Praha - Odevzdat opsanou diplomovou práci bude na mnohých vysokých školách v Česku těžší. Odhalit by je totiž mohl speciální počítačový program, který loni vyvinula brněnská Masarykova univerzita.
Systém začala nabízet i dalším vysokým školám a jednadvacet z nich se do něj přihlásilo. Není však mezi nimi Západočeská univerzita, jejíž právnickou fakultou už několik týdnů cloumá aféra, která začala právě odhalením plagiátorů mezi akademiky.
"Systém se jmenuje Theses a slouží dokonce dvakrát," popisuje mluvčí brněnské Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.
Kdo program využívá
- Akademie múzických umění v Praze
- Bankovní institut vysoká škola
- Brno International Business School
- Česká zemědělská univerzita v Praze
- Ekonomická univerzita v Bratislavě
- Janáčkova akademie múzických umění v Brně
- Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
- Masarykova univerzita
- Ostravská univerzita v Ostravě
- Slezská univerzita v Opavě
- Univerzita Hradec Králové
- Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
- Univerzita Komenského v Bratislavě
- Univerzita Palackého v Olomouci
- Univerzita obrany
- Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
- Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava
- Vysoká škola ekonomická v Praze
- Vysoká škola finanční a správní
- Vysoká škola polytechnická Jihlava
- Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
- Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
Zdroj: http://www.theses.cz/
Akademikům systém pomáhá odhalovat případné snahy nepoctivých studentů, kteří by chtěli opsat práci od svých spolužáků. Nebo z jiných zdrojů. Porovná totiž text s ostatními dokumenty, kterých je v databázi více než milion a půl. Jsou mezi nimi nejen diplomky, ale také seminárky, referáty či vybrané webové stránky.
Kromě toho slouží jako archiv závěrečných prací.
Plzeň kontrolu nechce
Systému zatím využívá jednadvacet vysokých škol. Zdaleka ale nejsou všechny.
Například největší česká Karlova univerzita na seznamu prozatím není. Podle mluvčího Václava Hájka jí v tom dlouho bránila nejednoznačnost autorského zákona v otázce závěrečných prací. Poprvé chce škola program pilotně zkusit až začátkem příštího roku.
Chybí také Západočeská univerzita v Plzni, ve které teď řeší řadu podezření z podvodů. "Západočeská univerzita byla nejprve v projektu zapojená, aktuálně ale systém nevyužívá," potvrdila Jitka Brandejsová z vývojového týmu brněnské Masarykovy univerzity.
Seznam spolupracujících univerzit se přitom postupně rozrůstá i na Slovensko. "Nyní jednáme se soukromými a také slovenskými vysokými školami, které by se do projektu mohly v budoucnu zapojit," potvrdila Fojtová.
Je to jen na rektorech
Na jeden z projektů přispělo brněnské univerzitě i ministerstvo školství, dalo na něj pět milionů korun. "Věříme, že se tímto způsobem podaří výskyt plagiátorství omezit či zcela potlačit," vysvětlila podporu mluvčí úřadu Kateřina Böhmová.
Do projektu ale nikoho nenutí. To, jestli se školy do zapojí, nebo ne, si musí rozhodnout samotní rektoři. Už jen už proto, že užívání systému není zadarmo.
"Je třeba například rozhodnout a dohodnout postupy, zkonzultovat je, poradit či reagovat na dotazy. Převádíme také nečitelné soubory školy. Tyto kapacity na provoz Theses.cz nejsou hrazeny z veřejných prostředků, proto je bohužel nezbytné, abychom se společně se školami na nákladech podíleli," vysvětlila Jitka Brandejsová.
Podmínky vždy upravuje obchodní smlouva.
První ovoce
Univerzitám se prozatím systém osvědčil. V loňském roce pomohl odhalit podvody například na olomoucké Palackého univerzitě. Software školu upozornil, že tři odevzdané bakalářské práce jsou dokonce ze šedesáti procent shodné s jinými texty.
"U dvou bylo převzetí textu ve větším rozsahu organickou součástí práce, autor se odvolával na zákony či předpisy," vysvětlil tehdy mluvčí školy Rostislav Hladký.
Třetí práci ale vyhodnotili akademici jako opsanou, shodovala se s bakalářskou prací z brněnské Masarykovy univerzity.
Pokud se něco podobného u některého studenta prokáže, čeká na něj disciplinární komise. Ta navrhne, jaký trest hříšníka stihne - jestli to bude napomenutí, podmínečné vyloučení nebo vyloučení. Konečné rozhodnutí pak padne z úst děkana.