Praha - Hrozba, že firma spravující strategické zásoby benzínu a nafty přijde o miliardy, je podle nejnovějších zjištění české policie reálnější, než se zdálo.
Obavy o osud státních peněz ve společnosti Čepro jsou natolik silné, že už dokonce vyústily v utajovanou schůzku u premiéra.
S premiérem Mirkem Topolánkem jednali o firmě v minulých dnech ministři vnitra Ivan Langer a spravedlnosti Jiří Pospíšil. Cíl schůzky byl podle zjištění Aktuálně.cz jediný: zabránit vytunelování společnosti, která mimo jiné ochraňuje státní hmotné rezervy.
Soud o vymyšlené miliardy
"Ministři dostali zprávy bezpečnostních složek, podle nichž je velmi pravděpodobné, že Čepro u soudu prohraje první kola sporu o platnost fiktivních pohledávky. Pak má přijít na řadu exekuce. Vzhledem k tomu, že soudní verdikt nebude mít odkladný účinek, odvolání k vyšším instancím budou k ničemu a miliardy na účtech Čepra zůstanou v podstatě bez ochrany," popsal pro Aktuálně.cz jeden z účastníků rozhovorů o záchraně Čepra.
Státní úřady včetně policie a státního zastupitelství stojí od počátku na straně Čepra. Pohledávka je totiž podle nich vymyšlená.
Ohrožení státní firmy pramení z letitých tahanic o platnost pohledávek, s nimiž roky operuje uprchlík Radovan Krejčíř a jeho spolupracovníci. Spor, který už před čtyřmi lety vyústil v pokus vyvést z účtů firmy 2,5 miliardy a Krejčíř byl už kvůli němu obviněn, znovu ožil před pár dny.
Případ řeší vedení soudu
Soudce David Hovorka, který svým rozhodováním umožnil už původní exekuci, nyní v rekordně krátkém čase posvětil postoupení jedné z pohledávek na nového majitele a spor tak mohl znovu odstartovat.
Čtěte více: Jak měly z Čepra zmizet miliardy? |
Právě Hovorka má podle policejních analýz určených ministrovi vnitra nyní rozhodnout, že pohledávka platí a Čepro za ni musí zaplatit. On sám nechce svá rozhodnutí předem prozrazovat, ani o svých dosavadních verdiktech jakkoli veřejně polemizovat. "Komentovat vlastní rozhodnutí do tisku nechci," prohlásil Hovorka.
Případ už nicméně začali sledovat jeho nadřízení z Městského soudu v Praze, hodnotit jej ale veřejně odmítají. Mimo jiné i proto, že právníci Čepra se oficiální cestou snaží docílit toho, aby byl soudci Hovorkovi případ odejmut pro podjatost. Zdrženlivý je proto i ministr spravedlnosti Pospíšil.
"Na kauzu se v rámci své působnosti zaměří předseda soudu, neboť obdržel oficiální stížnost. Ministerstvu nepřísluší danou kauzu hodnotit, neb nemá k dispozici soudní spis," uvedl ministr.
Čtěte více: O roli soudce Hovorky v útocích na Čepro
Kromě pátrání po osudu pohledávek, bezpečnostní složky shromažďují informace, kdo je vlastně nyní jejich skutečným majitelem. Jinak řečeno: Kdo teď na Čepro útočí.
Krejčíř nebo jeho komplicové?
Deník Aktuálně.cz již informoval, že oficiálně pohledávku drží společnost Global Licence and Services Establishment, která sídlí v Lichtenštejnském knížectví. Jde však jen o krycí firmu, jejíž zástupci jsou spojeni buď přímo s Krejčířem nebo jeho spolupracovníky, kteří po podnikatelově útěku do zahraničí zůstali v republice.
Nejnovější zjištění Aktuálně.cz ukazují, že u zrodu lichtenštejnské firmy skutečně stál Radovan Krejčíř. Zakládal ji totiž pro něj jeho tehdejší blízký spolupracovník Jakub Konečný, který později beze stopy zmizel (jednou z vyšetřovacích verzí je i ta, že za tím stojí právě Krejčíř).
Nepřehlédněte: Režíruje další atak na Čepro uprchlík Krejčíř? |
Podle kriminalistů to ale neznamená, že nynější spor o pohledávky je opět v režii Krejčíře. "Formální jednatelka společnosti Global Licence and Services Establishment byla v úzkém obchodním kontaktu s dalšími lidmi v Česku kolem firmy Tukový průmysl. Myslíme si, že tentokrát to nejde přímo od Krejčíře," uvedl jeden z detektivů.