Pacienti by měli do lékáren vrátit balení léku Palladone, látka se uvolňuje z tobolek

ČTK ČTK
15. 4. 2019 15:33
Pacienti by podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv měli vrátit balení léku proti bolesti Palladone šarže 10108604 do lékáren. Může obsahovat přeplněné tobolky, z nichž se lék postupně uvolňuje. Riziko pro pacienty je podle ústavu nízké.
Léky, ilustrační foto
Léky, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Letos v únoru bylo do lékáren dodáno asi 1200 balení léku. "Přestože držitel rozhodnutí o registraci k této šarži neeviduje žádné nežádoucí účinky, přistoupil ke stahování uvedené šarže až z úrovně pacientů, aby eliminoval i to nejmenší riziko pro pacienta," uvedl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Problematická šarže léku je v lékárnách od loňského září, zatím nebyla hlášena podezření na nežádoucí účinky.

Lék Palladone je opiát, který patří do skupiny silně účinných léků proti bolesti. Používá se pro zmírnění bolestí souvisejících s některými pokročilými nádorovými onemocněními nebo těžké a jinak neřešitelné bolesti zad. Obsahuje látku syntetizovanou z morfinu. Vyrábí ho rakouská firma Mundipharma Gesellschaft.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy