Budapešť - Nafoukněte ten největší český festival desetkrát a pořád nebudete na velikosti maďarského Szigetu. Loni týdenní hudební přehlídku navštívilo rekordních 379 tisíc diváků a k podobným číslům bude vzhlížet i letošní ročník. Má proč. Naplno odstartuje ve středu 7. srpna a na jeho pódiích se během několika dní vystřídají taková jména jako Blur, Nick Cave, Franz Ferdinand, David Guetta, Ska-P, Mika, Dizzee Rascal a mnoho dalších.
Festivalů takových rozměrů už v Evropě moc není a kvůli megalomanskému pojetí se Szigetu také s nadsázkou přezdívá východoevropské Glastonbury. Na ostrově Óbuda totiž každé léto vznikne soběstačný systém s mnoha hudebními i mimohudebními atrakcemi.
Letošní ročník je v pořadí už 21. a jako v několika předchozích letech potrvá celý týden - tedy od pondělí 5. do neděle 12. srpna. První dva dny jsou však vykládány jako rozehřívací a globální hvězdy na největší pódium nastoupí už ve středu. Těmi největšími bezesporu budou britští Blur, kteří v Budapešti odehrají své druhé a letošní poslední vystoupení ve východní Evropě.
Vstupenky na festival jsou stále k dispozici. Celých pět dní bez kempování v areálu lze na internetovém portálu Szigetu koupit za 199 euro, v přepočtu tedy za zhruba 5 200 korun. Lístky na jednotlivé dny jsou podstatně levnější, stojí 49 euro, tedy necelých 1 300 korun v přepočtu.
Jeden z mála koncertů Blur
Český návštěvník měl letos jen několik příležitostí, kde jednu z nejslavnějších britpopových kapel vidět. Jednou byl polský festival Open'er v Gdyni, další bude zářijový koncert v Berlíně a právě festival Sziget.
Blur po táhlém reunionu v roce 2008 hrají jen omezený počet koncertů na těch největších akcích. Zatím nepotvrdili, jestli v koncertní šňůře budou pokračovat i příští rok. Začátkem letošního roku vstoupili do studia, aby nahráli dvě nové skladby The Puritan a Under the Westway. V plánu je i celé nové album kapely, ale nejdříve to bude až poté, co frontman Damon Albarn vydá svou sólovou desku. Vyjádřil se tak v rozhovoru pro deník Wall Street Journal.
Sziget ale není festivalem, který by se musel spoléhat na jediné jméno.
Ve středu se představí písničkářský veterán Nick Cave. Ten nedávno dobyl slovenskou Pohodu a na podzim ho čeká i sólové vystoupení ve sportovní hale na pražském Výstavišti, ani v jednom případě však pod sebou nebude mít statisícový dav. Na největším pódiu mu budou přeskakovat němečtí punk rockoví veteráni Die Ärtzte a v brzkých večerních hodinách se tamtéž představí třeba ještě Skunk Anansie.
Jen pro představu, tato londýnská alternativně rocková skupina je headlinerem českého Open Air Festivalu v Panenském Týnci, což je jedna z největších českých hudebních akcí. Na Szigetu na lukrativní čas nemá nárok a s jejím koncertem se bude krýt dění na dalších čtyřech velkých pódiích a mnoha menších.
Následující výčet jmen se jen zdálky pokusí ilustrovat rozsah festivalu: Alex Clare, Regina Spektor, Dizzee Rascal, Ska-P, Biffy Clyro, Enter Shikari, Editors, Mika, Franz Ferdinand, David Guetta, Calexico, Emir Kusturica, Chase & Status, Nero, Nicky Romero, Chris Liebling, Sebastian Ingosso, Flogging Molly, Bat for Lashes, Donots, Michael Kiwanuka, Peter Bjorn & John, Woodkid, Emiliana Torrini, Hadouken!, Parov Stelar, Noisia, The Cribs, Tame Impala, Zaz. O těch všech se v hudebním světě píše velkým písmem a jsou jen částečným výtahem z programu.
Jedna z největších hudebních akcí v Evropě
Megalomanská přehlídka zvaná Sziget se snaží uspokojit všechny, ale příznivci konkrétních žánrů si na něm na své asi nepřijdou. Rozštěpení dramaturgie se sice snaží pokrýt všechny oblasti populární hudby, ať už jde o rock, písničkáře, nebo taneční elektroniku, ale jednotlivé scény nejsou striktně oddělené a podobně jako v hudbě 21. století, různé hudební světy se na nich prolínají.
Hlavní je zasvěcená pop-rocku, ale patří na ní třeba i grimeový veterán Dizzee Rascall. Ten od garážových beatů a evropského hip hopového undergroundu v minulých letech přesunul na velká pódia. Loni se krátce mihnul mimo jiné na zahajovacím ceremoniálu Olympijských her v Londýně. Britská média jako Guardian nebo BBC ho pak označují za jedno z nejžhavějších jmen, které letos můžete spatřit na festivalových pódiích.
Pravděpodobně nejzajímavější hudební program, pokud neholdujete starým elektronických žánrům jako house či trance - pak je pro vás ideální rozsáhlá Party Arena, nabízí obrovský stan pojmenovaný A38 s alternativněji laděnou hudbou.
Zaměření odpovídá už název stage. A38 byla ukrajinská přepravní loď, která před deseti lety v Budapešti zahájila nový život jako kulturní klub. Stala se významným místem pro tamní hudební dění a často bývá označovaná jako jeden z nejvíc „cool" klubů v celé Evropě.
Podobné přívlastky se týkají i mnoha jmen, která na A38 Stage vystoupí. Michael Kiwanuka byl v anketě BBC Sound of 2012 zvolen za nejzajímavější jméno pro uplynulý rok. Na popularitě vlny britského soulu se sice nesvezl a předpověď toho, že z něj bude Adele v kalhotách, sice nenaplnil, ale citlivý studiový debut Home Again nabídl množství citlivých písniček se schopností předat emoce.
O to samé se teď pokusí celý Sziget festival. Se stotisíci prodaných lístků a line-upem, který by mohl nakrmit třeba hned desítku velkých českých festivalů, k tomu má velmi dobrý potenciál.
V následujících dnech s vámi budeme sledovat, zda se mu ho podaří naplnit.