České unikáty z pravěku: ostrý meč, otisk žraloka na kosti, nejstarší studna na světě

ČTK Pavel Mazanec ČTK, Pavel Mazanec
23. 5. 2020 20:17
Vědci tento týden posunuli dataci nejstarší kresby v Česku, která se nachází v Hlavním dómu Kateřinské jeskyně v Moravském krasu. Černé čáry na mohutném kameni jsou podle nich staré 7000 let. Za posledních dvacet let je to pouze jeden z mnoha převratných objevů, které se tuzemským archeologům povedly. Podívejte se na přehled nejvýznamnějších nálezů.
Archeologické vykopávky. Ilustrační foto.
Archeologické vykopávky. Ilustrační foto. | Foto: Česká televize

Říjen 2010 - Unikátní konstrukce na "Pražském hradě pravěku"

Archeologové před deseti lety oznámili objev pravěkých dřevěných konstrukcí na hoře Vladař na Karlovarsku. Byly součástí vodní nádrže, která souvisela s hradištěm na vrcholu hory. Duby, z nichž byly trámy zhotoveny, byly pokáceny zhruba před 2500 lety. 

Konstrukce jsou v místě mokřiny, kde dříve bývala bažina. Právě díky vysoké vlhkosti a jílům se dřevěný systém zachoval. "Takto zachované konstrukce v Čechách nemají obdoby, navíc v takovém množství," řekl vedoucí terénního výzkumu Libor Janíček. Podle analýzy jsou konstrukce datovány mezi roky 777 a 390 před naším letopočtem.

Dřevěné konstrukce vytvářejí jakési komory, které jsou vždy po několika sroubeny dohromady. Většina je vyplněna jílem. Podle Janíčka je pravděpodobné, že se takto stavitelé vyrovnávali s erozí svahu a mokřadem. "Zapuštěné piloty vyplněné jílem mohly sloužit ke zpevnění plochy a jako platforma pro domy. Některé z komor mohly být využity i jako studny," uvedl.

Podle archeologa je možné, že jsou v oblasti stovky takových konstrukcí. "Vladař je něco jako Pražský hrad pravěku. Už nyní je to minimálně objev století v Česku a také evropský unikát. Rovnat se mu může jen několik lokalit v Evropě, jako třeba polská Biskupin, kde kolegové prozkoumali celé dřevěné město," dodal archeolog. 

 

Právě se děje

Další zprávy