Unikátní a bez jediného hřebíku. Francouzi sestavili loď podle antických vykopávek

Unikátní a bez jediného hřebíku. Francouzi sestavili loď podle antických vykopávek
Loď má 9,85 metru na délku a 1,88 metru na šířku. "V mnohém mě překvapila, myslel jsem, že bude rychlá a že se bude špatně ovládat, ale bylo to přesně naopak. Manipulaci si osvojíte celkem rychle, je logická, ale loď je poměrně pomalá," vzpomíná Pierre Poveda na první plavby.
Cílem pracovníků bylo při konstrukci lodi postupovat stejně jako jejich předci. Osvojit si jejich metody ale nebylo vždy jednoduché. V první řadě museli například sehnat materiály, které se dříve využívaly. V Provence proto hledali dřevo dubů a borovice halepské.
Od roku 2000 měli vědci plán vytvořit repliku ve skutečné velikosti. Problém nedostatku financí vyřešil až projekt Město evropské kultury, kterým byla Marseille v roce 2013. V rámci něj se mohli pustit do stavby lodi. Kromě týmu archeologů zaměstnali čtyři tesaře a pomáhala jim i řada dobrovolníků a studentů. "Bylo to skvělé, někteří důchodci si projekt tak oblíbili, že chodili pomáhat každý den," vzpomíná Poveda.
Nejstarší francouzské město, přístav Marseille, vzniklo podle legendy svazkem řeckého námořníka Protise a galské princezny Gyptis. Právě řečtí kolonisté připluli v 6. století před naším letopočtem z Malé Asie do zátoky, kde dnes Marseille leží. Vykopávky jejich antických lodí našli francouzští archeologové v roce 1993. "Zjistili jsme, že lodě pocházejí z roku 525 př. n. l. Rozhodli jsme se zaměřit na dvě z nich, nalezené zbytky velké obchodní lodi jsme pojmenovali Protis, zbytky té menší, určené hlavně k rybolovu, Gyptis. Z finančních důvodů jsme si nakonec mohli dovolit repliku jen té menší," vysvětluje Pierre Poveda, jeden z vedoucích tohoto projektu.
Foto: L. Damelet/AMU,CNRS
Magdaléna Rejžková Magdaléna Rejžková
Aktualizováno 20. 5. 2020 11:52
Středozemní moře brázdí neobvyklé plavidlo - replika lodě z 6. století před naším letopočtem, na které rybařili původní obyvatelé nejstaršího francouzského města Marseille. Postavil ji tým vědců z centra podmořské archeologie při univerzitě Aix-Marseille na základě vykopávek dvou řeckých lodí v roce 1993. Pojmenovali ji Gyptis a sklízejí s ní úspěchy na historických přehlídkách.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy