V balení antidepresiv Citalec může být blistr jiného léku, varuje kontrolní ústav

ČTK ČTK
12. 4. 2019 17:48
Státní ústav pro kontrolu léčiv upozornil na to, že v jednom balení léku na depresi Citalec 20 mg byly nalezeny blistry jiného přípravku, a to léku Zirid 50 mg. Ten je určen k léčbě obtíží způsobených zpomaleným vyprazdňováním žaludku a léky jsou pro jiný než český trh.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Záměna obou přípravků nepředstavuje podle SÚKL bezprostřední závažné ohrožení zdraví pacienta, nelze však vyloučit sníženou účinnost či neúčinnost nastavené léčby. Pacienti navíc mohou navíc mít po požití léku Zirid zažívací potíže. Ústav proto pacientům doporučuje, aby obsah balení léku Citalec zkontrolovali, informovala mluvčí SÚKL Barbora Peterová.

"Záměna nastala s velkou pravděpodobností u slovenského výrobce léku, kdy ve výrobní lince zůstal přípravek z předchozího výrobního procesu. Pacienty můžeme ujistit, že se nejedná o padělek," uvedl SÚKL.

Blistry jsou označeny správně, proto je lze na první pohled rozeznat. Pokud se shoduje název a síla léku na krabičce a na blistru, tedy Citalec 20 Zentiva, nejde o záměnu a přípravek mohou lidé bez obav i nadále používat.

V případě, že jsou název a síla léku na krabičce a blistru jiné, měl by pacient lék přestat užívat a vrátit jej v lékárně. "Nejlépe však v té, ve které byl vydán. Lékárna vrácené balení vymění za jiné, nedotčené závadou v jakosti. Vrátit je možné načatá i dosud nepoužitá balení," uvedl SÚKL.

Záměna se vyskytla u šarže 2140918 s dobou použitelnosti do 31. srpna 2020. Dotčená šarže je na trhu od prosince 2018.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy