Praha - Do války o českou justici, v níž aktuálně proti sobě stojí lidé kolem vrchního žalobce Vlastimila Rampuly a tým věrných ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, se ve středu vložili poslanci.
Podle zjištění, která ve středečním vydání publikuje deník Insider, se členové sněmovní komise pro odposlechy začali zabývat okolnostmi, za nichž byly instalovány štěnice v kanceláři klíčového muže celého sporu - Rampulova náměstka Libora Grygárka, který má už roky pod palcem vyšetřování politicky citlivých kauz.
Odposlechy v Grygárkově kanceláři nově řeší i Generální inspekce bezpečnostních sborů, na kterou se podle Insideru obrátil přímo Rampula.
Případ s odposlechem vyšel najevo poté, co Rampula zveřejnil video z noční akce, při níž jeho dočasný nástupce Stanislav Mečl v doprovodu dvou lidí vstupuje do náměstkovy kanceláře. Noční návštěva se odehrála pár hodin poté, co soud vrátil Rampulu zpět do čela pražského vrchního státního zastupitelství.
Kde byl zákon
Poslanci ze sněmovní komise chtějí vědět, zda byly odposlechy legální.
„Požádali jsme dnes příslušné orgány, aby nám sdělily, zda tato věc proběhla v souladu se zákonem," potvrdil Insideru člen komise a bezpečnostní expert ODS Jan Vidím.
Deník přinesl i reakci nově zřízené Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Ano, skutečně prověřujeme, zda tu nedošlo k pochybení," řekla mluvčí inspekce Radka Sandorová a dodala, že jde o čerstvou záležitost.
Koho to položí
Odpověď na otázku, zda byly odposlechy legální, stejně jako zda bylo legální jejich odmontování, je přitom pro spor znesvářených skupin zásadní.
Pokud se ukáže, že šlo o standardní a oficiálně schválenou operaci proti Grygárkovi, je otázka, zda pak může dál zůstat coby podezřelý ve své funkci.
Naopak pokud oficiální povolení chybí, byla by to těžká rána pro Mečla a ve svém důsledku i pro ministra Pospíšila, který je kvůli snaze odvolat Rampulu a spol. pod silným tlakem, upozorňuje Insider.
Nekomentuji, řekl šéf odposlechů
O návštěvě Mečla a jeho doprovodu v Grygárkově kanceláři víme od 24. února, kdy záběry z noční akce zveřejnil Rampula.
Od té doby příběh zahalilo zaryté mlčení Mečla, policie i nejvyššího žalobce Pavla Zemana. Mečl i Zeman pouze shodně opakují, že vše proběhlo v zákonných mantinelech. Důkaz, například ve formě anonymizovaného povolení od soudu či státního zástupce, ale na stůl nepoložili.
Insider oslovil i Tomáše Almera, šéfa speciálního policejního útvaru, který má legální odposlechy na starost, ale ten také odmítl cokoli novinářům říkat. „Nekomentuji to," řekl Insideru.
Informace podle deníku dokonce nemají ani některé úřady, které o to požádaly. Například vedení vrchního soudu, které sídlí ve stejné budově jako Rampula a Grygárek. „Do dnešního dne nám reakce na naši žádost nedorazila," potvrdil mluvčí soudu Jan Fořt.