Úřad povolil novou, šetrnější metodu mražení ženských vajíček

ČTK ČTK
20. 5. 2019 13:21
Novou metodu mražení ženských vajíček schválil brněnské reprodukční klinice Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Nová metoda až o polovinu snižuje riziko, že při rozmražení dojde k poškození vajíček, uvedla klinika v tiskové zprávě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Možnost uchovat svá vajíčka na pozdější dobu využívají v České republice například ženy, které se chystají podstoupit onkologickou léčbu. Ta může pozdější otěhotnění přirozenou cestou zkomplikovat. Až dosud reprodukční kliniky k uchování oocytů využívaly uzavřený systém mražení, kdy se vajíčka nedostala do přímého kontaktu s tekutým dusíkem, SÚKL teď schválil metodu otevřeného mražení.

"Na klinice v Ostravě jsme provedli roční studii, kdy jsme porovnávali obě metody při mražení více než 900 oocytů. Výsledky prokázaly někdy až o 50 procent vyšší spolehlivost a vyšší kvalitu vajíček po jejich rozmražení při otevřené metodě," uvedl ředitel klinik Reprofit v Brně a Ostravě Jonáš Vokřál.

Pokud se žena rozhodne svá vajíčka zamrazit, čeká ji proces, na jehož konci lékaři odeberou v průměru pět až 12 vajíček. Zmrazená mohou vydržet až desítky let.

"Lidské vajíčko je velká buňka s vysokým obsahem vody. Při zamrazování vajíčka vytváří voda krystalky ledu, které jej mohou nezvratně poškodit. Proto se molekuly vody opatrně nahrazují kryoprotektanty. To jsou látky, které mají schopnost za extrémně nízkých teplot tuhnout a nezvětšují přitom svůj objem," popsala metodu otevřeného mražení embryoložka Markéta Filová.

Běžný postup v cizině

Podle ní je tento postup v zahraničí běžně používaný, v Česku se mu dosud kliniky vyhýbaly kvůli možnému riziku kontaminace. Studie ale toto riziko nepotvrdila.

Možnost zmražení spermií nebo vajíček využívá podle odborníků stále více lidí. "Muži se jistí proti případnému zhoršení spermiogramu v pozdějším věku, ženy si nechávají mrazit vajíčka v mladém věku, kdy bývají ještě kvalitní. Nejsou pak tolik pod tlakem, když si rodičovství plánují do pozdější doby. Častým důvodem mražení bývá nadcházející onkologická léčba mladých pacientek," uvedl Tomáš Vrána z ostravské reprodukční kliniky.

Chtěla jsem, aby kluci měli dítě, neznala jsem nikoho, kdo by na to byl lépe připravený, říká novinářka Radka Zítková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy