Zákulisí války žalobců. Tady je návod, jak jí rozumět

Radek Nohl Radek Nohl
29. 2. 2012 6:30
Kdo v justici stojí proti komu a proč. Aktuálně.cz přináší odpovědi na hlavní otázky
Video, které spor ještě více vystupňovalo.
Video, které spor ještě více vystupňovalo. | Foto: ČTK

Praha - Českou justici svazují vnitřní konflikty, které ještě umocňuje otevřený střet nejvlivnějších státních žalobců i samotného ministra. Padají trestní oznámení, kasační stížnosti, žaloby. Hovoří se o zametání zásadních kauz pod koberec. 

Ale o co vlastně jde? Jedna strana bojuje proti druhé, aby udržela vliv nad klíčovými případy, které mají často dopad i do politiky nebo na vlivné osobnosti českého byznysu.

Deník Aktuálně.cz připravil pro lepší orientaci souhrn základních otázek a odpovědí, které popisují přetahovanou vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS), nejvyšším žalobcem Pavlem Zemanem a jeho náměstkem Stanislavem Mečlem.

O co v kauze vůbec jde?

V období, kdy pražské vrchní státní zastupitelství dočasně vedl, to byl právě Stanislav Mečl a nejvyšší žalobce Pavel Zeman, kdo měli všechny klíčové kauzy pod dohledem.

Teď když se do úřadu vrátil Vlastimil Rampula, o němž jeho kritici mluví jako o zametači klíčových případů, je však vyšetření některých kauz podle Zemana nebo protikorupčních organizací ohroženo. Rampula to odmítá a mimo jiné tvrdí, že za doby, kdy je v čele vrchního státního zastupitelství, se podalo nejvíce žalob.

Kdo proti komu bojuje?

Na jedné straně stojí Vlastimil Rampula a jeho náměstek Libor Grygárek. Oba dlouhodobě působí na vrchním státním zastupitelství, které má pod sebou největší kauzy často i s politickým přesahem. Proti nim stojí ministr Jiří Pospíšil a nejvyšší žalobce Pavel Zeman a jeho náměstek Stanislav Mečl.

Byl to právě Pospíšil, který Rampulu loni na podzim odvolal. Na jeho místě ho dočasně vystřídal Mečl. A začal vrchní státní zastupitelství "čistit". Provedl několik auditů hospodaření, které měly dokázat, jak se za Rampuly plýtvalo. Zároveň si přivedl také své lidi. Někteří však poté, co se Rampula vrátil do čela úřadu, dostali výpověď.

Když se objevily informace o tom, že je Grygárek v častém kontaktu s lobbistou Romanem Janouškem, vyzval ho Mečl v době, kdy vrchní státní zastupitelství vedl, k rezignaci. Grygárek to odmítl. Zdůvodnil to tím, že nemá důvod končit, když se Pavel Zeman scházel s Romanem Jurečkou, vlivným podnikatelem a blízkým přítelem Jiřího Pospíšila.

Kdo je Vlastimil Rampula?

Vlastimil Rampula dlouhou dobu pracoval na vrchním a nejvyšším státním zastupitelství na odborech, které měly na starosti prošetřování nejzávažnějších kriminálních a korupčních kauz

Při jeho nástupu do čela pražského státního zastupitelství si od něj Pospíšil sliboval, že právě některé z těchto případů dotáhne do konce. Teď je ale podezřelý, že některé kauzy nechával takzvaně u ledu.

Jde přitom třeba o případ Mostecká uhelná (údajné praní špinavých peněz při privatizaci severočeských dolů), zastavil kauzu České pivo, ve které podle podezření policie získala japonská banka Nomura neoprávněně přes sedm miliard korun, údajně zdržoval i vyšetřování nákupu stíhaček Gripen.

Kauzy mají společné to, že mohou souviset s některými politiky nebo významnými osobnostmi českého byznysu. Proto hrozí, že domácí politikou silně otřesou.

Kdo je Stanislav Mečl?

Stejně jako Pospíšil má Mečl vazby na Plzeň. Začínal tu na státním zastupitelství.

Stanislav Mečl a Jiří Pospíšil.
Stanislav Mečl a Jiří Pospíšil. | Foto: ČTK

Od května 2009 se přesunul do Brna, kde působil na odboru závažné hospodářské a finanční kriminality nejvyššího státního zastupitelství.

O rok později se stal klíčovým mužem pro komunikaci s Evropským úřadem boje proti podvodům - OLAF.

V současné době je označován za pravou ruku nejvyššího žalobce Pavla Zemana. Ten z něj nejdříve udělal svého zástupce, poté se s Pospíšilem dohodli na tom, že povede pražské vrchní státní zastupitelství.

Mečl je ale také členem poradního sboru pro boj s korupcí, kterému šéfuje místopředsedkyně vlády Karolína Peake (VV).

Co víme o videu z bezpečnostních kamer?

Záznam, na kterém jde podle Rampuly Mečl se dvěma neznámými osobami do kanceláře náměstka Grygárka, ještě více vyhrotil spor mezi žalobci.

Foto: www.ct24.cz

Podle informací Aktuálně.cz Mečl do místnosti doprovázel dva detektivy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kteří si z kanceláře odnesli odposlech. Díky němu chtěli policisté získat důkaz o tom, že Grygárek vynáší informace z některých kauz.

Rampulova skupina je přesvědčena, že samotný odposlech i jeho montáž a demontáž byly protizákonné: že je tedy nepovolil soud a nešlo o schválenou policejní operaci.

Naopak Zeman a Mečl opakovaně zdůraznili, že to, co proběhlo v Grygárkově kanceláři, bylo zcela v souladu se zákonem. Detaily akce ale odmítli zveřejnit. Oba tvrdí, že se jednalo o utajenou akci a vyzrazením dalších detailů by ohrozili vyšetřování případu.

Proč tlačí na odchod Libora Grygárka?

Bývalý komunistický prokurátor je poslední roky klíčovou osobou, která reprezentuje stát v boji proti korupci a ekonomickému zločinu.

Je to právě náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek, který měl v uplynulých letech většinu těchto nejdůležitějších kauz pod palcem. Buď jeho lidé na práci policistů dohlíželi, nebo měl z titulu své funkce přístup k informacím o vyšetřování.

A byla to právě Grygárkova kancelář, kam policie umístila odposlechové zařízení, které Mečl nechal 17. února policisty odmontovat. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vyšetřuje náměstkovy kontakty, oficiálně kvůli údajnému podezření z vynášení informací.

Kvůli vazbám Grygárka na lobbistu Romana Janouška chtěl Mečl, aby rezignoval. Grygárek to ale odmítl.

Co bude nejvyšší žalobce nyní dělat?

Zeman v současné době čeká na to, co udělá Pospíšil. Ten již v pátek podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Terezy Palečkové podal kasační stížnost. "Budeme ji ještě doplňovat o další důkazy," řekla Aktuálně.cz Palečková.

Zeman stejně jako Pospíšil ale přiznali, že na odvolání Rampuly trvají. "Nemám jakkoli v úmyslu brát návrh zpět," řekl nejvyšší žalobce minulý týden v ČT. Oba také prohlásili, že pokud neskončí Rampula, zřejmě sami opustí své funkce.

Jaká je v kauze role ministra Pospíšila?

Ministr Pospíšil jedná ve shodě s nejvyšším žalobcem Zemanem. Oba trvají na tom, že Rampula musí skončit. "Jsem rád, že jsem se o to alespoň pokusil. I kdyby mě to mělo stát hlavu," řekl Aktuálně.cz Pospíšil poté, co Městský soud v Praze rozhodl, že se Rampula může vrátit zpět. Přesně týden poté podal proti rozhodnutí kasační stížnost.

Problémy na vrchním státním zastupitelství hrají do karet VV, jejichž zástupci komentují situaci zpovzdálí, ale v zákulisí tlačí na odvolání Pospíšila z ministerstva, o které mají sami zájem. Pospíšil situaci ustál. ODS mu dala čas, aby válku žalobců vyřešil. Vše nasvědčuje tomu, že jen odchod Rampuly může spor definitivně vyřešit.

 

Právě se děje

Další zprávy