Policie podala stížnost proti rozsudku o blokádě Šumavy

ČTK ČTK
3. 2. 2014 14:51
Argumentuje tím, že pouze vyváděla aktivisty z prostorů se zakázaným vstupem
Zásah policie na Šumavě.
Zásah policie na Šumavě. | Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Plzeňské krajské policejní ředitelství podalo k Nejvyššímu správnímu soudu kasační stížnost proti prosincovému verdiktu Krajského soudu v Plzni.

Soud rozhodl, že policie v roce 2011 zasáhla nezákonně proti účastníkům blokády kácení stromů u Ptačího potoka v Národním parku Šumava. Loni v prosinci soud vyhlásil rozsudek ústně, v lednu obdrželi účastníci sporu písemné vyhotovení.

Policie, která před více než dvěma lety vyváděla a vynášela účastníky protestu z místa těžby, se nyní brání kasační stížností. Řekla to krajská policejní mluvčí Martina Kohoutová.

"Obsah kasační stížnosti nebudeme před vyjádřením soudu nijak komentovat ani specifikovat," uvedla mluvčí. Policie dosud vždy argumentovala tím, že zasahovala jen proti aktivistům, kteří se pohybovali v prostoru se zakázaným vstupem.

Rozsudek je přelomový

Soud v prosinci opakovaně rozhodoval o žalobě přírodovědce Mojmíra Vlašína, spoluorganizátora a účastníka protestu proti kácení. "Přesto, že jsem je (policii) opakovaně do protokolu upozorňoval, že kácení je ilegální, nebrali na to ohled," řekl Vlašín. Soud už jednou ve věci rozhodl, rovněž ve prospěch aktivistů. Kvůli kasační stížnosti policie se pak případem zabýval Nejvyšší správní soud, který věc vrátil do Plzně.

Prosincový rozsudek považují aktivisté z Hnutí Duha za přelomové rozhodnutí. Soud podle nich konstatoval, že blokáda byla pokojná, oprávněná a v souladu se zákonem, zatímco policejní zásah proti ní byl protiprávní, stejně jako kácení.

"Občanská sdružení na ochranu přírody byla... zcela zbavena možnosti chránit zájmy ochrany a přírody v době před přistoupením k těžbě dřeva. Za této situace se nelze vůbec divit tomu, že jako poslední možnost, jak zabránit zvůli správních orgánů, bylo zvoleno vyhlášení blokády nezákonné těžby," citovalo hnutí z rozsudku soudu.

Takové rozhodnutí podle aktivistů rehabilituje občany, kteří tři týdny bránili těžbě. "Soudní rozsudek legitimizující nenásilnou akci občanské neposlušnosti jako oprávněný krajní prostředek obrany veřejného zájmu dosud nemá v ČR obdoby," uvedlo v reakci na písemné vyhotovení rozsudku Hnutí Duha.

Jeho expert na ochranu lesů Jaromír Bláha považuje rozsudek za zadostiučinění pro samotné hnutí i pro stovky účastníků blokády. Legitimitu blokády soud podle něj potvrdil a obsáhle doložil s odkazy na české i mezinárodní právo. Zároveň uvedl, že kácení bylo nezákonné.

"Rozsudek se dá vyložit jako poskytnutí soudní ochrany nejen shromáždění občanů, ale i vyjádření občanské neposlušnosti. Blokáda byla poslední a opodstatněnou možností, jak zabránit poškozování právem chráněné hodnoty, kterou je životní prostředí," uvedla Vlašínova právnička Zuzana Candigliota z Ligy lidských práv.

Ministerstvo životního prostředí koncem roku 2013 uvedlo, že kácení u Ptačího potoka bylo nelegální. Správa parku podala žalobu ke správnímu soudu proti tomuto rozhodnutí ministerstva, které je jejím zřizovatelem.

 

Právě se děje

Další zprávy