v Praze - Vysočanech. "99 procent výherců volá předem na naše call centrum a domlouvá si termín, kdy si pro peníze přijdou," uvedl mluvčí Sazky Jalovecký. Mohou dostat zálohu až 350 tisíc korun, miliony na účty pak dorazí do dvou měsíců.
Na co je jackpot? Abyste sázeli víc
Jackpot (případně superjackpot) je hlavně marketingový nástroj. Pro Sazku i jiné loterijní firmy slouží jako lákadlo, aby lidé víc utráceli. Po pádu Sazky to bylo první, co insolvenční správce obnovil. Tehdy v červnu 2011 se hrálo o 38 milionů korun a zbídačená Sazka začala s penězi příštích nových majitelů svůj nový život.
Stejně jako "slevy" nebo "výprodej" v obchodech už ale vidina mnohamilionových výher nezabírá tolik jako třeba za Hušákových časů. Lidé si už na jackpoty zvykli jako na samozřejmost.
Abyste například měli teoretickou šanci vyhrát ve středu 356 milionů, musíte vsadit nejméně 170 korun (plnou sázenku i doplňkovou hru).
Mnoho lidí si myslí, že stačí vsadit sloupeček za 16 korun, ale tak to není - v tom případě nejvyšší možná výhra činí ve středu "jen" 27 milionů v prvním tahu, nebo dokonce 5,9 milionu v druhém tahu.
Sportka je číselná hra, v níž výsledek určuje náhoda. Žádné zaručené rozpisy neexistují, i když jste se s nimi možná setkali.
Poctivé rady, jaká čísla sázet, vycházejí proto jen ze zákonitostí statistiky. "Nesázejte data narození," radil kdysi například Aleš Hušák.
Důvod je zřejmý: když už vyhrajete, je při sázení dat narození větší pravděpodobnost, že se budete s někým dělit, protože takto podobně sází hodně lidí. A také nesázejte kombinaci 1,2,3,4,5,6 - nejen proto, že ještě nikdy nepadla, ale objevuje se na tiketech docela často - opět byste se o výhru dělili.
Mimochodem: jak nedávno připomněla agentura ČTK, pravděpodobnost výhry superjackpotu je menší, než že se vám narodí paterčata.